Smartfony, Tablety, Laptopy

Walki Tabletów! Cube U30GT2 vs PIPO M9, runda druga – BATERIA

Czy tablet PIPO M9, który ma większą baterię i mniejszą rozdzielczość od Cube U30GT2 będzie dłużej działał na baterii?

Słowem wstępu przytoczę trochę bardziej i mniej oczywiste informacje. Tablet PIPO Max-M9 ma baterię o pojemności 7600 mAh, natomiast Cube U30GT2 nieco mniejszą 7200 mAh. Oba tablety mają taki ekran IPS o takiej samej przekątnej 10.1 cala, którą muszą podświetlać. Jednakże tablet Cube ma dużo wyższą rozdzielczość matrycy 1920 x 1200 pikseli, podczas gdy PIPO M9 jedynie 1280 x 800 pikseli. Teoretycznie więc tablet PIPO M9 powinien dłużej trzymać na baterii niż Cube U30GT2.

Ważna jest jeszcze jedna cecha tabletów, którą Wam przy okazji porównania matryc IPS wcześniej zademonstrowałem. Otóż PIPO M9 ma jaśniejszy ekran od Cube, a co ważniejsze, zakres zmiany jasności jest znacznie mniejszy niż w Cube U30GT2.

Dodam jeszcze, że podczas testów WiFi było włączone. Niektóre z grafik musiałem poskładać z kilku części ponieważ z różnych względów nie zawsze udało się przeprowadzić test przez przerw.

Film HD, minimalna jasność ekranu

PIPO M9 Battery Live Video Low Lights
PIPO M9
Cube U30GT2 Battery Life Video Low Lights
Cube U30GT2
Cube U30GT2 Battery Life Video Low Lights 2
Cube U30GT2

Jak widać czasy pracy na baterii do pełnego rozładowania są niemal identyczne – 10 godzin, co więcej Cube U30GT2 trzyma około pół godziny dłużej. Tablet Cube ma też zdecydowanie stabilniejszą charakterystykę rozładowania baterii. Gdyby PIPO M9 miał możliwość ustawienia niższego poziomu podświetlenia, to z pewnością czas byłby znacznie dłuższy, może nawet 12 godzin.

Film HD, maksymalna jasność ekranu

PIPO M9 Battery Life Video Hi Lights
PIPO M9
Cube U30GT2 Battery Life Video Hi Lights
Cube U30GT2

Na maksymalnym podświetleniu trochę dłużej potrafi pracować PIPO M9 – ok. 7 i pół godziny. Natomiast Cube U30GT2 do pełnego rozładowania baterii potrzebuje około 6 i pół godziny.

Przeglądanie stron internetowych, maksymalna jasność ekranu

PIPO M9 Battery Life WWW Browsing Hi Lights
PIPO M9
Cube U30GT2 Battery Life WWW Browser Hi Lights First
Cube U30GT2

Na maksymalnym podświetleniu strony WWW na tablecie PIPO M9 można przeglądać przez prawie 7 godzin, a uzywając Cube U30GT2 nie wiele krócej – około 6 i pół godziny.

Niedopracowane oprogramowanie?

Jak zauważyliście krzywa rozładowania baterii w tablecie PIPO M9 jest mocno poszarpana i nie tak jednostajna jak w Cube U30GT2. Dodatkowo w obu tabletach zdarzył się incydent szybkiego rozładowywania w stanie uśpienia. Prawdopodobnie jakiś proc na Androidzie nie wyłączył się i pobierał baterie. Tak więc nie zdziwcie się, gdy rano Wasz PIPO M9, a nawet Cube mogą być bliskie rozładowania podczas gdy wieczorem miały jeszcze spory zapas energii.

Jest to najprawdopodobniej wina niedopracowanego jeszcze oprogramowania. Cube przygotowuje kolejny firmware 1.04, natomiast PIPO już udostępniło nową wersję. Mam nadzieję, że to rozwiąże ten sporadyczny, aczkolwiek występujący problem samoistnego rozładowania tabletów z procesorem RK3188.

PIPO M9 Battery Life Accident
PIPO M9 – ponad 10% na godzinę
Cube U30GT2 Battery Life Accident
Cube U30GT2 – 2% na godzinę

Temperatura

Nie jest tajemnicą, że tablety z czterordzeniowym procesorem RK3188 mimo nowoczesnej technologii 28 nm potrafią zastąpić zimą kaloryfer. Tak więc próbowałem zmierzyć domowym sposobem, a w zasadzie oszacować temperaturę po godzinnym wysiłku zmagając się z wymagającymi grami. Użyłem do tego celu termometru przeznaczonego dla dzieci z możliwością mierzenia temperatury na skroni i czole. Wyniki może nie są dokładne, ale pozwalają w jakiś sposób zobrazować, to co niżej przeczytacie.

PIPO M9 Temperature
PIPO M9
Cube U30GT2 Temperature near power
Cube U30GT2 – przy gnieździe zasilania
Cube U30GT2 Temperature near other side
Cube U30GT2 – po przeciwnej stronie

Po godzinie gry prawa strona tabletu Cube U30GT2 rozgrzała się do odczuwalnej już dla dłoni temperatury prawie 38 stopni Celsjusza. Podczas gdy lewa pozostawał o 10 stopni chłodniejsza. PIPO M9 równomiernie się nagrzewał do temperatury 33 stopni i trzymało się bardziej komfortowo. Dodam, że obudowy obu tabletów są z tworzywa sztucznego.

Podsumowanie

Oba tablety trzymają porównywalnie i bardzo długo na baterii jak na budżetowe urządzenia. Procesor RK3188 wyprodukowany w technologii 28 nm, mimo że jest zbudowany w niezbyt oszczędnej architekturze Cortex-A9, potrafi oszczędnie korzystać ze zgromadzonej energii. Tablety grzeją się dość znacznie w porownaniu do tych opartych na procesorze AllWinner A31. Kolejne wersje oprogramowania dostarczane przez producentów powinny ustabilizować zużycie baterii, szczególnie w PIPO M9.

Tablet Cube U30GT2 mimo dużo większej rozdzielczości Full HD będzie Was cieszył na jednym ładowaniu równie długo co PIPO M9.

[table caption=”Czas na baterii” colalign=”left|center|center”]
Test,Cube U30GT2,PIPO M9
Film HD – minimalna jasność, 10 h 30 min, 10h
Film HD – maksymalna jasność, 6 h 30 min, 7 h 30 min
Internet – maksymalna jasność, 6 h 30 min, 7 h
Max temperatura, 37.6 °C,33.3 °C
[/table]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *