Smartfony, Tablety, Laptopy

W przyszłym roku MediaTek dostarczy 64-bitowe procesory ARM z serii Cortex-A50

MediaTek otrzymał licencję od ARM na produkcję procesorów z serii Cortex-A50. Na rynku pierwsze urządzenia z 64-bitowymi procesorami MediaTek pojawią się w 2014 roku.

Licencja umożliwi produkcję procesorów w nowej 64-bitowej architekturze ARMv8 z serii Cortex-A50, która jest kompatybilna wstecz z 32-bitową ARMv7 (m.in. Cortex-A7, A9, A15). W ramach serii Cortex-A50 będą produkowane procesory Cortex-A53, które charakteryzować będzie energooszczędność kosztem wydajności oraz wydajne, ale prądożerne Cortex-A57. Procesory będą mogły występować samodzielnie oraz być zestawiane w różnych konfiguracjach tworząc również architekturę big.LITTLE: Cortex-A53 + Cortex-A57 (analogicznie do Cortex-A7 i Cortex-A15), gdzie pracują jednocześnie rdzenie o tej samej architekturze oraz heterogeniczną, gdzie mogą pracować wszystkie rdzenie jednocześnie.

arm-cortex-a50

Wraz z nową serią procesorów zmieni się również układ graficzny. Dotychczas procesory MediaTek zintegrowane były z procesorami z serii PowerVR SGX5, natomiast Cortex-A53 i A57 będą zintegrowane z układami Mali-T6X. Zresztą MediaTek także w nadchodzących nowych modelach procesorów ARMv7 zrezygnował z PowerVR na rzecz Mali.

mali-t6x

mtksj, arm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *