Kilka tygodni temu mobilny świat obiegła informacja, że ARM wypuści nową generację procesorów graficznych (GPU) MALI 450, przeznaczonych dla najtańszego segmentu rynku tabletów i smartfonów. Tym razem ARM przedstawia układy z nowej serii Mali T600, które to przeznaczone są dla urządzeń ze średniej i najwyższej półki. Wszystko wskazuje na to, że będą one tak samo zabójczo skuteczne jak Terminator T-600. 🙂

ARM podzielił asortyment na dwie części przeznaczone do nieco innych zadań. Podczas gdy modele  Mali T601, Mali T604, Mali T624 (od jednego do czterech rdzeni)  i T628 (osiem rdzeni) będą skupiały się głównie na renderowaniu grafiki, to wersja Mali T678 (cztery razy wydajniejsza od Mali T624) zajmie się również graficznymi algorytmami obliczeniowymi wykorzystywanymi np. w procesach rozpoznawania twarzy.

Zapowiedź została przyjęta z zadowoleniem przez producentów tabletów i smartfonów.  Należy się spodziewać, że Samsung wyposaży w  przyszłym roku swoje urządzenia z procesorem Exynos w najwydajniejsze wersje z serii Mali T600. Również tanie narzędzia bazujące na  procesorach Rockchip czy MediaTek będą zapewne wyposażane w nowsze i lepsze wersje GPU.

Modele dla najtańszych urządzeń Mali T604, Mali T658 pojawią się wraz  z Mali 450 pod koniec roku, a modele Mali T624, Mali T628  Mali T678 w pierwszym kwartale 2013 roku.