Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu Onda V972

Czterordzeniowy procesor AllWinner A31, o którego możliwościach niewiele jeszcze wiadomo, silny procesor graficzny, ekran Retina z iPad 4 oraz bardzo duże oczekiwania charakteryzują tablet Onda V972. Zapraszam na recenzję tego urządzenia prosto z Chin.

Przeszło tydzień Onda V972 wraz ze swoją mniejszą 8 calową siostrą V812 dotarła do mnie prosto od polskiego dystrybutora firmy Pik Technology. Tydzień testów to dużo i mało, ale czas ten pozwolił mi się dobrze zorientować co do możliwości urządzenia i jakości jego wykonania.

SONY DSC

Parametry techniczne tabletu Onda V972:

 • ekran 9.7 cala, wyświetlacz IPS III Retina 2048 x 1536 pikseli, 5-cio punktowy
 • czterordzeniowy procesor AllWinner A31 1.0 GHz, GPU dwurdzeniowy PowerVR SGX544MP2 (osiem logicznych rdzeni)
 • pamięć 2 GB RAM DDR3 64bit, 16 GB pamięci Flash
 • dwa aparaty: przód 2.0 Mpix, tył 5.0 Mpix z autofocusem
 • brak Bluetooth
 • brak 3G, obsługiwane zewnętrzne modemy przez USB OTG:  E1782, E1750, E1820, E353, E160E, E182E, E173, E220, E272, E153, K3520, MF673U, MF633BP-1, EC1270, EC150, EC156, EC167, EC122, EC1261, EC189, AC2736, AC2766, AC2746, AC580
 • złącza: microSD 32 GB, micro USB OTG 2.0, microUSB, mini HDMI 4K (4096 x 2160 pikseli)
 • bateria 8000 mAh, 5 ~ 8 godzin
 • waga 660 g
 • wymiary  242 x 187.5 x 9.8 mm
 • Android 4.1.1 JB

Co w recenzji:

 1. Rozpakowanie pudełka
 2. Wygląd i obudowa
 3. Wyświetlacz
 4. System, wydajność i stabilność
 5. WiFi, 3G
 6. Wbudowane aparaty fotograficzne
 7. Dźwięk
 8. Bateria
 9. Ogólna ocena

1. Rozpakowanie pudełka

Tablet Onda V972 zapakowany był w oryginalne kompaktowe białe pudełko z napisami głównie w języku chińskim. Już samo pudełko robi dobre pierwsze wrażenie, a dzięki niewielkim rozmiarom nie zajmuje wiele miejsca w naszym mieszkaniu.

SONY DSC

Tablet umieszczony był w foliowym woreczku ochronnym i praktycznie przylegał do wszystkich brzegów pudełka. Samo pudełko miało bardzo pomocny uchwyt pozwalający łatwo urządzenie wyciągnąć, gdyż w zasadzie nie było nawet jak palca włożyć między brzeg pudełka, a samą Ondę. Tablet posiadał folię ochronną ekranu i tylnej pokrywy.

SONY DSC

Pod tabletem w woreczkach foliowych znajdował się pozostały asortyment:

 • kabel USB,
 • przejściówka microUSB ->USB,
 • ładowarka sieciowa z adapterem na europejskie gniazdka
 • instrukcja obsługi w języku chińskim.

Tu nadmienię kilka słów o ładowarce sieciowej. Tablet zasilany jest wyłącznie przez microUSB, ale producent dołączył ładowarkę z gniazdem USB.  Niestety jest ona przeciwieństwem doskonale wykonanego tabletu Onda. Gniazdo USB jest zbyt płytkie i kabel łatwo się wysuwa. Adapter jest bardzo delikatny i ma się wrażenie, że zaraz rozpadnie się nam w rękach. W dodatku bolce są ciut za cienkie i z większości gniazdek mogą się wysunąć lub jest słaby kontakt (iskrzenie).

2. Wygląd i obudowa

Tablet Onda V972 prezentuje się jak urządzenie z najwyższej światowej półki, gdzieś pomiędzy markami Asus i Acer. Przyciski, gniazda, głośniczki i osadzenie tylnego aparatu są wizualnie zharmonizowane z metalową obudową. Osobiście bardzo mi przypadł wygląd do gustu. Trzymając go w rękach czuć miły chłód tylnej pokrywy. Ona sama wykonana jest ze stopu aluminium i magnezu. Dzięki piaskowaniu słabo łapie odciski palców, a uchwyt w dłoniach jest pewniejszy. Na środku pokrywy naniesiono logo firmy Onda, a na jej dole numer seryjny urządzenia. Nie ma tu mowy o jakimś naśladownictwie iPad’ów, wygląd tylnej pokrywy razem z przyciskami i gniazdami jest jak na razie unikalny.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Onda V972 ma orientację pionową, świadczy o tym umieszczenie aparatu i kamerki oraz napis na tylnej pokrywie. W górnej części mamy dwa fizyczne przyciski HOME i POWER, które jak wspomniałem wcześniej idealnie komponują się z obudową. Mimo, że sprawiają wrażenie delikatnych, to są solidne i działają pewnie. Tablet nie posiada fizycznych przycisków do regulowania głośności. Zamiast tego na pasku Androida znajdują się dwie ikonki do tego celu. Osobiście lubię to rozwiązanie, bo łatwo się z niego korzysta. Nie można pomylić z ikonką HOME, jak to się zdarza czasami przy przyciskach fizycznych.

SONY DSC SONY DSC

Dolna część obudowy wypełniona jest gniazdami i złączami oraz dwoma głośniczkami. Wtyczki siedzą pewnie i ciasno bez obawy wysunięcia, a gniazda dobrze wykończone. Na uwagę zasługuje gustowne osadzenie gniazda słuchawkowego. Całości dopełniają małe śrubki ładnie wpuszczone w górną i dolną część obudowy.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Przednią część stanowi czarna ramka (istnieje tez biała wersja) wokół ekranu osadzona w metalowej obudowie. Na środku górnej ramki wbudowana jest kamerka 2.0 Mpix. Tutaj ujawniła się w testowanym egzemplarzu mała wada montażu. Na wysokości głośniczków przy mocniejszym przyciśnięciu ramki zaczęła ona trzeszczeć.

Tablet Onda V972 waży 660 g, co nie jest mało i po jakimś czasie trzeba sobie zrobić przerwę. Tu można dopatrzeć się jednak pozytywnego aspektu – szybciej męczą się nadgarstki niż kark i plecy. 🙂 Urządzenie za to jest dość cienkie – 9.8 mm. Trzyma się go wygodnie i w pionie w poziomie.

Kilka słów o ergonomii

Tablet Onda V972 z matrycą Retina (identyczna jak w iPad 4) w pozycji pionowej doskonale nadaje się do czytania e-booków, dokumentów, przeglądania sieci. Jednak filmy i większość gier wymaga układu poziomego i tutaj pojawiają się małe niedogodności. Otóż trzymając tablet poziomo pod lewą ręką mamy przycisk zasilania POWER, a prawą zakrywamy głośniczki. Oczywiście możemy przewrócić Ondę tak, by przyciski te znalazły się na górze, ale w przypadku gier to nie przejdzie. Mimo, że przycisk POWER nie wystaje zbytnio ponad obudowę, to kilka razy zdarzyło mi się go nacisnąć przypadkiem dłonią, natomiast głośniczki są notorycznie zasłaniane (niewielka to jednak strata).

 3. Wyświetlacz

Matryca to kolejny bardzo mocny punkt tabletu Onda V972, którama ten sam wyświetlacz LG, co iPad4. Matryca IPS III o przekątnej 9.7 cala ma rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli. W stosunku do matrycy iPad 4 jest trochę bardziej zimna z powodu innego podświetlenia, ale ma zdecydowanie cieplejszą barwę niż iPad3. Nasycenie kolorów oraz  kontrast są bardzo dobre. Jasność matrycy jest na przyzwoitym poziomie, choć mogłaby oferować wyższą w maksymalnym ustawieniu. Mimo to w jasnym otoczeniu szczegóły na ekranie są dobrze widoczne.

SONY DSC
Retina: Onda V972 vs iPad3
SONY DSC
Onda V812 vs V972
SONY DSC
Onda V812 vs V972
SONY DSC
Onda V812 vs V972
SONY DSC
Onda V972 odtwarza wideo 4K

Matryca jest przykryta szklanym ekranem typu G+G, który w chińskich tabletach jest bardzo popularnym i tańszym rozwiązaniem niż Gorilla Glass. Jednakże również oferuje bardzo dobre parametry przepuszczalności światła i wysoką odporność na zarysowania.

Wyświetlacz jest bardzo czuły i szybko reaguje na dotyk na całym obszarze, nie ma żadnych martwych pól na samych brzegach. Czasami jest nawet aż za czuły, gdyż zdarzało się, że nie zdążyłem dotknąć matrycy, gdy ta zareagowała. Podczas ładowania tabletu nie ma żadnych problemów z dotykiem. W testowanym egzemplarzu nie zauważyłem żadnych wycieków podświetlenia, które są dość często spotykane w tanich tabletach.

Przeglądanie strony internetowych

SONY DSC
Onda V972 vs iPad3
SONY DSC
Onda V812 vs V972
SONY DSC
Onda V812 vs V972

Co tu dużo mówić, teksty na stronach internetowych czyta się świetnie dzięki rozdzielczości 300 PPI (2048 x 1536 pikseli). Czcionki są wyraźne i gładkie, nawet przy maksymalnych  powiększeniach, co powoduje, że oczy znacznie mniej się męczą w porównaniu np. do tabletów 9.7 cala z rozdzielczością 1024 x 768 i 10.1 cala 1280 x 800. Bardzo wiele informacji mieści się na ekranie. To idealna rozdzielczość i wielkość ekranu dla osób, które mają problem ze wzrokiem.

Czytanie dokumentów, PDF’ów i eboków

Podobnie jak przeglądanie sieci internetowej czytanie dokumentów jest bardzo przyjemne. Muszę przyznać, że przeglądałem różne dokumenty mniej i bardziej techniczne, i jak dziecko bawiłem się powiększając różne diagramy, tekst, czy rysunki i zdjęcia. Podświetlenie mogłoby być trochę cieplejsze, ale naprawdę nie ma na co narzekać.

SONY DSC
Onda V972 vs iPad3
SONY DSC
Onda V972 vs iPad3

4. System, wydajność i stabilność

Onda V972 ma zainstalowanego Androida 4.1.1 i obietnicę producenta, że aktualizacja do wersji Android 4.2 będzie dostępna w niedługim czasie. Tablet ma własną nakładkę na interfejs użytkownika ONDA-UI 2.0. Na szczęście nie jest ona zbyt inwazyjna i składa się głównie z dodatkowych widgetów oraz zmiany kolorów i ikon w menu ustawień. Mi osobiście widgety nie przypadły do gustu, a do białej kolorystyki menu i kolorowych ikonek można się przyzwyczaić (nie znalazłem możliwości zmiany tła z powrotem na czarny).

SONY DSC SONY DSC

Wydajność procesora i stabilność oprogramowania wzbudzała moją największą obawę. Procesor AllWinner A31 stawia swoje pierwsze kroki w tabletowym świecie i nikt tak naprawdę nie wiedział czego można się po nim spodziewać. Do tego Onda wyjątkowo się spieszyła z wydaniem swoich tabletów na rynek, chcąc ubiec takich konkurentów jak Vido, czy Teclast. W rezultacie bardzo szybko została wydana poprawka firmware w wersji 1.2 przez Ondę. Wszystkie testy przeprowadzałem właśnie po instalacji poprawki 1.2.

Jeśli nie macie zainstalowanej aktualizacji 1.2, to instalacja oprogramowania może odbyć się w dwojaki sposób: poprzez pełna instalację z komputera lub poprzez mechanizm OTA (On The Air). W pierwszym przypadku do pobrania jest ponad 250 MB plik, w drugim aktualizacja o wadze ponad 70 MB.

System

Od wciśnięcia przycisku to uruchomienia systemu trzeba odczekać jakieś 6 sekund. Tablet Onda V972 uruchamia się długo – około 30 sekund. W tym czasie życie umila nam ładna kolorowa animacja Ondy.

SONY DSC

Przewijanie ekranów pulpitu bywa płynne. Bywa ponieważ przy większej ilości ikon i widgetów na pulpitach przewijanie to przycina się. W skrajnych przypadkach przy ogromnej ilości ikon na pulpicie tablet potrafił się zawiesić nawet na kilkadziesiąt sekund. Innym efektem przy renderowaniu pulpitu, który czasami się pojawiał  było renderowanie krzaków zamiast ikon, które znikało po powtórnym przewinięciu się na damy ekran.

Onda V972 desktop

Opóźnienie bardzo było widać na przykładzie aplikacji Sketchbook Pro,  gdzie sięgało 1-2 sekund pomiędzy pociągnięciem kreski, a jej wyrenderowaniem. Zdarzyło się trzy razy w ciągu tygodnia testów, że tablet zawiesił się na dobre i zawsze w tej samej sytuacji. Zaraz po uruchomieniu próbowałem przewinąć pulpit na następny ekran z dużą ilością ikon i widgetem łączącym się z internetem. Po usunięciu widgeta i większości ikon problem zniknął.

Pozostała część systemu działała bez zarzutu. Nie było problemów z zewnętrznymi kartami microSD i microSDHC – Onda V972 szybko jest montowała. Przekazywanie obrazu przez HDMI jest również bezproblemowe. Skype działał prawidłowo, a mikrofon i przednia kamerka Ondy dość dobrze sobie radziły. Nie było problemu ze Skypem podłączonym do telewizora. Zewnętrzne dyski twarde podłączane przez USB OTG działały, podobnie jak myszka i klawiatura radiowa. WiFi direct zestawiałem, ale nie testowałem wymiany plików.

Onda V972 WiFi Direct 1 Onda V972 WiFi Direct 2

Tablet bardzo niewiele się grzeje, nawet przy bardzo intensywnym graniu, co bardzo miło mnie zaskoczyło i podnosi ogólny komfort używania.

Jedynym niedomaganiem był wskaźnik baterii, gdy tablet był wyłączony. Zatrzymywał się na 50% mimo, że cały czas się ładował. Trzeba było włączyć tablet by sprawdzić faktyczna wartość naładowania.

Cała część infrastrukturalna systemu w Onda V972 jest naprawdę dopracowana. Oczywiście brak Bluetooth może dla niektórych być sporym minusem.

Jeśli chodzi o aplikacje, to większość gier i aplikacji była kompatybilna. Z ważniejszych jedynie przeglądarka Chrome była niezgodna z urządzeniem. Mam nadzieję, że w kolejnej wersji firmware zostanie to poprawione. Na szczęście Dolphin Browser spełniał swoje zadanie znakomicie. Niestety Opera Mobile nie nadaje się na Retinę – wszystko jest zbyt małe.

Przeglądanie stron internetowych i czytanie dokumentów

Podobnie jak z pulpitem jest ze stronami internetowymi i dużymi dokumentami. Strony internetowe ładują się szybko, ale przewijanie bardziej skomplikowanych się przycina. Dokumenty ładują się bardzo szybko, ale przy przewijaniu też czasami się przycina. Operacje powiększania obszarów ekranu działają znacznie płynniej. Zresztą testy Vellamo HTML5 pokazały, że przy tej wersji firmware 1.2 tablet Onda V972 nie jest jeszcze demonem prędkości w tej dziedzinie. Wysunięcie klawiatury czasami notuje 2-3 sekundowe opóźnienie, również pisanie w pierwszej fazie nie zawsze jest płynne. Gry w Flash można sobie podarować, bo kilka klatek na sekundę skutecznie odstrasza.

Filmy i gry

Tablet Onda V972 to zdecydowanie tablet multimedialny i dla graczy. Procesor graficzny PowerVR SGX544MP2, który ma fizyczne dwa rdzenie potrafi przydzielić na każdy rdzeń głównego procesora dwa logiczne rdzenie, co powoduje, że na rozdzielczości Retina tablet może renderować ponad 40 klatek na sekundę. W efekcie odtwarzane bardzo płynnie są filmy w rozdzielczościach HD, FullHD, a nawet 4K. Nie ma przycięć i szarpania zarówno z pamięci lokalnej, jak i zewnętrznego źródła, np dysku USB. Oczywiście funkcja PIP (Picture in Picture) działa znakomicie, o dziwo w kontekście przycinania się pulpitu nie ma problemu z renderowaniem okna i manipulacją nim na ekranie. Jeśli chodzi o oglądanie filmów w internecie, to nie ma najmniejszych problemów. Sprawdzałem kilka stron m.in. weeb.tv i tosiewytnie.pl i strumieniowanie działa dość płynnie. Youtube działa świetnie, jeśli macie rurę do internetu to nie można się oderwać od filmów HD. Ja spędziłem z przerwami na jednej baterii prawie 7h na oglądaniu koncertów, klipów i dokumentów.

SONY DSC
Onda V972 odtwarza wideo 4K

Onda V972 Youtube

Poświęciłem cały osobny artykuł testowaniu gier. Podsumowując go większość wymagających gier 3D chodzi płynnie, a niektóre nawet bardzo płynnie. Również gry 2D w większości chodzą sprawnie i nie przycinają się. Przy instalacji trafiłem tylko na jedną niezgodną z urządzeniem.

Onda V972 NFS MW 1 Onda V972 NFS MW 2 Onda V972 NFS MW 3

Sztandarową grą jest Need For Speed Most Wanted, która na Retinie chodzi idealnie. Widać potęgę użytego procesora graficznego mimo tylko dwóch rdzeni. Detale są znacznie dokładniejsze a animacje płynniejsze, niż na czterordzeniowym Mali-400 (dwurdzeniowy CPU). Oczywiście do całkowitego ideału jeszcze brakuje. Bardzo dużo zależy od konkretnej gry. Wiele z gier 3D firmy Gameloft długo ładuje się między kolejnymi etapami, a niektóre źle się renderują lub są niestabilne. Jednak same animacje są niemalże perfekcyjne jak dla mnie. Gry doskonale reagują na wychylenia całym tabletem, również reakcja na dotyk jest szybka i rzadko zdarzają się jakiekolwiek opóźnienia.

Onda V972 Wild Blood Onda V972 Spider-man Onda V972 RS Footbal 2012 Onda V972 2D games Onda V972 2D games 2

Aplikacje otwierają się w szybko i działają w większości płynnie. Edytory tekstu i arkusze kalkulacyjne z klawiaturą programową na początku często działają z małym opóźnieniem. Przy klawiaturze radiowej działa wszystko idealnie.

Onda V972 Sketchbook Pro Onda V972 Calendar Onda V972 Office 1 Onda V972 Office 2

Wyniki benchmarków:

Test Wynik
AnTuTu 3.0.3 11355
Nenamark 1 57.6 FPS
Nenamark 2 41.9 FPS
Quadrant 3143
Vellamo 1098
SD Tools Odczyt z pamięci Flash:28.6 MB/s, Zapis do pamięci Flash: 11.8 MB/s
GL Benchmak Onda V972 vs Ramos W30HD vs Ramos W30 vs Ainol Novo 10 Hero II Quad Core

Test Vellamo HTML5 pokazuje faktyczną jakby ociężałość tabletu przy renderowaniu stron HTML.

Onda V972 Nenamark1 Onda V972 Nenamark2 Onda V972 Quadrant Onda V972 AnTuTu 3.0.3 2 Onda V972 AnTuTu 3.0.3 1 Onda V972 AnT∓uTu 3.0.3 3 Onda V972 Vellamo Onda V972 SD Tools Onda V972 GL Bemchmark

5. WiFi, 3G

WiFi to kolejny bardzo mocny punkt tabletu Onda V972, podobnie jak 8 calowego modelu V812. Mimo metalowej obudowy antena świetnie odbiera sygnał nawet 10 metrów od routera i dwóch ścianach. Jest chyba nawet lepiej niż u mniejszej siostry. Sygnał jest bardzo stabilny, jak i transfer. Jedynie w porównaniu do V812 nawiązywanie połączenia trwa dłużej i nie zawsze się udaje za pierwszym razem.

Onda V972 WiFi 1 Onda V972 WiFi 2 Onda V972 WiFi 3

Onda V972 nie ma wbudowanego modułu 3G, ale dzięki micro USB OTG 2.0 można podłączyć zewnętrzny modem i przetestowałem modem Huawei E173 z kartą Plus – pracował bez problemu.

6. Wbudowane aparaty fotograficzne

Aparat fotograficzny w tylnej obudowie ma matrycę 5.0 Mpix i ma ten sam chip do przetwarzania cyfrowego co iPhone 4. Mamy więc w zestawie autofocus, przysłonę 2.8 mm , zdjęcia seryjne – 10 klatek na sekundę, zerowe opóźnienie migawki, hybrydowe filtry podczerwieni, mechanizm antywstrząsowy (choć to nie stabilizator) i nagrywanie filmów 1080P z 30 fps. Wszystko to co znajdziecie również w Apple iPad 4. Do pełni szczęścia brakuje flesza.

SONY DSC Onda V972 rear camera 5 Onda V972 rear camera 4 Onda V972 rear camera 3 Onda V972 rear camera 2 Onda V972 rear camera 1 Przednia kamerka ma rozdzielczość 2.0 Mpix i rozmowy przez Skype’a nabierają nowej jakości.

7. Dźwięk

Po dwóch głośniczkach w tablecie Onda V972 nie oczekujcie zbytnio doznań muzycznych. Nie słychać trzasków, dźwięk jest czysty nawet przy maksymalnej głośności i nie słychać charczenia, ale też są dość ciche. W dodatku jak wspomniałem przysłaniamy je ręka trzymając tablet poziomo.

Na słuchawkach lub zewnętrznych głośnikach dźwięk przenoszony jest w szerokim paśmie i jest całkiem niezły. Słychać jednak delikatny szum elektromagnetyczny, gdy nie jest odtwarzany żaden dźwięk. Mimo to przy podłączeniu przez HDMI do telewizora lub zewnętrznego wzmacniacza i głośników można zrobić sobie kino domowe. 🙂

SONY DSC
Onda V972 i TV: Youtube – Kontrust na Woodstock
Onda V972 i TV: Youtube – Kontrust na Woodstock

8. Bateria

Producent podaje, że na baterii tablet powinien działać do 8 godzin. Niestety nie udało mi się tego dokonać. Tablet generalnie wytrzymywał na baterii od czterech do siedmiu godzin. W trakcie testów objawiły się natomiast dwa pozytywy. Wynikają one z zastosowania nowych układów zarządzających oszczędzaniem energii i procesora w architekturze Cortex-A7. Tablet na czuwaniu w ciągu 8 godzin zużył ok. 2-3% baterii. Natomiast w trakcie używania tabletu, gdy naładowanie spadło poniżej 15% włączył się tryb oszczędzania energii, który starał się maksymalnie wydłużyć czas pracy przy zachowaniu jej minimalnego komfortu. W zasadzie było to mało odczuwalne, strony nadal się szybko renderowały, gra NFS i filmy HD nie przycinały, a zyskiwałem około 30 minut dłuższej rozrywki, czy możliwości pracy.

SONY DSC
Onda V972: AllWinner A31 i gra Need For Speed na oszczędzaniu energii – nie widać żadnych różnic w płynności gry. (TV)
Onda V972 filmy
Onda V972: prawie 3 godziny z filmem HD
Onda V972 Battery WWW
Onda V972: przeglądanie stron internetowych
Onda V972 Battery Gry
Onda V972: NFS i Spider-man

Odtworzenie prawie trzech godzin filmów HD pochłaniało 63% pojemności przy minimalnym podświetleniu i z WiFi, z czego 90% przypadało na obsługę Retiny. Przeglądanie stron internetowych przez półtorej godziny zużyło 30% baterii, dwie godziny gry w NFS i Spider-mana kosztowało 45% baterii. Charakterystyka rozładowania baterii jest w zasadzie linią prostą przy tym samym obciążeniu aż do progu ok. 15%, gdzie włącza się oszczędzanie energii. Dzięki temu zyskujemy dodatkowych około 30 minut.

Korzystając z aplikacji YouTube udało mi się słuchać muzyki i oglądać filmy przez ponad 6 i pół  godziny (z przerwami), przy czym widok nie był pełnoekranowy. Na ostatnich 15% baterii tablet działał przez prawie godzinę. Jest szansa na dłuższą pracę na baterii po kolejnych poprawkach od Ondy, które na pewno będą.

Bateria z ładowarki ładuje się około 4 godzin. Przy zasilaniu z laptopa tablet jest naładowany po ok. 6 godzinach.

9. Ogólna ocena

Tablet Onda V972 to bardzo dobra jakość wykonania urządzenia, unikalny styl, doskonała matryca IPS Retina, WiFi najwyższej klasy i energooszczędny czterordzeniowy procesor AllWinner A31. Ma też jeden z lepszych na świecie aparatów fotograficznych montowanych w tabletach. Onda V972 to także potężny procesor graficzny pozwalający wyświetlać obraz z szybkością ponad 40 klatek na sekundę na ekranie o bardzo wysokiej przecież rozdzielczości, co było dotąd nie osiągalne dla budżetowych urządzeń.

Onda V972 nie jest jednak idealnym urządzeniem, wciąż brakuje jej stabilności i jest jeszcze duże pole do optymalizacji oprogramowania. System, który z jednej strony ma niesamowite osiągi w grach 3D na Retinie, potrafi się zaciąć na przewijaniu kolejnych ekranów pulpitu jeśli te mają zbyt dużo ikon. Onda V972 bez zająknięcia odtwarza filmy w rozdzielczości nawet 4K, ale płynność przeglądania doskonale wyglądających na Retinie z iPad 4 stron internetowych i e-booków pozostawia jeszcze trochę do życzenia. Bardzo dobry system zarządzania energią byłby bardziej efektywniejszy, gdyby bateria dłużej trzymała, co spowodowane jest moim zdaniem nieoptymalnym jeszcze oprogramowaniem.

Użytkownicy tabletów Onda mogą liczyć na dalsze aktualizację i poprawę firmware oraz podniesienie wersji systemu do Androida 4.2.

[easyreview title=”Podsumowanie recenzji tabletu Onda V972″ cat1title=”Wyposażenie”  cat1detail=”Wszystko co potrzeba, ale słabe wykonanie ładowarki sieciowej.” cat1rating=”4.0″ cat2title=”Wygląd i obudowa” cat2detail=”Bardzo dobre wykonanie i unikatowe wzornictwo. Mały minus za niedociągnięcie przy montażu i ergonomię w pozycji horyzontalnej.” cat2rating=”4.5″ cat3title=”Wyświetlacz” cat3detail=”Światowej klasy wyświetlacz IPS Retina.” cat3rating=”5.0″  cat4title=”Wydajność i stabilność systemu” cat4detail=”Bardzo dobrze odtwarza filmy i gry 3D, gorzej radzi sobie ze stronami WWW i własnym pulpitem.” cat4rating=”3.5″  cat5title=”WiFi, 3G” cat5detail=”WiFi niemal doskonałe. 3G też działa bez zarzutu.” cat5rating=”5.0″  cat6title=”Wbudowane aparaty fotograficzne” cat6detail=”Bardzo dobry tylny aparat i niezła przednia kamerka. Brakuje tylko flesza.” cat6rating=”5.0″  cat7title=”Bateria” cat7detail=”Bateria wystarcza tylko na 4 – 7 godzin. Plus za dobre zarządzanie energią przy niskim naładowaniu i w stanie Stand By.” cat7rating=”4.0″  cat8title=”Stosunek jakości do ceny” cat8detail=”Bardzo dobra jakość urządzenia o doskonałych parametrach wyświetlacza. Do poprawy jest oprogramowanie.” cat8rating=”4.5″]

Tablet obecnie możecie kupić w sklepie PiK Technology za 1129 zł. Jeśli spojrzycie na to urządzenie z perspektywy budżetowego tabletu, to cena jest niemała (magiczna granica 1000 zł). Z drugiej strony dopłacając niecałe 200 zł do alternatywnego tabletu z gorszym ekranem o rozdzielczości 2048 x 1526 pikseli  i słabszym procesorem otrzymujecie wysokiej klasy urządzenie za stosunkowo niewielkie pieniądze. Onda V972 jest tabletem, który może być rzeczywistą alternatywą nie tylko dla tabletów z Androidem renomowanych firm, ale także w pewnych aspektach dla iPad 4. Występujące problemy z oprogramowaniem producent w końcu rozwiążę i wówczas wydaje się być to tablet niemal idealny w swoim segmencie.

SONY DSC
iPad3 vs Onda V972

Czy warto czekać na tablety z procesorem Rockchip RK3188? Będą to na pewno nieco droższe  maszyny od tych z procesorem AllWinner A31. Będą miały dużo słabsze GPU, co będzie widoczne w grach 3D, za to powinny mieć lepsze parametry ogólne i lepiej zachowywać się przy renderowaniu stron WWW i czytaniu dużych dokumentów PDF. Pojawią się za miesiąc w sprzedaży i podobnie jak AllWinner będą się borykać z początkową niedoskonałością oprogramowania.

Jak wygląda sprzedaż tabletu Onda V972 w Chinach? Otóż na Taobao tygodniowa sprzedaż wynosi ponad 2000 sztuk, co daje mu trzecie miejsce za iPad4 (16 GB) i iPad Mini (16 GB). Jest to bardzo dobry wynik zważywszy na cenę grubo przekraczającą 1000 juanów, będącą magiczną granicą dla większości Chińczyków.

Taobao Onda V972

Strona chińskiego producenta http://www.onda.cn.

Część osób czytających ta recenzję nabyła już zapewne tablet Onda V972 i posiadają go znacznie dłużej niż ja miałem go w testach (i dzieliłem czas pomiędzy Onda V812 i V972). Jeśli macie swoje spostrzeżenia lub zgoła odmienne zdania to zapraszam do dyskusji. Z pewnością recenzja nie wyczerpała tematu, nie wszystko też udało się dobrze do końca przetestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *