Robot Codey Rocky – zabawa i nauka w świecie sztucznej inteligencji
Robot Codey Rocky zachęca do zabawy i nauki. Dzięki prostemu interfejsowi do programowania i wielu czujnikom jest ciekawą propozycją dla dzieci, które mogą postawić swoje pierwsze kroki w świecie sztucznej inteligencji.
Codey Rocky swoim wyglądem przypomina kotka lub pieska, czym wzbudza sympatię nie tylko dziecka. Z LED-owego wyświetlacza mruga do nas swoimi oczami, a całości uroku dodają małe uszy. Porusza się na gąsienicach, co sprawia, że kojarzy mi się z sympatycznym WALL-E.
Sympatyczny robot chińskiego producenta Makeblock jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6+. Jego zadaniem jest pomoc w rozwoju kreatywności poprzez wprowadzenie dzieci w świat robotyki i programowania, a nawet sztucznej inteligencji. Konstruktorzy starali się zaprojektować jak najłatwiejszy i najprzyjemniejszy w użyciu sprzęt oraz interfejs programistyczny, który oparli na znanym języku graficznym Scratch 3.0.
Ciekawostką jest to, że robot składa się z dwóch części: odłączanego kontrolera i pojazdu gąsienicowego. Kontroler może służyć do zdalnego sterowania grami w komputerze, a nawet zastąpić pilota do TV.
Robot może też zbierać dane z zewnętrznych dedykowanych modułów Makeblock Neuron, np. czujników wilgotności, czy temperatury oraz komunikować się z internetem by pobrać dane o pogodzie. Warto też wspomnieć, że Codey Rocky jest kompatybilny z klockami LEGO.
Robot Codey Rocky może komunikować się z otaczającym go światem na za pomocą czujników światła, dźwięku, odległości, koloru i odcieni szarości. Posiada także wbudowany 6-osiowy żyroskop, głośnik, trzy przyciski, dźwignię zmiany biegów i oczywiście wyświetlacz LED.
Do oprogramowania tego bogactwa stworzono specjalną aplikację mBlock5 z językiem graficznym opartym o specjalnie zaprojektowany język dla dzieci Scratch 3.0. Jeśli jednak przyjdzie Wam ochota pisać prawdziwe programy, to możecie skonwertować język graficzny na język Python, który dzięki prostocie i bogactwu bibliotek świetnie się nadaje zarówno dla początkujących fascynatów jak i zaawansowanych programistów.
Robot Codey Rocky oprócz standardowych zabaw eksperymentów, otwiera drogę do internetu rzeczy (z ang. IoT – Internet of Things) i sztucznej inteligencji (z ang. AI – artificial intelligence). Codey Rocky może zbierać informacje z czujników i je przetwarzać, jak i przesyłać na komputer (Bluetooth lub USB). Najnowsza wersja aplikacji mBlock 5 zawiera wbudowaną bibliotekę rozpoznawania twarzy i emocji. Oprócz tego mamy język Python, jak wcześniej wspomniałem, i jego narzędzia do zbudowania zaawansowanych rozwiązań IoT i AI.
Robot jest w fazie produkcji, a planowany czas wejścia na rynek to kwiecień 2018. Cena w przedsprzedaży bogatszej wersji wynosiła na Kickstarter 114 USD. Cena w Polsce na pewno przekroczy 500 PLN. Podobnie wyposażony robot MakeBlock 90092 w Polsce kosztuje około 900 PLN.
Więcej na strona producenta: www.makeblock.com/steam-kits/codey-rocky/ i Kickstarter.
Materiały pochodzą od producenta.