Smartfony, Tablety, Laptopy

Walki Tabletów: Cube U30GT2 vs PIPO M9 – runda pierwsza: matryca IPS

Matryce IPS tabletów Cube U30GT2 i PIPO M9 różnią się rozdzielczością, odwzorowaniem barw i jasnością. Zapraszam na pierwszą rundę pojedynku.

Szukając odpowiedniego tabletu mamy różne preferencje. Dotykowa matryca jest istotą tabletu, ale nie dla wszystkich jej jakość jest kluczową kwestią. Często wystarczy informacja, że jest to IPS. Są jednak osoby dla których kluczową kwestią jest jakość odwzorowania barw. Zupełnie inne będą potrzeby korzystających z tabletu głównie do czytania PDF’ów i przeglądania internetu. Zacznijmy zatem od barw jakie serwują nam matryce tych dwóch tabletów.

Odwzorowanie barw

Wyświetlacz Cube U30GT2 ma cieplejsze barwy od wyświetlacza PIPO M9, choć do ideału brakuje jeszcze.

[print_gllr id=6196]

Na zdjęciu z tekstem starałem się ustawić podobną jasność matryc (nie mam jeszcze miernika jasności). Przy takim podświetleniu jak prezentują oba tablety lepiej będzie się czytać tekst na tablecie Cube U30GT2, abstrahując od wyższej rozdzielczości w tym modelu. Poniżej znajdziecie więcej szczegółów dotyczących właśnie przeglądania internetu i czytania tekstu.

Jasność

Matryca PIPO M9 jest jaśniejsza od Cube U30GT2 w maksymalnym położeniu, ale tablet Cube oferuje zmianę jasności w szerszej skali. Dzięki temu w nocy możemy używać Cube’a bez obaw, że komuś będzie to przeszkadzać. Dobrze też widać jak różnica w rozdzielczości wpływa na kształt liter, a tym samym na jakość czytania i zmęczenie oczu.

[print_gllr id=6205]

Oba tablety umożliwiają korzystanie z nich w jasnych pomieszczeniach i na wolnym powietrzu. Poniższe zdjęcia wykonane są w sytuacji, gdy na ekran znajduje się w zacienionym miejscu.

[print_gllr id=6213]

Nawet w sytuacji, gdy na wyświetlacz bezpośrednio pada światło (oczywiście nie słoneczne) szczegóły są jeszcze na tyle dobrze widoczne, że da się przeczytać tekst, czy wybrać odpowiedni program, dość dobrze widoczne jest nawet niezbyt kontrastowe zdjęcie.

[print_gllr id=6231]

Podsumowanie

Reasumując za matrycą PIPO M9 przemawia wyższa jasność maksymalna, dzięki której będziecie mogli swobodnie korzystać z tabletu na świeżym powietrzu. Jednak więcej zalet posiada matryca Cube U30GT2, która lepiej odzwierciedla kolory, ma większy zakres regulacji jasności, a przede wszystkim ma większą rozdzielczość. Największym minusem matrycy w PIPO M9 według mnie nie jest zbyt zimna barwa kolorów, czy rozdzielczość (jest jaką producent deklarował), a minimalna jasność, przy której w nocy po pewnym czasie bolą oczy.

Różnica w cenie między tabletami to ok. 250 zł. Każdy z Was zdecyduje, czy warto dopłacić za matrycę (i większą pamięć wewnętrzna Flash). Jaka jest Wasza ocena matryc Cube U30GT2 i PIPO M9?

[poll id=”10″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *