
Telefon Overmax Vertis Expi – wyniki testów baterii
Telefon Overmax Vertis Expi posiada baterię o pojemności 2000 mAh, a że posiada ekran o przekątnej 4.5 cala i rozdzielczości 960 x 540, to powinna ona wystarczyć na co najmniej cały dzień intensywnej pracy.
Czasy, gdy telefon służył przede wszystkim do rozmów i wysyłania SMS’ów już dawno minęły. Teraz do multimedialny wygodny kombajn, a człowiek bardzo szybko przyzwyczaja się do wygody. Natychmiastowy dostęp do poczty, Twittera, Facebooka zastępuje często rozmowę telefoniczną (o pisaniu listów już nie wspomnę). Duży wygodny do czytania ekran o wysokiej rozdzielczości, a na nim ulubiona książka, aktualna prognoza pogody, wyszukiwarka i tłumacz Google’a oraz funkcja robienia zdjęć stają się nagle nam potrzebne najczęściej tylko dlatego, że są dostępne. Jednocześnie podstawowa funkcja telefonu – wykonywanie połączeń jest używana znacznie rzadziej w porównaniu do wymienionych wcześniej czynności. Jedno się tylko nie zmieniło. Mając telefon chcemy by zawsze był on pod ręką, był w pogotowiu. Dlatego bateria obok stabilności oprogramowania to podstawowe cechy telefonu, na które zwracam uwagę w pierwszej kolejności.
Wielu moich znajomych narzeka na swoje markowe smartfony i iPhone’y, że bateria w nich ledwo doczekuje końca dnia. Ilu z Was rano odłącza zasilacz, a wieczorem ponownie podłącza swoje telefony do prądu? Dla mnie jest to sytuacja nie do zaakceptowania.
Czy Overmax Vertis Expi spełni moje wymagania pod względem czasu pracy na baterii? Oto jego specyfikacja techniczna, a poniżej wyniki testów.
Specyfikacja techniczna smartfonu Overmax Vertis Expi:
- matryca IPS QHD 4.5 cala, 960 x 540 pikseli
- procesor Broadcom BCM23550 1.2 GHz (4 x Cortex-A7, 28 nm)
- grafika VideoCore IV
- 1 GB RAM
- 4 GB pamięci wewnętrznej
- DualSIM: 2G/3G (900,2100 MHz) – obsługa Aero2
- GPS, Bluetooth, WiFi
- aparat 8.0 MP, kamerka 2.0 MP
- złącza: microUSB OTG 2.0, microSD 32 GB, słuchawkowe, DualSIM
- bateria 2000 mAh
- obudowa z tworzywa sztucznego
- cena 469 PLN (sklep Overmax)
Warunki testów baterii
Smartfon Overmax posiada baterię o pojemności 2000 mAh. Obydwa złącza SIM były aktywne. W złączu 2G znajdowała się karta SIM operatora Plus, a w złączu 2G/3G karta darmowego internetu Aero2 na zmianę z inną kartą Plusa. Oczywiście karta w złączu 2G/3G służyła przede wszystkim do łączności internetowej, czasami do dodatkowego połączenia telefonicznego (gdy była w niej karta Plus’a).
Z racji swojego przeznaczenia tablety zupełnie inaczej wykorzystuje się niż smartfony, więc i testy muszą być inne. Testy baterii w smartfonach nie da się przeprowadzić w godzinę, czy dwie i napisać, że w ciągu godziny ubyło 30%. Często jest też tak, że wskaźnik naładowania baterii potrafi źle pokazywać jego poziom i to w sposób dość przypadkowy, szczególnie na początku i na końcu czasu rozładowania. Panuje żartobliwa opinia o bateriach w smartfonach, że nie powinno się wychodzić z urządzeniem z domu jeśli jest naładowany w 65%. 🙂 Dlatego badania baterii prowadziłem przez trzy doby. Dwie z nich przypadły na dzień roboczy, ostatnia na dzień wolny.
Ponieważ pracuję w biurowcu ze szkła i stali we Wrocławiu więc zasięg sieci 2G i 3G znacznie się waha nawet na przestrzeni 1-2 metrów. Takie warunki powodują, że telefon ciągle szuka lepszego sygnału, co ma odzwierciedlenie w większym zużyciu baterii. Doskonale to zobaczycie na poniższych wykresach.
W trakcie testów telefon był zsynchronizowany z trzema skrzynkami pocztowymi, Twitterem i Facebookiem oraz prognozą pogody AccuWeather. Podczas testowego dnia wykonałem:
- do 10 połączeń telefonicznych,
- wysłałem kilka SMS’ów i odebrałem kilkanaście,
- odbierałem pocztę i napisałem jednego lub dwa krótkie maile,
- przeczytałem kilka krótkich artykułów w przeglądarce,
- zrobiłem kilkanaście zdjęć i nagrałem krótki film FullHD
- w dzień wolny użyłem GPS’a na krótkiej trasie (kilkanaście kilometrów)
- wieczorami przełączałem się na kilka godzin na WiFi
- instalacja i aktualizacja aplikacji
- sporadycznie Skype
- używałem go jako budzika
Oczywiście dzień każdego z Was może wyglądać zupełnie inaczej, mam jednak nadzieję, że trzy dni z życia Edwarda Weinerta 🙂 będą wystarczająco reprezentatywne.
Wyniki testów baterii
[print_gllr id=12020]
Jak mogliście zauważyć między godziną 9 a 17 bateria szybko traci energię. Przyczyną tego jest przede wszystkim poszukiwanie lepszego sygnału o czym wcześniej wspominałem oraz ciągła synchronizacja (co kilka minut) z internetem.
Ogólnie rzecz biorąc bateria wytrzymuje ponad 24 godziny. W sprzyjających warunkach 75% energii wystarczyło na 40 godzin, więc śmiem twierdzić, że dwa dni i dwie noce bez ładowania są jak najbardziej możliwe.
W nocy naładowanie baterii spadało w tempie ok. 5% na 8 godzin, więc jeśli wyłączycie synchronizacje danych lub podłączycie się tylko do WiFi i ograniczycie ilość synchronizacji, to telefon może działać nawet 6 do 7 dni.
Czas ładowania telefonu na czuwaniu z zasilacza wynosi dwie godziny, a z laptopa trzy godziny.

