Smartfony, Tablety, Laptopy

Test baterii tabletu Onda V812 – nawet 8 godzin na jednym ładowaniu! [Aktualizacja]

Bateria to jedna z najważniejszych rzeczy w tablecie, dlatego w swoich testach tabletu Onda V812 poświęciłem jej sporo czasu. Wyniki potwierdzają jakość baterii i energooszczędność procesora.

Aktualizacja – dodałem wykres dla ciągłego oglądania dwóch filmów, jednego po drugim.

Tablet Onda V812 to urządzenie wyposażone w chiński czterordzeniowy energooszczędny procesor Cortex-A7 AllWinner A31 z taktowaniem 1 GHz. Posiada matrycę  8 cali IPS klasy III o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Onda V812 ma baterię o pojemności 4500 mAh/3.7 V. Producent podaje, że tablet jest wstanie działać z tą baterią nawet 8 godzin. Baterię testowałem przez kilka dni i poniżej zebrałem wyniki.

Oglądanie filmów

Pierwszy test to odtwarzanie filmu HD na 50 % podświetleniu ekranu i włączonym WiFi. W ciągu 90 minut zużyte zostało 50 % zgromadzone energii w baterii.

Onda V812 Movie 1h30 50p illumi with WiFi On

Drugi test to odtwarzanie tego samego filmu, ale z minimalnym podświetleniem i włączonym WiFi. Zużyte zostało 45% baterii. Jak widać różnica jest niewielka.

Onda V812 Movie 1h30 min illumi

Odtworzenie dwóch filmów, które trwało w sumie ok. 2h 50 min zużyło 85% baterii. Filmy odtwarzane były w trybie Optimization Mode, który charakteryzuje się tym, że przy 20% baterii procesor przechodzi w tryb oszczędzania energii, co widać na wykresie. Różnica w jakości odtwarzanego filmu HD była niezauważalna. W trybie Cool Mode zapewne zostałoby około 5 % – 10 % baterii.

Screenshot_2013-01-25-07-39-15

Gry 3D oraz ściąganie i instalacja oprogramowania.

Poniżej jest wykres gdy przy jednoczesnym intensywnym graniu w gry 3D (m.in. Eternal Warirors 2, Asphalt 7, Legend, Dead Trigger, X-Runner i Spider-Man) na minimalnym rozjaśnieniu ściągane były też duże pliki danych (ponad 3 GB z Google Play) po WiFi. Jak widać bateria bardzo szybko się rozładowywała przez 2 godziny ze 100 do 20 %. Przy maksymalnym obciążeniu tablet Onda jest wstanie działać do 2.5 godziny, co nie jest złym wynikiem.

Przy ponownym teście gier 3D, ale już bez ściągania plików danych bateria rozładowała się do 20% w ciągu niecałych 3 godzin.

Onda V812 WiFi download over 3 GB data

Przeglądanie internetu, oglądanie YT, muzyka

Sieć internetowa, to moment, gdy ujawnia się energooszczędność procesora Cortex-A7. Przeglądając strony internetowe i czytając PDF’y przy jednoczesnym słuchaniu muzyki z sieci i lokalnych mp3 oraz oglądaniu od czasu do czasu filmów na YT i innych portalach strumieniujących media Onda V812 pozwala nam na prawie 8 godzinną pracę, a dokładniej 7h 40 min. Poniżej kompleksowy test: najpierw film HD, który pochłonął w ciągu 1h 30min prawie 45% baterii, następnie półgodzinna gra 3D (od 44 do 20 %). Na koniec przez półtorej godziny odbyło się serfowanie po sieci, oglądanie filmów na YT, słuchanie muzyki i czytanie dokumentów PDF.

Onda V812 Movie 1h30 min illumi web YT music

Czas ładowania się baterii

Na pierwszym wykresie możecie zobaczyć czas ładowania się baterii, który jest bardzo krótki i wynosi około 2 godzin przy wyłączonym tablecie (zakończenie ładowania odbyło się wcześniej niż pokazuje wykres).Co ciekawe tablet trzymał praktycznie do samego końca, a test został przerwany przeze mnie gdy miernik wskazywał 3%.

Podsumowanie

Zamontowana bateria 4500 mAh w zupełności wystarcza do swobodnego korzystania z sieci przez wiele godzin. Jest to możliwe dzięki procesorowi AllWinner A31 i dynamicznym sterowaniem wydajnością w zależności od potrzeb. Gdy potrzeba procesor i GPU stają się dość wydajnym tandemem, oszczędzając się jednak przy przeglądaniu stron, czy odtwarzaniu filmów. Oprogramowanie jest dość dobrze dopracowane po aktualizacji do wersji 1.2., a tablet praktycznie w ogóle się nie grzeje.

Możecie śmiało wziąć tablet Onda V812 na długą podróż, którą z pewnością będzie Wam umilał, a w razie czego jadąc samochodem zawsze możecie go podładować z zapalniczki samochodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *