Smartfony, Tablety, Laptopy

Tabletowy rok 2012 na edwardweinert.com

Niewątpliwie rok 2012 był przełomowy dla świata tabletów i smartfonów. Rozpoczęła się bowiem nowa era – era tanich, wydajnych i dobrych urządzeń mobilnych. Rok 2012 to także pierwsze miesiące funkcjonowania mojego bloga o tanich tabletach, smartfonach i gadżetach.

Tabletowy rok 2012

W listopadzie 2011 roku chińska firma Smartdevices (marka SmartQ) zapowiada dominację dwurdzeniowych tanich tabletów w roku 2012. W marcu 2012 pierwszy chiński dwurdzeniowy tablet SmartQ Ten3 z procesorem TI OMAP 4430 i Androidem 4.0 trafia do sklepów. Miesiące kwiecień, maj i czerwiec 2012 roku mijają pod znakiem kolejnych premier dwurdzeniowych maszyn z procesorami Rockchip i AmLogic wraz z najnowszym wówczas systemem Android 4.0. Znajdziemy wśród nich popularne i znane Wam dziś chińskie marki jak Ramos, Onda, Cube, Teclast, Yuandao (dziś Vido) czy Ainol. Oprócz nowych dwurdzeniowych procesorów tanie chińskie tablety mają coraz lepsze matryce, m.in. IPS od LG stosowany w iPad2, szybsze pamięci, coraz lepsze wykonanie i mniej zawodne oprogramowanie.

Czerwiec 2012 roku to także miesiąc w którym rozpoczęła się historia mojego bloga edwardweinert.com o tanich tabletach i smartfonach. W czerwcu ma też debiut Google Nexus 7, który razem z Kindle Fire HD (wrzesień) stawia kropkę nad i – dobre tablety mogą być tanie.

Vido N70HD vs Google Nexus 7
Vido N70HD vs Google Nexus 7

W lipcu 2012 pojawiły się przecieki o tanich czterordzeniowych tabletach szybszych od Asus Transformer Prime (np Chuwi V90 z procesorem Freescale i.MX6), a Smartdevices zaprezentowało SmartQ T30 z nowoczesnym procesorem TI OMAP 4470 i 2 GB RAM pamięci.

SmartQ T30
SmartQ T30

W sierpniu 2012 roku MediaTek – chiński producent procesorów dla telefonów komórkowych zapowiada tanie czterordzeniowe procesory na przełomie roku 2012 i 2013, a w sprzedaży pojawiło się wiele dobrych smartfonów z dwurdzeniowym MT6577, np Jiayu G3. W między czasie Chińczycy zaczęli wreszcie montować w tanich tabletach Bluetooth, GPS i 3G. Lipiec i sierpień 2012 to także rozpoczęcie aktualizacji oprogramowania do Androida 4.1 przez chińskich producentów, czego mogli pozazdrościć właściciele markowych urządzeń pracujących często jeszcze pod kontrolą Android 3.2 Honeycomb. I tak nadeszła jesień 2012 roku niezwykle bogata w premiery.

JiaYu G3
JiaYu G3 z MT6577

We wrześniu 2012 pojawiła się informacja o tablecie Ramos W30 z procesorem Samsung Exynos 4412. Wrzesień to także premiera pierwszego na świecie seryjnie produkowanego tabletu z projektorem SmartQ U7 oraz pierwsze chińskie tablety z ekranem jak Retina w iPad3 z rozdzielczością 2048 x 1536 pikseli. We wrześniu do sprzedaży trafił pierwszy tani czterordzeniowy tablet Ampe A10 z procesorem Freescale i.MX6.

Ramos W30
Ramos W30
SmartQ U7 z projektorem
SmartQ U7 z projektorem

 

Cube U9GT5 z wyświetlaczem Retina
Cube U9GT5 z wyświetlaczem Retina

Październik 2012 stał pod znakiem jesiennej edycji wystawy Hong Kong Electronic Fair 2012 i premiery tabletów wielu marek Ramos, Ainol, Pipo, Aocos, iFive, Vido (Yuandao) i innych oraz informacji o nowym czterordzeniowym procesorze Actions ATM7029.

Ramos W30
Ramos W30

Stoiska Ramos również na świeżym powietrzu

Yuandao Window Vido
Vido

Listopad 2012 to kolejne premiery czterordzeniowych tabletów z procesorem Samsung Exynos i zapowiedzi nowych ciekawych urządzeń jak Pipo M8. Pojawił się również tani tablet z Window 8 Pro Livefan F1. Jednak to końcówka tego miesiąca zelektryzowała tabletową publiczność, gdyż na scenie pojawił się nowy gracz: czterordzeniowy procesor Cortex-A7 AllWinner A31. Tablety z tym procesorem zapowiedziały m.in. marki Teclast, Ainol, Ployer i Ampe.

Pipo M8
Pipo M8
AllWinner A31
AllWinner A31
Teclast P98 Quad-core
Teclast P98 Quad-core

Początek grudnia 2012 to błyskawiczna odpowiedź producenta procesorów Rockchip: Cube zaprezentował flotyllę nowych tabletów z  czterordzeniowym procesorem Cortex-A9 RK3188 oraz tablet z nowym jednordzeniowym RK2928. Także Ainol, Teclast i Vido zapowiedziały swoje tablety z RK3188. Pod koniec miesiąca ruszyła przedsprzedaż tabletów Onda, Teclast i Ployer z procesorem AllWinner A31. W grudniu również MediaTek zaprezentował MT6589, a smartfony z tym procesorem są już w przedsprzedaży.

Cube 1920 1200 quad-core-1

Neo N003
Neo N003 z MT6589

W Polsce rewolucję tabletową odczuliśmy z pewnym opóźnieniem. Na szczęście czasoprzestrzeń między Pekinem (a w zasadzie Shenzhen) a Warszawą stale się kurczy i coraz szybciej i częściej trafiają do nas nowości z Państwa Środka. Obecne w Polsce są już oryginalne chińskie marki Ainol, Vido, Bmorn, czy Aoson. Inne jak Cube, Pipo i Ramos są pod postacią brandu Shiru oraz Plug.

edwardweinert.com w 2012 roku

W ciągu minionego pół roku na blogu edwardweinert.com opublikowałem ponad 200 wpisów (co daje średnio 1 wpis dziennie) chcąc Wam dać jak najwięcej informacji o tanich tabletach z miejsc, gdzie tak na prawdę one powstają. Wcześniej czy później jakaś część tych produktów trafia do Polski.

Mimo bardzo, jak mi się wydawało niszowego charakteru informacji okazało się, że jest na nie zapotrzebowanie. W grudniu mijającego roku odnotowałem rekordową ilość prawie 39 000 odsłon i 11 500 unikalnych użytkowników. Rozpatruję to w kategorii sukcesu mając na uwadze niszową treść oraz ogromną konkurencję w postaci działających znacznie dłużej popularnych blogów i portali o tabletach. Ten wynik był możliwy tylko dzięki Wam drodzy czytelnicy i sympatycy mojego bloga. Dziękuję Wam wszystkim za Wasze uznanie, ciepłe słowa, a czasem i słowa krytyki, maile, komentarze i dyskusje. To również dzięki Wam inni dowiadują się o alternatywach mając dzięki temu większy wybór i szerszą perspektywę. Specjalne podziękowania załączam dla Katarzyny Pury naczelnej tabletowo.pl.

Kilka ciekawostek statystycznych:

  • 80% odsłon jest z Polski, a 20% z zagranicy (głównie Rosja, Europa Zachodnia i USA)
  • 12% odsłon pochodzi z urządzeń mobilnych, z tego 4/5 jest z Androida a pozostała część z Apple iOS (głównie iPad)

Dziękuję Wam bardzo za życzenia Świąteczne i Noworoczne. Życzę nam wszystkim w roku 2013 jeszcze więcej interesujących nowości i innowacyjnych urządzeń w przystępnej cenie, lepszego oprogramowania, dokładniejszego wykonania i jeszcze większego wyboru tu w Polsce.

W nadchodzącym 2013 roku obiecuję Wam więcej informacji o smartfonach i gadżetach, które obecnie zostały zepchnięte w cień przez tablety.

Jeszcze raz dziękuję i do następnego wpisu. 🙂

Edward Weinert (edi)

MT6577

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *