Smartfony, Tablety, Laptopy

Tablet na procesorze Intel Atom za 100 złotych? Specyfikacja Intel Atom Moorefield

Trwa ofensywa Intela w Chinach. Konferencje 6 – 8 sierpnia w Pekinie oraz Shenzhen potwierdzają niesłabnące zainteresowanie Intela chińskimi fabrykami tabletów i smartfonów. Będą premiery nowych urządzeń z nowymi procesorami. Poznaliśmy też specyfikację trzech nowych Atomów z serii Moorefield.

Intel wkłada bardzo wiele starań by umacniać swoje przyczółki zdobyte w fabrykach w Shenzhen. Pieniądze na innowacje (100 mln dolarów) dla chińskich przedsiębiorstw, konferencje dla programistów (IDF 2014) oraz zapowiedzi i premiery najnowszych rozwiązań mające miejsce w Chinach świadczą o tym, że Intel stara się głównie chińskimi rękami walczyć z producentami procesorów ARM.

intel-china-1

W ciągu ostatnich 12 miesięcy wyprodukowano 200 różnych modeli tabletów z SoC Intela w cenach od 65 do 650 dolarów, które sprzedawane są w 150 krajach. Mimo to w pierwszym półroczu 2014 plan sprzedażowy został wykonany jedynie w 37.5 procentach.

W związku z takimi wynikami Intel zapowiedział 45 nowych referencyjnych modeli urządzeń z 64-bitowymi procesorami Intel Atom BayTrail-T, które będą wytwarzane przez ponad 20 chińskich producentów OEM i ODM. Intel przygotował gotowe rozwiązania obejmujące rozmiary ekranów od 6.95 do 10.1 cala z aparatami 2.0 i 5.0 MP.

intel-china-2 intel-china-3

Niepotwierdzone informacje mówią o nowym wyzwaniu jakie Intel rzuci producentom ARM. Najtańszy tablet z procesorem Intel Atom ma kosztować jedynie 28 USD (Windows i Android)!

Tablet za 28 USD ma być wyposażony w procesor Intel Atom Z3735G, 1 GB RAM i 8 GB pamięci eMMC. Za dodatkowe 5 – 6 dolarów tablet ma mieć 16 GB pamięci wewnętrznej. Również bardzo tania wersja z wbudowanym modemem 3G jest przewidziana.

intel-china-4 intel-china-5

W drugiej połowie roku zadebiutują m.in. nowe tablety z procesorami Intel Atom Z3500 (Moorefierd, technologia 22 nm). W tej chwili znamy już specyfikacje trzech modeli: budżetowego Z3530 i wydajniejszych Z3560 i Z3580. Pełną specyfikację możecie sprawdzić w bazie ARK Intela.

intel-atom-z3500-moorefield

W ostatnim kwartale na rynek trafi SoC SoFIA zintegrowany z 3G (w następnej kolejności z 4G/LTE), dzięki któremu smartfon ma kosztować tylko 50 USD. Obok SoFIA pojawią się też dużo mocniejsze procesory Intel Atom Cherry Trail w technologii 14 nm.

Testując różne tablety z procesorami ARM i Intel i obserwując jak się zachowują w budżetowych konstrukcjach, to zdecydowanie tablety na Intelu lepiej sobie radzą, szczególnie z płynnością obsługi systemu i grafiki 2D. Intel prawdopodobnie daje znacznie lepsze wsparcie od linii produkcyjnych po oprogramowanie niż chińskie AllWinner, Rockchip, czy tajwański MediaTek. Rok 2015 może być bardzo ciężki dla nie tylko chińskich producentów procesorów ARM. Pytanie tylko, jak to się przełoży na zyski Intela i jego dalsze inwestycje w chiński przemysł.

padNews.cn, cpu-world.com