Smartfony, Tablety, Laptopy

Scratch, pcDuino 8 i AllWinner A80T, czyli zbuduj własnego robota

Jeśli marzysz o budowie inteligentnych urządzeń, a nie umiesz programować w C/C++ to AllWinner ma dla Ciebie prezent!

Sporo czasu upłynęło od mojego ostatniego wpisu. Moja aktywność z przyczyn obiektywnych była ograniczona niemal do zera. W dodatku od piątku blog został kilkukrotnie skutecznie zaatakowany. Udało się jednak przezwyciężyć trudności, mimo, że nie wszystko na stronie jeszcze funkcjonuje.

Anduino/Arduino

Anduino

Dzięki miniaturyzacji i redukcji kosztów doczekaliśmy czasów, gdzie każdy może zbudować sobie autonomicznego robota do odkurzania lub kosiarkę, czy przekształcić swój dom w inteligentny budynek. Wystarczy trochę części (zestawy uruchomieniowe) Anduino za kilkadziesiąt dolarów, zapał do majsterkowania i … umiejętność niskopoziomowego programowania w Arduino. Arduino1BlinkI to jest czasami bariera, która trudna może być do przeskoczenia, która czasami zniechęca. Na szczęście w tym miejscu na scenę wkracza Scratch.

Scratchscratch

Scratch to doskonały graficzny program do nauki programowania nie tylko dla dzieci i młodzieży opracowany na amerykańskim uniwersytecie MIT. Zachęcam każdego, nie tylko laika, by spróbował swoich sił. Za pomocą graficznych klocków można łatwo budować nawet skomplikowane algorytmy, które nie tylko poruszają obiektami na ekranie, czy wydają dźwięki z komputera. Na świecie jest ogromna społeczność, która dzieli się swoimi pomysłami i problemami.

Dla systemu Anduino/Arduino stworzono S4A (Scratch for Arduino), dzięki czemu można łatwiej oprogramować Anduino i podłączone do niej sensory, czy mechanizmy.

pcDuino i Scratch

pcDuino-6pcDuino-2pcDuino-7

Na bazie chińskich procesorów AllWinner powstaje platforma pcDuino, która również doczekała się własnej implementacji Scratcha do oprogramowywania interakcji z czujnikami.

pcDuino-1 pcDuino-4

Trwają ostatnie prace nad płytą pcDuino8 z procesorem AllWinner A80T (na bazie płyty A80 Optimus Board).

pcDuino-3 pcDuino-5

Ze względu na dużą moc obliczeniową chińskiego A80T będzie to bardzo ciekawa opcja dla wszystkich, którzy chcieliby np w locie analizować obraz z kamery i kierować np. samojezdnym odkurzaczem automatycznie. Poniższy film przedstawia wizytę @Charbaxa w fabryce, gdzie powstają karty pcDuino. Cena takiej zabawki to 99 USD.

Scratch jest zarówno dla platformy Windows jak i Linux (oraz OS), ale wersje S4A i pcDuino są póki co niedostępne dla Windowsa.

AllWinner i ARM

Na marginesie dodam kilka jeszcze ciekawostek z ostatnich dni. Pamiętacie jeszcze procesory AllWinner A31/A31s? Pewnie wielu spośród Was ma tablety w nie wyposażone. Po miesiącach czekania od zapowiedzi wreszcie światło dzienne ujrzy tablet Occoci X10s z DualSIM i 4G/LTE oparty na A31s.

AlWinner zapowiedział procesory 64-bitowe ARMv8-A na jesień, a ARM architekturę Maya i Artemis, o które to oparte procesory maja się ukazać pod koniec roku. Więcej na tabletiorium.pl.

pcDuino, armdevices, arduino, anduino, s4a