Smartfony, Tablety, Laptopy

Test WiFi tabletu Onda V812

Tylna pokrywa tabletu Onda V812 jest odlana w całości ze stopu aluminium. Nie ma tu żadnych wstawek z tworzywa sztucznego jak w wielu innych tabletach z metalowa obudową. Jak się więc sprawuje WiFi?

Nieraz czytaliśmy o tabletach, które miały dobrą specyfikację, ale przez słabe WiFi praktycznie nie dawało się ich normalnie używać. Pół biedy jeśli była to wina firmware’u, gorzej jeśli była to wada konstrukcyjna. Metalowy korpus tabletu świetnie wygląda i podnosi trwałość urządzenia, ale z drugiej strony ekranuje sygnał WiFi. Producenci radzą sobie z tym np. wycinając w obudowie fragment, który zaślepiany jest tworzywem sztucznym.

Tablet Onda V812 to najnowszy 8 calowy model chińskiej marki Onda z czterordzeniowym procesorem Cortex-A7 AllWinner A31 i 2 GB 64 bitowej pamięci RAM. Obudowa tego tabletu nie posiada śladów zabiegów mających obniżać zdolność do ekranowania sygnału WiFi, ale czy przez to WiFi jest w tym przypadku słabsze? Dla porównania użyłem tabletu SmartQ K7, którego obudowa jest plastikowa, a WiFi jest naprawdę niezłe.

Siła sygnału

Najpierw zmierzyłem sygnał w odległości 1 m od routera WiFi. W rezultacie otrzymałem -53 dBm, co na mierniku systemowym w tablecie oznacza wszystkie 4 kreski. Jest więc całkiem nieźle.

Onda V812 WiFi 1 m od routera: -53 dBm

Następnie zmierzyłem sygnał w odległości 10 metrów od routera (nazwę to „punkt krytyczny”), gdzie dodatkowo na przeszkodzie stały dwie ściany. Większość tabletów z metalowymi obudowami (również topowych marek) miała w tym miejscu zwykle 1 kreskę, często gubiąc sygnał. Onda V812 ku mojemu zaskoczeniu bardzo dobrze odbierała sygnał WiFi i zmierzyłem -73 dBm (dwie kreski na wskaźniku systemowym).

Onda V812 WiFi w punkcie krytycznym: -73 dBm

Tablet SmartQ K7 z obudową z tworzywa sztucznego miał prawie identyczny rezultat pomiaru. Przeprowadziłem kilka prób i w końcowym uśrednionym rezultacie Onda miała gorszy wynik tylko o około 2 dBm.

Onda V812 (góra) i SmartQ K7 (dół) WiFi w punkcie krytycznym

Stabilność sygnału WiFi i transferu

W trakcie pomiarów na tablet Onda V812 ściągany był duży plik danych, tak by WiFi było ciągle obciążone. W trakcie przemieszczania się z urządzeniem z jednego punktu pomiarowego przy routerze do punktu krytycznego i z powrotem sygnał WiFi był bardzo stabilny. Również transfer pliku utrzymywał się na wysokim i stabilnym poziomie.

Onda V812 WiFi przy przejściu z punktu krytycznego do routera
Onda V812 transfer pliku przez WiFi przy przejściu od routera do punktu krytycznego

Podsumowanie

Tablet Onda V812 mimo metalowej obudowy bardzo dobrze odbiera sygnał WiFi. Jest on stabilny nawet, gdy jest słabszy. To samo dotyczy transferu plików, który szybko się stabilizuje po zmianie siły sygnału. W ciągu kilkunastu godzin Onda V812 ani razu nie zerwała połączenia WiFi sama z siebie. Nawiązywanie połączenia trwało zwykle poniżej 10 sekund. WiFi to bardzo silny punkt tego urządzenia, a następne testy w kolejnych dniach.

-53

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *