Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu Onda V975m z procesorem AmLogic M802 i wyświetlaczem Retina

Tablet Onda V975m to pierwszy na świecie tablet z nowym procesorem AmLogic M802 z ośmiordzeniowym układem graficznym. Ogólne dobre wrażenia psuje niestety jeszcze niedopracowane oprogramowanie. Zapraszam na recenzję.

Onda V975m to kontynuacja serii dużych „kanapowych” tabletów o przekątnej 9.7 cala z matrycą Retina firmy LG, tej samej co stosowana w tabletach Apple iPad 4. Poprzednie wersje napędzane były procesorem AllWinner A31 (Cortex-A7, 40nm), który posiadał bardzo dobrą grafikę 3D, ale już dużo gorzej przedstawiała się grafika 2D. Na dodatek pamięci Flash nie należały do najszybszych.

Tym razem ma być inaczej, bo wyposażono najnowszą Ondę w lepsze pamięci i nowy dużo mocniejszy procesor. Na ogólny wynik testów oraz obraz urządzenia w naszych oczach wpływa niedopracowane jeszcze oprogramowanie z racji bardzo młodego wielu procesora i polityki producentów.

onda-v975m-launcher-005.jpg

Na początku parametry techniczne tabletu Onda V975m:

– wyświetlacz IPS Retina 9.7 cala, 2048 x 1536 pikseli, proporcje 4:3, 10-cio punktowy, ekran G+G

– procesor AmLogic M802 2.0 GHz (4 x Cortex-A9r4, 28 nm)

– grafika Mali-450MP8 600 MHz

2 GB RAM DDR3 64-bit

32 GB pamięci wewnętrznej

– WiFi 802.11 b/g/n

– aparat 5.0 MP, autofocus

– kamerka 2.0 MP

– złącza: microUSB OTG 2.0, microHDMI 4K, microSD 32 GB

– bateria 8500 mAh

– waga 560 gramów

– wymiary 242 x 179 x 8.3 mm

– system Android 4.3

W pudełku

Pudełko tabletu utrzymane jest w klasycznym dla tej chińskiej marki biały stylu. Znajduje się w nim tablet, ładowarka z adapterem, kabel USB, przejściówka do USB OTG oraz chińskie instrukcje.

onda-v975m-budowa-001.jpg onda-v975m-budowa-003.jpg onda-v975m-budowa-002.jpg onda-v975m-budowa-004.jpg onda-v975m-budowa-005.jpg

Wszystkie kable mają dłuższe końcówki podłączane do tabletu. Tym razem jednak gniazda są jakby nieco płyciej osadzone niż w poprzednich modelach. Tablet zasilany jest z ładowarki przez kabel USB. Można go tez ładować z laptopa, choć czas wtedy będzie znacznie dłuższy.

Wygląd

Wizualnie tablet Onda V975m jest niemal identyczny z poprzednim modelem V973. Jedyną różnicą jest dodanie fizycznego podwójnego przycisku regulacji głośności. Biały przód z matrycą i srebrny tył wykonany z delikatnie szczotkowanego aluminium tworzą zgrabną i dość cienką całość o grubości 8.3 mm i wadze 560 gramów. Boczne ramki mają grubość 11.8 mm. Oczywiście nie jest to iPad Air (ale pewnie wkrótce i to się zmieni 🙂 ).

[print_gllr id=11555]

Tablet ma orientację pionową o czym świadczy rozmieszczenie złącz, głośników i napisów. W przedniej ramce na środku zamontowano kamerkę 2.0 MP. W górnej części wycięto część obudowy, którą zamaskowano tworzywem sztucznym w kolorze ramki. W tej listwie umieszczono antenę WiFi oraz przycisk zasilania, złącza słuchawkowe, microUSB i microHDMI oraz mikrofon.

Na bocznej lewej krawędzi u góry umieszczono wspomniane wcześniej udogodnienie, czyli regulację głośności, a na samym dole otwór ze złączem na karty pamięci microSD.

Całość wygląda bardzo solidnie i nie trzeszczy, brak szpar, ale trzeba brać uwagę sposób montażu na zatrzaski. Może to powodować, że niektóre egzemplarze mogą być niezbyt dobrze spasowane.

Na środku tylnej pokrywy widnieje napis Onda. Tylny ładnie wyglądający aparat umieszczono w lewym górnym rogu obudowy.

Na dolnej krawędzi umieszczono szeroko dwa głośniczki stereo z gustownymi maskownicami. Taki sposób umieszczenia nagłośnienia sprawia, że nie będzie ono tłumione przez stół lub inną powierzchnię.

Ergonomia

Tablet jest trochę ciężki i waży 560 gramów. Trzymanie go w jednej ręce za ramkę matrycy szybko staje się niewygodne. Natomiast w dwóch rekach jest już całkiem w porządku. Ramki nie są zbyt szerokie ani wąskie. Można kciuki spokojnie tam położyć bez przypadkowego kontaktu z matrycą.

Szczotkowane aluminium na tylnej pokrywie utrudnia wysunięcie się urządzenia z dłoni.

Dostęp do wszystkich złączy i przycisków jest bardzo dobry, choć znalezienie przycisku zasilania przez namacanie jest utrudnione ze względu na jego niedużą wysokość.

Dwa głośniki na dolnej krawędzi trudno zasłonić, nawet jeśli położymy tablet na stole.

Wyświetlacz

Wyświetlacz IPS firmy LG to wciąż najbardziej charakterystyczna cecha dużych tabletów Ondy. Matryca o przekątnej 9.7 cala ma rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli, co daje gęstość pikseli 264 PPI (punktów na cal). Ma ona doskonałe kąty widzenia, niemal 180 stopni, w dodatku zapewnia praktycznie takie same nasycenie barw i jasność ekranu z każdego kąta. Barwa biała nie jest monochromatyczna dzięki czemu ciemny tekst na białym tle na razi tak w oczy. Do tego dochodzi 10 punktów jednoczesnego dotyku.

Możecie porównać ją do innej matrycy firmy LG z  tabletu LG G Pad 8.3.

[print_gllr id=11475]

Matryca ma niestety nie najmocniejsze podświetlenie i praktycznie w pełnym słońcu nie da się czytać . W jasnych pomieszczeniach trzeba ustawiać podświetlenie na maksymalny poziom, w ciemniejszych wystarcza 50% jasności.

[print_gllr id=11591]

Ekran dotykowy jest czuły i precyzyjnie reaguje na każde muśnięcie opuszkami palców, tyle że sam system nie zawsze odpowiednio szybko zareaguje. Dotyk wykrywany jest na całej powierzchni. Być może na prawej krawędzi brakuje maksymalnie dwóch pikseli, ale trudno było mi to jednoznacznie stwierdzić

System

Onda V975m działa pod kontrolą systemu w wersji Android 4.3. Producent tabletu zapewnia o aktualizacji do Androida 4.4, a producent SoC AmLogic o wsparciu dla Androida w wersji 5.0.

Testowany tablet miał wersję oprogramowania oznaczoną 1.05, ale moim zdaniem to wciąż wersja beta. W dodatku Onda eksperymentuje ze swoim launcherem ONDAUI, który co prawda działa płynnie, ale  na razie dla nas jest praktycznie bezużyteczny.

Nakładka wzorowana jest na interfejsie iOS Apple’a, stworzonych jest kilka grup ikon z nazwami po chińsku, które nie są przetłumaczone nawet na angielski. Nie można umieścić widgetów na pulpitach. Nie ma standardowego menu z ikonami wszystkich zainstalowanych aplikacji i dostępnymi widgetami.

Dlatego w pierwszej kolejności należy pobrać ze sklepu Google Play alternatywny launcher. Ja eksperymentowałem z nakładkami Nova i Smart. Nova lekko się przycinała przy przewijaniu pulpitów, natomiast Smart działał płynnie i stabilnie. Dodatkowo po zmianie ONDAUI na Smart przyspieszyło rozwijanie i zwijanie menu z górnego paska.

[print_gllr id=11608]

Zgodność aplikacji z Google Play z tabletem Onda V975m jest praktycznie stuprocentowa.

Wydajność i stabilność

Procesor AmLogic M802 to czterordzeniowy Cortex-A9r4 wykonany w heterogenicznej (HPM – każdy rdzeń pracuje niezależnie) technologii 28 nm. Oznaczenie r4 marketingowo używane przez AmLogic i Ondę oznacza najnowszą wersję tej architektury ARM. Rdzenie są taktowane zegarem z maksymalną częstotliwością 2.0 GHz. Zwykle nie pracują wszystkie na raz oraz są taktowane dynamicznie do częstotliwości 1.6 GHz. Procesor ma też do dyspozycji 2 GB dwukanałowej 64-bitowej pamięci RAM typu DDR3.

Za grafikę 3D odpowiada procesor graficzny Mali-450MP8 z ośmioma rdzeniami (MP8) i taktowany do częstotliwości 600 MHz.

Tablet ma też dość szybką pamięć wewnętrzną Flash o pojemności 32 GB. Co prawda operacje sekwencyjne nie powalają swoją szybkością na kolana, ale dostęp losowy jest w światowej czołówce.

[table title=”Testy wydajnościowe Onda V975m”]
Test,Wynik
AndroBench – Sequential Read, 22.61 MB/s
AndroBench – Sequential Write, 8.74 MB/s
AndroBench – Random Read, 17.00 MB/s (4352.92 IOPS)
AndroBench – Random Write, 1.28 MB/s (328.84 IOPS)
AnTuTu 4, 30699
GeekBench 3 Single-Core,751
GeekBench 3 Multi-Core,2326
SunSpider 1.0.2, 828.9 ms
Vellamo HTML5, 2079
Vellamo METAL, 808
Epic Citadel,35.5 FPS
3DMark Ice Storm Extreme, 6030
3DMark Ice Storm Unlimited, 10550
[/table]

[print_gllr id=11328]

Teoretycznie wygląda więc wszystko bardzo obiecująco. Sprzęt jednak to nie wszystko. Jest jeszcze oprogramowanie, które jak wspomniałem wcześniej moim zdaniem jest w wersji beta. AmLogic musi jeszcze mocno popracować nad optymalizacją, by w momentach, które tego wymagają wydusić jak najwięcej z M802. Oczywiście problem jak zwykle objawia się przy wyświetlaniu grafiki 2D. Natomiast filmy w rozdzielczościach HD, FullHD, czy najbardziej zaawansowane gry 3D nie stanowią dla procesora żadnego wyzwania.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak tablet Onda V975m poczyna sobie z przeglądaniem dokumentów PDF i stron internetowych oraz jak z obsługą grafiki 2D przy rysowaniu programie graficznym. Mamy tu do czynienia z dużą ilością pikseli (2048 x 1536).

Jak widać wyświetlanie, powiększanie, przewijanie dokumentów PDF to operacje, z którymi Onda niezbyt dobrze sobie radzi. Przypomina mi to co się dzieje na tabletach o dużej rozdzielczości z procesorem AllWinner A31. Problem jest przy powiększanie treści już załadowanej, więc to nie pamięć Flash. Podobnie się rzecz ma przy wyświetlaniu stron internetowych mających dużo grafiki (nie ma problemu w przypadku strony Wikipedii). Jednak samo rysowanie działa już bardzo płynnie.

W teście AnTuTu grafiki 2D procesor AmLogic M802 jest dwukrotnie wydajniejszy od A31 (1640 vs 870 punktów), a w teście Sunspider wynik tabletu Onda V975m poniżej 900 ms. Podczas testów taktowanie procesora dochodziło do 2.0 GHz, a podczas normalnej pracy z grafiką 2D tylko do 1.6 GHz (i nie zawsze cztery rdzenie pracowały). Moim zdaniem oprogramowanie AmLogic obecnie dusi możliwości procesora podczas zwykłej pracy. Być może wynika to z chęci oszczędzania baterii albo ze zwykłego braku wystarczającej optymalizacji. Dodam jeszcze, że płatna wersja Pro nakładki Smart (13 zł) umożliwia osadzanie widgetów na pulpitach. Przy otwieraniu po raz pierwszy takiego pulpitu ładowanie danych do widgetów powoduje, że tablet się na chwilę zamraża.

Poniżej obejrzycie porównanie Ondy V975m z tabletem LG G Pad 8.3 wyposażonego w procesor Snapdragon 600 i matrycą FullHD. Przy przeglądaniu rysunków w AutoCAD360 im dłużej używałem aplikacji, tym szybciej ładowały się rysunki, aż w końcu na tablecie Ondy wczytywanie rysunków było szybsze niż na tablecie LG.

Dzięki szybkiej pamięci Flash bardzo rzadko się zdarza, by instalacja oprogramowania powodowała zamrożenie działania tabletu.

System nie do końca jest jeszcze stabilny, ale dramatu nie ma. Od czasu do czasu jakaś aplikacja się niespodziewanie zamknie, czasami potrzeba wyczyścić pamięć cache aplikacji, by ponownie się uruchomiła. Tablet resetował się tylko w jednym przypadku, gdy do odtwarzania filmu 4K w MXPlayer włączyłem opcje H/W+.

Większość aplikacji działa przeważnie płynnie, ale zdarzały się zacięcia nawet na dłuższy okres czasu.

Przeglądanie stron WWW i dokumentów PDF

Tablet szybko ładuje strony internetowe, ale jeśli są one obciążone dużą ilością grafiki to przy ich przewijaniu i skalowaniu wyraźnie widać jak fragment po fragmencie strony są odrysowywane. Otwarcie wielu stron nie jest problem, ale czasami przełączanie między nimi trwa. Podobnie rzecz się ma z paskiem adresu, gdyż klawiatura nie zawsze wysuwa się od razu, a samo pisanie czasami się zacina.

Dokumenty PDF ładują się dość szybko, ale jak już wspomniałem wcześniej ich przewijanie lub powiększanie fragmentów w każdym czytniku jest przy obecnej wersji oprogramowania ociężałe.

Filmy

Matryca w tablecie ma format 4:3, więc oglądane filmy mają czarne pasy u dołu i góry, gdyż mają one format 16:9. Dzięki bardzo dobrej matrycy z doskonałymi katami widzenia oglądanie filmów HD i FullHD w kilka osób nie stanowi problemu. Jedynie głośniki psują cały efekt, bo grają za cicho, a dźwięk jest bez głębi.

Problemem jest odtwarzanie filmów w aplikacji YouTube. Obraz trzęsie się i rwie, praktycznie nie da się oglądać, choć dźwięk jest bardzo dobrej jakości.

Gry

Procesor Mali-450MP8 doskonale sobie radzi z najbardziej zaawansowanymi grami na matrycy o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Gry chodzą bardzo płynnie i wyglądają doskonale, brakuje jedynie żyroskopu w tablecie. Choć nie wszyscy go lubią, to jednak machanie podczas wyścigów ponad półkilową taflą może być męczące na dłuższa metę. Oczywiście ze względu na pewne braki w stabilności systemu niektóre gry nie zawsze chcą się od razu uruchomić, zwłaszcza z Real Racing 3D miewałem problemy. Natomiast bardzo sporadycznie się zdarzało, by coś się przycinało.

[print_gllr id=11548]

Działają gry Flash w przeglądarce, niektóre mniej skomplikowane nawet płynnie, inne bardzo wolno. Jeśli poprawiona zostanie obsługa grafiki 2D, to i tu powinno nastąpić polepszenie.

Dźwięk

Onda V975m ma niezły układ dźwiękowy, ale niestety głośniczki stereo są bardzo słabe. Grają cicho, barwa nie ma głębi, w dodatku niskie tony są prawie całkowicie tłumione przy ustawieniu „dużej” głośności.

Tylny aparat i przednia kamerka

Onda V975m posiada aparat z matrycą o rozdzielczości 5.0 MP podobnie jak poprzednie modele z tej serii. Mam jednak wrażenie, że robi on dużo gorsze zdjęcia i filmy, być może przez oprogramowanie, a może gorszą optykę, o ile o optyce w tabletach można mówić. W każdym bądź razie zamiast takiego wyrobu „aparatopodobnego” Onda mogła wsadzić Bluetooth (chyba, że AmLogic nie ma go jeszcze oprogramowanego należycie).

Kamerka o rozdzielczości 2.0 MP powinna wystarczyć do rozmów przez internet.

WiFi, Miracast

Tablet Onda V975m ma bardzo dobre WiFi. Spadek siły sygnału wraz z odległością niewiele wpływa na szybkość transmisji. Połączenie nawiązywane jest natychmiastowo i jest stabilne nawet przy bardzo słabym sygnale.

 [table caption=”WiFi – Onda V975m”]

Odległość od routera, Siła sygnału, Pobieranie, Wysyłanie, Ping

1 m, -40 dB, 3.12 Mb/s, 0.44 Mb/s, 54 ms

8 m (dwie ściany), -68 dB,2.98 Mb/s,0.42 Mb/s, 57 ms

[/table]

[print_gllr id=11543]

Miracast jest oczywiście obsługiwany, ale po nawiązaniu połączenia transmisja po krótkiej chwili zawiesza się i rozłącza. Jest to wina oprogramowania w tablecie, które wymaga dopracowania. Na szczęście mamy wyjście microHDMI z regulowaną rozdzielczością ekranu i obsługą filmów 4K.

USB OTG, microSD

Tablet Onda V975m posiada gniazdo microUSB 2.0 z obsługą OTG. Można jednocześnie ładowac urządzenie i kopiować pliki. Współpracuje z pamięciami USB pendrive i zewnętrznymi dyskami twardymi z własnym zasilaniem i formatami FAT32 i NTFS.

Nie udało mi się sprawdzić, czy tablet obsługuje zewnętrzne modemy 3G. Mam ZTE pod ręką, ale jego żaden tablet do tej pory nie rozpoznawał.

Bez problemu tablet działa myszka i klawiatura po kablu i radiowe (WiFi).

Złącze na karty microSD zlokalizowane na lewej krawędzi jest osadzone dość głęboko. Karta nie wystaje, ale bez długich paznokci lub innych przyrządów trudno ją włożyć i wyciągnąć. Tablet obsługuje karty microSD i microSDHC do pojemności 32 GB.

Bateria

Tablet Onda V975m wyposażono w baterię o pojemności 8500 mAh. Przy maksymalnej jasności wyświetlacza umożliwia to 5 godzin pracy (przeglądanie Internetu, oglądanie filmów HD z włączonym WiFi). Przy minimalnym podświetleniu można tabletu używać nawet 8 i pół godziny. Nie są to czasy rewelacyjnie długie, szczególnie, że jasność matrycy będzie ustawiona zwykle na 50% i więcej. Czas ładowania przy pomocy dedykowanej ładowarki wynosi 5 godzin.

[print_gllr id=11539]

Tablet trochę się nagrzewa podczas grania w bardziej wymagające pozycje. Jednak temperatura nie przekroczyła 34 stopni Celsjusza, więc jakiegoś większego dyskomfortu nie ma.

Podsumowanie

Doskonały wyświetlacz i potencjalna moc urządzenia w stosunku do jego ceny to największe zalety tabletu Onda V975m. W tej chwili jednak chińska Onda cierpi z powodu młodego wieku chińskiego procesora AmLogic M802. To silne CPU nie jest wstanie pokazać wszystkich swoich możliwości w normalnej pracy urządzenia, mimo iż w testach wydajnościowych osiąga bardzo dobre rezultaty. Dotyczy to przede wszystkim pracy z plikami PDF i stronami internetowymi. Jak tylko producent SoC’a (a w ślad za nim Onda) ustabilizuje i zoptymalizuje oprogramowanie posiadacze tabletu Onda V975m będą mogli się cieszyć z jednego z najwydajniejszych urządzeń z matrycą wysokiej rozdzielczości za stosunkowo niewielkie pieniądze. Onda powinna również wyposażyć kolejne wersje tego tabletu tablet w większą baterię, jeśli AmLogic nie będzie wstanie lepiej dysponować energią.

Oto najważniejsze według mnie zalety i wady tabletu Onda V975m.

Zalety:

– doskonały wyświetlacz LG Retina

– rozdzielczość matrycy

– wydajność procesora

– bardzo dobre WiFi

– szybka i duża pamięć wewnętrzna Flash (32 GB)

– niska cena (984 zł)

Wady:

– przeciętny czas pracy na baterii

– kiepskie głośniczki

– bardzo słaby aparat tylny

– brak Bluetooth

Pomijam niedopracowane oprogramowanie ponieważ jego stabilizacja i optymalizacja jest kwestią krótkiego czasu, ja przynajmniej mam taką nadzieję. Zarówno AmLogic jak i Onda będą z pewnością dokładały starań, by ich nowe flagowe produkty działały jak należy. To już tradycja, że chińscy producenci wypuszczają urządzenia z oprogramowaniem w wersji beta i w następnych miesiącach doprowadzają je do porządku. Tak było chociażby w przypadku tabletów z SoC AllWinner A31 i Rockchip RK3188. Tak też będzie z pierwszymi tabletami z AllWinner A80 i Rockchip RK3288 (prawdopodobnie już w marcu). Jeśli pojawi się kolejna znacznie bardziej dopracowana wersja oprogramowania, a będę miał możliwość to ponownie przetestuję ten tablet. Może na rynku pojawi się również konkurencyjne urządzenie.

Wszystkich posiadaczy tabletu Onda V975m zapraszam do opisania swoich wrażeń. Może ktoś testował już jakiś modem USB. Da to innym lepszy ogląd.

Tablet do testów dostarczył sklep PikTech, gdzie możecie go nabyć w cenie 984 PLN.