Smartfony, Tablety, Laptopy

Różnice w matrycach tabletów Acer Icona A1-810, Asus MEMO Pad HD7 i Onda V819 3G

Nic nie jest takie na jakie wygląda – to stwierdzenie dotyczy również matryc IPS w tabletach, o czym naocznie możecie się przekonać na przykładzie trzech tabletów Acera, Asusa i Ondy.

Nie od dziś wiadomo, że technologia IPS wykorzystywana to produkcji matryc w tabletach ma wiele zalet. Obrazy na tabletach z wyświetlaczami IPS różnią się jednak między sobą. Różnice są nie tylko w minimum i maksimum jasności, a także odwzorowaniu kolorów. Bardzo dużo zależy tu od rodzaju podświetlenia. Znane są bowiem tablety z dosłownie żółtymi matrycami (np. niektóre tablety 10.1 cala marki Ainol) jak i chłodnymi monochromatycznymi („niebieskimi”) (np. niektóre tablety iPad).

acer-a1-810-onda-v819-3g-display-006.jpg

Wierność reprodukcji kolorów to cecha na którą nie tylko ludzie zajmujący się fotografią, czy obróbka grafiki powinni zwracać uwagę. Oglądając przedmiot w sklepie internetowym często mniej lub bardziej świadomie kierujemy się również kolorem, a czasami przede wszystkim nim. Jeśli wyśwlacz zbyt mocno będzie przekłamywał kolory (co jest możliwe), to może się okazać, że kupimy coś, co po otworzeniu przesyłki nas rozczaruje.

Osobną kwestią jest maksimum jasności jaki tablet może nam zaoferować. Zbyt ciemne matryce uniemożliwią korzystanie z urządzenia w świetle dnia, w jasnych pokojach, czy w terenie.

Do przykładowego porównania wyświetlaczy wybrałem dwa bardzo popularne budżetowe tablety markowych producentów Acer i Asus oraz tablet chińskiej firmy Onda, która również jest znana na naszym rynku. Acer Iconia A1-810 i Onda V819 3G mają matryce o tej samej przekątnej 7.9 cala i rozdzielczości 1024 x 768 (proporcje 4:3), natomiast Asus MEMO Pad HD7 ma przekątną 7 cali i rozdzielczość HD 1280 x 800 pikseli (16:10). Wszystkie uczestniczącej w teście urządzenia oparte są na procesorach MediaTek z tej samej rodziny MT8125/MT8389. Jedyną większą różnicą jest to, że Onda ma wbudowany modem 2G/3G, natomiast tablety Acera i Asusa już nie.

Reprodukcja kolorów

Wybrałem kilka zdjęć, o różnej kolorystyce, które posłużyły jako materiał do badań oraz stronę z dokumentu PDF.

acer-a1-810-vs-asus-memo-pad-hd7-display-002.jpg acer-a1-810-onda-v819-3g-display-002.jpg asus-memo-pad-hd7-vs-onda-v819-3g-display-002.jpg

Jak widać z powyższych zdjęć Acer Icona A1-810 posiada matrycę, która najbardziej ze wszystkich eksponuje żółty kolor. Potwierdzają to kolejne zdjęcia.

acer-a1-810-vs-asus-memo-pad-hd7-display-010.jpg acer-a1-810-onda-v819-3g-display-007.jpg asus-memo-pad-hd7-vs-onda-v819-3g-display-006.jpg

Zdecydowanie kolor biały jest biały w tabletach Asusa i Ondy. Matryca Acera zmienia barwę również innych kolorów, przez co obraz wydaje się mniej kontrastowy, co wyraźniej widać także na poniższych zdjęciach.

acer-a1-810-vs-asus-memo-pad-hd7-display-003.jpg acer-a1-810-onda-v819-3g-display-003.jpg asus-memo-pad-hd7-vs-onda-v819-3g-display-003.jpg

Przeciwieństwem wyświetlacza w Acer jest ten w tablecie Onda, gdzie z kolei możemy zaobserwować barwy bardziej monochromatyczne, zimniejsze. Najlepiej wypada tu matryca w Asusie, która daje ciepłą barwę i w miarę dobry kontrast. Pełną galerię zdjęć znajdziecie na końcu artykułu.

Maksymalna jasność

Niestety krótki dzień o tej  porze roku ograniczył nieco moje możliwości testów za dnia, w dodatku gruba warstwa chmur nie opuszczała Wrocławia przez kilka dni, toteż plany pokazania przydatności tabletów do używania w ekstremalnych warunkach pogodowych, czyli w słoneczne dni 🙂 trochę legły w gruzach. Poniższe zdjęcia zostały wykonane w pochmurny i trochę deszczowy dzień wprost pod oknem dachowym.

acer-a1-810-display-daylight.JPG asus-memo-pad-hd7-display-daylight.JPG onda-v819-3g-display-daylight.JPG

Matryce Acer Icona A1-810 i Asus MEMO Pad HD7 oferują podobną maksymalną jasność matrycy. Wystarcza ona do używania urządzenia w jasnym otoczeniu, ale mam wątpliwości, czy w słoneczny dzień będzie można używać ich komfortowo, bez szukania zacienionego miejsca.

Co innego wyświetlacz w Onda V819 3G, który ma bardzo wysoka jasność. Producent nie chwali się nigdzie parametrami wyświetlacza poza podaniem informacji, że to IPS trzeciej generacji, ale porównując do tabletu PIPO M9pro, którego matryca świeci z natężeniem 700 nitów, to matryca Ondy dorównuje mu jasnością. Ma to odwzorowanie w zużyciu baterii. Onda V819 3G z pojemnością 5200 mAh przy minimalnej jasności pozwala na 12 i pół godziny pracy z internetem po WiFi, ale przy maksymalnej jasności energia w baterii topnieje w oczach – 4 i pół godziny pracy. Acer Iconia A1-810 z mniejszą baterią 4960 mAh przy maksymalnej jasności pozwala na czas pracy o godzinę dłuższy.

Podsumowanie

Większość zastosowań tabletów nie wymaga wiernego odwzorowania kolorów. Jeśli jednak pracujecie ze zdjęciami, grafiką i chcecie używacie tabletu w pracy, to przed zakupem warto poszukać informacji w sieci lub w stacjonarnym sklepie obejrzeć kilka urządzeń. Zwykle mają one wgrane przykładowe zdjęcia i grafiki lub są połączone z internetem lub sprawdzić nawet swoje przykłady umieszczone na karcie microSD.

Jeśli chcecie używać tabletu w terenie lub jasnym biurze to koniecznie musicie sprawdzic jaka oferuje on maksymalną jasność i ile wytrzyma bateria przy takim ustawieniu.

[print_gllr id=10255]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *