Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu PIPO M8pro 3G

Tablet PIPO M8pro z matrycą IPS HD 9.4 cala i procesorem RK3188 intryguje ciekawym wyglądem. Dodatkowym atutem jest wbudowany modem 3G pracujący również w darmowej sieci Aero2. Jako jeden z pierwszych otrzymał interfejs okienkowy Rockchipa. W niniejszej recenzji znajdziecie wszystkie jego zalety i wady.

Wygląd PIPO M8pro jest trochę wzorowany na dobrze znanym tablecie Sony S1. Chodzi tu przede wszystkim o lekkie ścięcie obudowy w kierunku dołu urządzenia oraz zaokrąglenie górnej krawędzi (orientacja pozioma). To nie jedyne podobieństwo, ponieważ oba tablety posiadają tą samą matrycę LG o przekątnej 9.4 cala i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli.

Na początku przypomnijmy pełną specyfikację tabletu PIPO M8pro:

 • wyświetlacz IPS HD 9.4 cala, 1280 x 800 pikseli (161 PPI), proporcje 16:10, 10-cio punktowy
 • procesor RK3188 1.6 GHz
 • układ graficzny Mali-400MP4 500 MHz
 • pamięć 2 GB RAM DDR3
 • pamięć wewnętrzna 16 GB
 • wbudowany modem 2G/3G, obsługa Aero2
 • 3G HSPA/WCDMA: 900/2100 (download 7.2 Mbit/s, upload 5.76 Mbit/s)
 • 2G: GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz
 • Bluetooth 4.0
 • żyroskop
 • e-kompas
 • aparat 5.0 Mpix, autofocus, flesz
 • kamerka 2.0 Mpix
 • złącza: miniHDMI, microUSB OTG 2.0, microUSB, microSD 32 GB
 • bateria 6500 mAh /3.7 V
 • waga 510 g
 • wymiary 240 x 172 x 10.8 / 9.02 mm
 • system Android 4.2.2

W pudełkach

W zestawie są dwa pudełka. Duże z twardego kartonu i bardzo płaskie zawiera wyłącznie sam tablet, natomiast w dołączonym opakowaniu z tektury na znajduje się:

 • chińska ładowarka z przejściówką
 • kabel microUSB
 • przejściówka microUSB HOST
 • słuchawki
 • chińska instrukcja obsługi.

pipo-m8pro-012.jpg

Kable są długie, przez co wygodne, ale wadą jest to, że nie można zamienić tych oryginalnych do Hosta na inne kable, bo wtedy tablet PIPO nie widzi podpiętych urządzeń. Delikatna przejściówka do ładowarki to najsłabszy element wyposażenia, choć w zasadzie powinienem tak powiedzieć o słuchawkach, których wcale nie musiało by być, bo dźwięk z nich wydobywający się jest bardzo kiepski.

Wygląd i budowa

Obudowa tabletu PIPO M8pro jest czarna, a kontrastuje z nią srebrny przycisk zasilania i dioda doświetlająca na tylnej pokrywie. Tablet ma ramę obudowy wykonaną z tworzywa sztucznego, natomiast tylna pokrywa jest z aluminium. Obły kształt której nadaje jej wyprofilowanie na bokach.

[print_gllr id=9113]

Tablet ma orientację poziomą. Górna krawędź jest grubsza i okrągła, a dolna cieńsza i bardziej ostro zakończona. Na górnej krawędzi znajdują się prawie wszystkie złącza i przyciski. Prawie, ponieważ gniazdo słuchawkowe umieszczono po lewej stronie, a wspomniany srebrny przycisk zasilania po prawej. Właśnie ten srebrny przycisk odcinając się od czarnego tworzywa podkreśla okrągły kształt górnej krawędzi i charakter całego urządzenia, będąc jego znakiem rozpoznawczym.

Oto bogata lista dostępnych złączy i przycisków (od lewej):

 • słuchawkowe (3.5 mm) – na lewej krawędzi
 • SIM
 • microSD (karta SD/SDHC 32 GB)
 • mikrofon /dioda podłączenia zasilania
 • microUSB HOST 2.0
 • microUSB
 • miniHDMI
 • gniazdo zasilania
 • podwójny przycisk MENU/ESC
 • przycisk zasilania – ma prawej krawędzi.

Tablet ładuje się wyłącznie z ładowarki 5V/2.5A i nie można go naładować przez kabel USB. Po podłączeniu zasilania zapala się czerwona dioda umieszczona w tym samym miejscu gdzie mikrofon.

Zasłonięte czarnymi maskownicami wąskie głośniki stereo umieszczone są szeroko z przodu obudowy na styku szklanej ramki okalającej matrycę i plastikowej ramy urządzenia.

Przednia kamerka 2.0 MP znajduje się centralnie na środku ramki, a obok po prawej stronie jest czujnik światła (praktycznie niewidoczny). Na tylnej pokrywie, na środku przy górnej krawędzi znajduje się aparat 5.0 MP wraz z diodą doświetlającą (flesz). Obok nich jest maleńki przycisk reset.

Ergonomia

Moim zdaniem tablet PIPO M8pro to jeden z najlepiej zaprojektowanych pod kątem ergonomii 10 calowych tabletów (16:10) jakie miałem okazję używać. Nie porównuję go jedynie do innych tanich odpowiedników, ale również do urządzeń takich producentów jak Samsung, Asus, czy Sony. Oto trzy powody dla których tablet PIPO M8pro jest dla mnie wzorem ergonomii.

Po pierwsze głośniki umieszczone są z przodu. Nie można zakryć ich też obiema dłońmi naraz, nawet w trzymając tablet jedną ręką w pionie.

pipo-m8pro-003.jpg

Po drugie wszystkie złącza i przyciski są tak rozmieszczone, że zarówno w poziomie jak i w pionie jest do nich swobodny dostęp, a podłączone kable w żaden sposób nie przeszkadzają nam w używaniu tabletu. I nie ma tu różnicy, czy używa go osoba lewo, czy prawo ręczna. Dodatkowo ładowarka ma łamaną pod kątem 90 stopni końcówkę, co skraca wtyk i jednocześnie zabezpiecza przed przypadkowym wyłamaniem gniazda. Powyższe cechy są właściwością wszystkich dużych tabletów PIPO z serii M7, M8 i M9.

pipo-m8pro-013.jpg

Po trzecie ten 10 calowy tablet trzyma się bardzo wygodnie w pionie jedna ręką. Jest bardzo lekki (510 gramów), a okrągła grubsza krawędź idealnie pasuje do dłoni.

Jedyny mankament jaki może niektórym przeszkadzać, to zbyt ostro jak dla mnie zakończone krawędzie ramy z tworzywa sztucznego.

Jakość wykonania

Tablet jest dobrze spasowany, a obudowa nie trzeszczy. Sztywna rama i tylna aluminiowa pokrywa zapewniają ochronę matrycy i elektronicznemu wnętrzu. Przyciski chodzą pewnie i czuć wyraźnie kliknięcie, trudno też je przez przypadek nacisnąć.

Wtyczki idealnie pasują do gniazd, a karta microSD chowa się równo z krawędzią tabletu. Karta SIM wchodzi znacznie głębiej i trzeba posiłkować się np. płaskim śrubokrętem lub szwajcarskim scyzorykiem 🙂 , by wskoczyła na swoje miejsce lub by ja wyciągnąć. Być może był to celowy zamysł projektanta, bo przecież kartą SIM się tak nie żongluje jak SD, a każdorazowe jej włożenie i wyciągnięcie należy wykonać przy wyłączonym tablecie.

pipo-m8pro-022.jpg

Wtyczka w gnieździe słuchawkowym siedzi solidnie i nie powoduje dodatkowych zakłóceń przy poruszaniu kablem słuchawkowym.

Nie zanotowałem wycieków podświetlenia na matrycy.

Niestety jakość wykonania PIPO M8pro zostawia trochę do życzenia. W miarę używania tabletu zaczęły objawiać się pewne wady, które jednak nie wykluczają go z użytkowania. Po kilku dniach ramka, w której jest umieszczona matryca podczas używania zaczęła nieco wystawać z obudowy w lewym dolnym rogu i chować się przy jej dociśnięciu. Mimo to nadal nie nic nie trzeszczy. Lewy i prawy brzeg matrycy pływa nawet przy lekkim naciśnięciu ramek. Sama obudowa, zarówno przód jak i tył, mocno zbiera odciski palców.

Matryca

Tablet PIPO M8pro jest wyposażony w matryce IPS firmy LG o przekątnej 9.4 cala i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Daje to 161 PPI, czyli o aż o 10 punktów więcej niż w matrycach 10.1 z tą samą rozdzielczością. Nie jest to oczywiście Retina, czy nawet FullHD, ale widać różnicę przy czytaniu tekstu dokumentów i na stronach internetowych. Oczywiście mamy tu bardzo dobre kąty widzenia – prawie 180 stopni. Nie można mieć zastrzeżeń co do barwy obrazu i kontrastu. Obraz jest naprawdę ładny po każdym kątem, ciepły, oddający w miarę możliwości technologii IPS naturalne barwy.

[print_gllr id=9072]

Matryca ma dość wysoką jasność, dzięki której można z tabletu swobodnie korzystać w jasnych pomieszczeniach, a nawet na powietrzu. Standardowy zakres regulacji podświetlenia jest jednak zbyt wąski i w nocy świeci ona zbyt jasno. Na szczęście po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania z Google Play możemy przyciemnić obraz do odpowiedniego poziomu.

[print_gllr id=9093]

Komunikacja

Tablet posiada oprócz standardowego modułu WiFi 802.11 b/g/n również wbudowany czterozakresowym modem 3G, Bluetooth 4.0 i złącze microUSB OTG umożliwiające podpinanie również zewnętrznych modemów 3G.

WiFi

Niestety WiFi w modelu M8pro nie jest najlepsze. Co prawda tablet szybko nawiązuje połączenie z routerem, ale transfer przy większych odległościach i/lub przeszkodach w postaci ścian jest niestabilny i okresowo mocno spada prawie do zera. Szczególnie dotyczy to wysyłania danych.

[print_gllr id=9137]

[table caption=”WiFi”]
Odległość od routera, siła sygnału,transfer (pobieranie/wysyłanie), ping
1 m,-64 db,3.6 Mbps /0.36 Mbps,55 ms
10 m (dwie ściany) ,-82 db,2.01 Mbps/0.03 Mbps,115 ms
[/table]

3G

Tablet PIPO M8pro ma wbudowany modem 3G, jest więc to urządzenie w pełni mobilne bez konieczności używania wiszących na kablu zewnętrznych modemów, czy przenośnych routerów WiFi. Co więcej tablet obsługuje cztery zakresy WCDMA, w tym częstotliwość 900 MHz, którą wykorzystuje darmowa sieć Aero2. Mając kartę Aero2 można korzystać z niej na tablecie PIPO po wpisaniu danych przy definiowaniu APN’a. Szczegółowe informacje umieściłem tutaj.

Niestety podobnie jak WiFi, modem 3G też ma pewne problemy. Próbując połączyć się z siecią Aero2 udało mi się to dopiero wtedy, gdy odczekałem kilka minut po wpisaniu danych APN. Tymczasem w tablecie TechniPad 10G i Lenovo A3000 trwało to kilka sekund zaledwie. Również nawiązywanie połączenia z sieciami płatnymi trwało zauważalnie dłużej niż powinno. Dodatkowo, tam gdzie inne urządzenia jeszcze chciały czasami działać w Aero2 (pomimo dużej odległości od nadajnika), tam PIPO M8pro juz nie.

Sprawdziłem programem SignalCheck parametry transmisji. O ile siła sygnału była na podobnym poziomie co w innych urządzeniach, o tyle parametr BER w PIPO M8pro miał wartość 99%, a w Lenovo czy TechniPad zaledwie 1%.

pipo-m8pro-3g

Współczynnik BER (ang Bit Error Rate, pl stopa błędów) mówi o ilości błędnych bitów w strumieniu danych. Prawdopodobnie ilość błędów wpływa na czas nawiązywania połączenia i realną transmisję danych. Wygląda więc na to, że albo oprogramowanie, albo co gorsza modem 3G są nie najlepszej jakości.

Bluetooth

Tablet wyposażono w Bluetooth 4.0 i tu nie mogę się przyczepić do jego funkcjonowania. Nawiązywanie połączenia odbywa się szybko i nie ma problemów z przesyłem nawet większej ilości danych (1 GB) w odległości kilku metrów między urządzeniami. Działa również klawiatura Bluetooth.

USB OTG

Tablet PIPO M8pro dzięki złączu microUSB 2.0 OTG działa z zewnętrznymi modemami 3G, gdyby komuś jego wewnętrzny nie wystarczał. Z powodzeniem używałem go z modemami:

 • Huawei E3131,
 • Huawei  E156G,
 • ZTE MF669.

Nie ma problemu z podpięciem zewnętrznych dysków bez własnego zasilania i pamięci USB w formacie FAT32 i NTFS (miałem dostęp jedynie do dysku z zewnętrznym zasilaniem).

Miracast

Tablet PIPO M8pro obsługuje Miracast, ale nie miałem okazji przetestować jego faktycznego działania. Miracast działa oczywiście z autorską nakładką Rockchipa umożliwijaca pracę z wieloma oknami, co możecie zobaczyć tutaj.

System

Tablet PIPO M8pro 3G posiada Androida 4.2.2. Na dolnym pasku systemowym oprócz standardowych trzech operacji producent dorzucił bardzo pomocną akcję robienia zrzutów ekranowych (którą można wyłączyć w ustawieniach) oraz programowe ikony do regulacji głośności, które z powodzeniem zastępują fizyczne przyciski (których brak). Oprócz tego jak zwykle w tabletach PIPO mamy autorskie widgety, które wg mnie nie są ani specjalnie ładne , ani funkcjonalne, bo zajmują za dużo miejsca. Tak naprawdę można się przyczepić tylko do jednego: do konieczności pracy z pulpitami w poziomie.

pipo-m8pro-widgets

PIPO Technology podobnie jak inni producenci tabletów w oparciu o procesor Rockchip RK3188 mają możliwość dodania specjalnej nakładki na interfejs od Rockchipa umożliwiającą pracę na maksymalnie jednocześnie czterech otwartych oknach. Po zainstalowaniu aktualizacji w menu ustawień pojawiła się dodatkowa opcja Multi Windows, która pozwala na włączenie i wyłączenie tej nakładki. Jak działa nakładka możecie się przekonać we wcześniejszym artykule.

pipo-m8pro-rockchip-ui-4

Wydajność i stabilność

System działa sprawnie, bez zacięć, pulpit przewija się płynnie, a reakcja na dotyk jest bardzo szybka. Aplikacje uruchamiają się szybko. Widać, że oprogramowanie jest już dopracowane, bo praktycznie nie zdarzyła się sytuacja, by jakaś aplikacja lub usługa systemowa została zatrzymana. Zgodność z Google Play jest bardzo dobra, tylko w przypadku kilka gier sklep odmówił instalacji.

pipo-m8pro-antutu

[table caption=”Rezultaty osiągnięte w testach”]
Test, Wynik
Vellamo HTML5, 1729
Vellamo METAL, 534
AnTuTu 3.4, 17168
GeekBench3, single-core: 501 multi-core:1434
Epic Citadel,45.9 FPS
[/table]

W trybie wielookienkowym widać, że moc procesora  i układu graficznego czasami przestaje wystarczać do płynnego działania, szczególnie gdy otworzymy więcej niż dwa okienka.

Pierwsze podejście PIPO do wielu okienek też jeszcze niezoptymalizowane, system jakby nieco zwolnił, nieco dłużej też uruchamiają się aplikacje i to nie zależnie od tego czy okienka są włączone, czy nie. Przestał też poprawnie działać wybór aplikacji ze zminimalizowanej listy. Trzeba wyjść do pulpitu i dopiero wtedy wybrać aplikację z listy, inaczej zawsze wrócimy do ostatnio otwartej.

Oczywiście w miarę rozwijania oprogramowania przez Rockchipa i PIPO zaobserwowane niedomagania powinny zniknąć.

Przeglądanie stron internetowych i dokumentów PDF

Strony ładują się szybko i płynnie przewijają. Otwarcie kilkunastu zakładek w domyślnej przeglądarce i szybkie przełączanie się pomiędzy nimi nie stanowi żadnego problemu. Przeglądarka Chrome nieco gorzej sobie radzi.

pipo-m8pro-display-011.jpg pipo-m8pro-display-012.jpgpipo-m8pro-display-014.jpgpipo-m8pro-display-015.jpg

pipo-m8pro-display-010.jpg pipo-m8pro-display-013.jpg

Nie ma tez problemów z przeglądaniem bardzo dużych dokumentów PDF (1 GB). Używając Adobe Reader’a sprawnie przewijają się strony bez zacięć i możemy szybko przenieść się w dowolne miejsce dokumentu.

pipo-m8pro-display-outdoor-017.jpg pipo-m8pro-display-outdoor-015.jpg

Multimedia, filmy i dźwięk

Tablet odtwarza całą gamę formatów wideo, m.in. rvmb, avi, mp4 w rozmiarach HD i FullHD. Nie ma problemów z dekodowaniem dźwięku. Bez problemu możemy podłączyć tablet pod telewizor przez kabel HDMI. Głośniki umieszczone są z przodu i grają dość głośno oraz wystarczająco dobrze i bez charczenia w okolicy maksymalnej głośności. Więc bez problemu obejrzymy film z rodziną lub znajomymi.

W domyślnej przeglądarce działa flash i można oglądać filmy i telewizję przez internet. Obraz jest płynny i dobrej jakości.

Gry

Tablet dobrze sobie radzi z większością gier, ale te najbardziej wymagające są dla podkręconego Mali-400 MP4 sporym wyzwaniem i nie obejdzie się bez przycięć. W grze Frontline Commando: D-Day widać, jak GPU męczy się by renderować grafikę i niestety płynności w grze nie ma. Wręcz ewenementem jest gra Asphalt 7, w którą nie sposób zagrać ze względu na straszne klatkowanie. Nie ma tych problemów jednak w NFS Most Wanted, czy Real Racing 3.  Niektóre gry bardzo długo się ładują (np. wspomniany Real Racing 3). Tablet posiada żyroskop, który ułatwia sterowanie szczególnie we wszelkich wyścigówkach.

Bateria

Przy minimalnym podświetleniu, które jest wystarczające do użytkowania tabletu w pomieszczeniach bateria wystarcza na ponad 8 godzin oglądania filmów HD lub przeglądania internetu po WiFi, co jest zgodne z deklaracjami producenta. Przy maksymalnej jasności (np. na zewnątrz, w terenie) wymienione wcześniej operacje można wykonywać przez 5 godzin. Użycie do komunikacji wbudowanego modemu 3G zamiast WiFi zużywa około 10% szybciej energię z baterii, czyli 4 i pół godziny przy pełnym podświetleniu wyświetlacza.

[print_gllr id=9065]

Bateria w tablecie na czuwaniu z włączonym WiFi traci 10% zmagazynowanej energii w ciągu doby. Czas pełnego ładowania baterii to 3 i pół godziny. Niestety tablet można ładować tylko przez ładowarkę i nie ma możliwości doładowania go przez port USB.

[table caption=”Wytrzymałość baterii”]
Test, jasność,Wynik
Film HD/ przeglądanie internetu WiFi, minimalna , 8h 10min
Film HD/ przeglądanie internetu WiFi, maksymalna , 5h
Przeglądanie internetu 3G, maksymalna , 4h 30min
Czuwanie z WiFi, ,9-10 dni
Czas pełnego ładowania, ,3h 30min
[/table]

Aparat i kamerka

Aparat zamontowany z tyłu mimo rozdzielczości 5.0 MP, diody doświetlającej, autofocusa i kilku różnych programów pozwalających na regulację barw i doświetlenie robi nie najlepsze zdjęcia i potrzebuje dobrego światła. Filmy rejestrowane są w rozdzielczości 640 x 480 pikseli.

[print_gllr id=9056]

Kamerka pozwala na uzyskanie w miarę dobrego obraz przy sztucznym oświetleniu podczas rozmów przez internet.

Podsumowanie

Po prawie miesiącu, który tablet spędził u mnie mogę powiedzieć, że PIPO M8pro jest ciekawym urządzeniem, którego wygodnie się używa. Doskonale przegląda się strony internetowe i dokumenty, a oglądanie filmów i zdjęć na matrycy LG to czysta przyjemność. Ze względu na ergonomię mogę wybaczyć niedociągnięcia w jakości wykonania.

Głośniki z przodu i pojemna bateria sprawiają, że tablet nadaje się do samochodu dla pasażerów, mimo konieczności używania ładowarki. Używając tablet popołudniami i wieczorami jedno ładowanie wystarczało na cztery dni.

Dzięki wbudowanemu modemowi 3G z obsługą Aero2 tablet zyskał na mobilności, choć nieraz musiałem zmienić kartę na tą z płatnym internetem, bo  nie łapał w terenie z dala od nadajników sygnału Aero2.

Byłoby więc prawie idealnie, gdyby nie słabe WiFi i 3G oraz brak możliwości ładowania przez USB.

Zalety

 • doskonała ergonomia
 • bardzo dobra jasna matryca
 • płynnie działający system
 • wydajna bateria
 • wbudowany modem 3G i obsługa Aero2

Wady

 • przeciętne WiFi
 • słaby wbudowany modem 3G
 • kiepski aparat
 • nie najlepsza jakość wykonania
 • brak możliwości ładowania przez USB.

Urządzenie nie posiada GPS’a.

Tablet PIPO M8pro do testów dostarczył sklep PiK Technology, gdzie aktualnie jest do nabycia w cenie 1139 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *