Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu Onda V819 3G [wideo]

Onda V819 3G wygląda ładnie, ma sprawdzony wydajny procesor, a dzięki wbudowanemu modułowi 2G/3G zapewnia połączenie z internetem, a nawet rozmowy telefoniczne. Zapraszam na recenzję.

Onda V819 3G swoim wyglądem nawiązuje do poprzednich urządzeń tej marki posiadających wyświetlacz IPS o przekątnej 7.9 cala i wąskich ramkach bocznych. Jest to pierwszy tablet Ondy z wbudowanym modemem 3G i jednocześnie pierwszy model tej firmy z procesorem MediaTek. Tablet umożliwia rozmowy głosowe i może służyć również za wielki i mało poręczny tabletofon (phablet – zbieranie Waszych opinii na prawej kolumnie trwa), wyposażono go również w GPS oraz baterię o wyjątkowo dużej pojemności.

onda-v819-3g-wyglad-001.jpg

Specyfikacja techniczna tabletu Onda V819 3G

 • matryca 7.9 cala IPS, 1024 x 768, proporcje 4:3, 10-cio punktowa
 • procesor MediaTek MT8389W, 1.2 GHz (4 x Cortex-A7, 28 nm)
 • układ graficzny PowerVR SGX544
 • pamięć 1 GB RAM DDR3
 • pamięć wewnętrzna 16 GB
 • WiFi 802.11 b/g/n
 • 2G: 850/900/1800/1900 MHz
 • 3G: 850/2100 MHz
 • rozmowy telefoniczne, sms, mms
 • GPS
 • Bluetooth 4.0
 • złącza microSD, microUSB OTG 2.0, słuchawkowe, microSIM
 • aparat, 2.0 MP, kamerka 0.3 MP
 • głośniki stereo
 • bateria 5200 mAh
 • waga 350 gramów
 • wymiary 200 x 136 x 7.5 mm
 • system Android 4.2.2
 • cena 789 PLN (piktech.pl)
 • strona producenta Onda

W pudełku

Pudełko jest płaskie, kompaktowe, ładnie i estetycznie wykonane. Śmieszny psiak na przedniej pokrywie trzymający słuchawkę telefoniczną ma chyba wskazywać łatwość obsługi i dzwonienia z tego tabletu. W środku znajduje się:

 • tablet,
 • ładowarka z przejściówką europejską,
 • kabel USB
 • przejściówka microUSB
 • w woreczku kluczyk do karty SIM
 • instrukcja.

onda-v819-3g-unboxing-002.jpg onda-v819-3g-unboxing-003.jpg

Wygląd i budowa

Onda V819 3G ma pionową orientację z proporcjami ekranu 4:3. Tablet jest cienki i stosunkowo lekki mając na uwadze metalową obudowę i baterię o pojemności aż 5200 mAh. Ma niewielką grubości 7.5 mm i wagę 350 gramów.

[print_gllr id=10616]

Biała przednia ramka ma klasyczne już wąskie ramki boczne. Natomiast górna i dolna ramka są szerokie i umożliwiają położenie swobodnie całego kciuka. W górnej ramce miejsce znalazła słuchawka z dużą ładna metalowa maskownicą, kamerka z matrycą 0.3 MP oraz czujnik oświetlenia. Wokół ramki jest biały elastyczny kołnierz, który wystaje minimalnie ponad  powierzchnię matrycy. Kołnierz przylega dobrze do krawędzi, ale można go paznokciem łatwo nieco odgiąć.

onda-v819-3g-wyglad-003.jpg

Z tyłu pokrywa z piaskowanego stopu aluminium zajmuje prawie całą powierzchnię z wyjątkiem dwóch niezbyt szerokich pasów u góry i u dołu urządzenia z białego tworzywa sztucznego. Na jej środku znajduje się napis Onda, a u dołu m.in. numer seryjny urządzenia.

onda-v819-3g-wyglad-018.jpg

Przy górnej krawędzi po lewej stronie osadzono aparat 2.0 MP, natomiast przy dolnej krawędzi dwa głośniki stereo. Górna krawędź przy aparacie to także miejsce dla (patrząc od przodu) złącza microUSB, karty pamięci microSD, gniazda słuchawkowego i wyłącznika sieciowego.

Tuż obok na prawej krawędzi znajduje się podwójny przycisk regulacji głośności. Dużo niżej na tej samej krawędzi jest zamknięte na kluczyk gniazdo na kartę microSIM. Aby je otworzyć trzeba użyć dostarczonego wraz z tabletem kluczyka delikatnie wkładając go do małej dziurki obok gniazda. Po naciśnięciu wysunie się lekko szufladka na kartę, którą można wyjąć palcami. Po umieszczeniu na niej karty (odpowiednie ścięcie uniemożliwia włożenie je odwrotnie) trzeba wcisnąć szufladkę z kartą do złącza.

onda-v819-3g-wyglad-016.jpg onda-v819-3g-unboxing-005.jpg onda-v819-3g-unboxing-006.jpg

Całość urządzenia jest bardzo dobrze złożona, nic nie trzeszczy, a jedyne zastrzeżenia można mieć do tej elastycznej ramki, która wydaje się, że może odchodzić od krawędzi.

Matryca nie wykazuje efektu pływania przy nacisku i nie ma wycieków podświetlenia.

Przewód USB i słuchawka pewnie siedzą w gniazdach. Karta microSD chowa się w całości. Przyciski pewnie działają. Reset wykonywany jest przez przytrzymanie przycisku zasilania przez 10 sekund.

Ergonomia

Nie ma możliwości, by prawie 8 calowy tablet o proporcjach matrycy 4:3 był wygodnym urządzeniem do prowadzenia rozmów telefonicznych trzymając go przy uchu, pomijając dość dziwny wygląd człowieka z taką taflą. Natomiast do telekonferencji tablet Onda V819 3G jak najbardziej się nadaje. Ekran 7.9 cala jest już wystarczający, by kilka nawet osób mogło przy nim usiąść, rozmawiać i widzieć co się dzieje u rozmówców po drugiej stronie.

Trudno z tabletu dzwonić (chyba, że awaryjnie lub w trybie głośnomówiącym), ale nie ma przeszkód by czytać książki, czy przeglądać internet trzymając go tylko jedną ręką. Piaskowane aluminium jest antypoślizgowe i chłodne w dotyku, a boczna ramka na tyle jeszcze szeroka, że większość osób nie powinna przypadkowo powodować reakcji matrycy na dotyk.

Ramki górna i dolna są szerokie i pozwalają na pewny uchwyt w poziomie. Tablet ma wystarczająco wydajny układ graficzny by zapewnić rozrywkę z najnowszymi grami, więc pewny uchwyt tabletu w poziomie jest ważną kwestią dla części osób.

Głośniki stereo umieszczone z tyłu na szczęście grają głośno. Producent umieścił malutkie wypustki na obudowie z tworzywa obok głośników, które sprawiają, że głośniki nie przylegają do powierzchni, gdy tablet na niej położymy. Dzięki temu są one nieco mniej tłumione.

onda-v819-3g-wyglad-009.jpg

Matryca

Tablet ma 10-cio punktowy wyświetlacz, który szybko reaguje na dotknięcia. Jednak do pełnej czułości jeszcze brakuje i nie zawsze naszej akcji odpowie reakcja urządzenia. Konieczna jest optymalizacja dotyku w tablecie. Druga rzeczą jest, podobnie zresztą jak w testowanym tablecie Asus MEMO Pad HD7 brak czułości przy krótszych bokach wyświetlacza. Jednak w odróżnieniu do Asusa wielkość paska jest minimalna i wynosi 2 piksele z każdej strony, nie jest też zupełnie odczuwalne. Prawdopodobnie i ta wada da się poprawić programowo. Wspomniana wada widoczna jest niżej w filmiku w rozdziale System.

Matryca IPS w Onda V819 3G jest bardzo jasna, a jednocześnie tablet oferuje szeroki zakres zmiany natężenia podświetlenia. Matryca jednak nie odwzorowuje idealnie kolorów, które są zbyt zimne. Możecie porównać ją z matrycami Acer Iconia A1-810 i Asus MEMO Pad HD7.

[print_gllr id=10639]

Ze względu na dużą maksymalną jasność podświetlenia tablet bardzo dobrze sobie radzi w bardzo jasnym otoczeniu i można z niego swobodnie korzystać na zewnątrz. Oczywiście ustawienie maksymalnej jasności okupione zostaje dużym zużyciem energii i silniejszym nagrzaniem się samego tabletu a szczególnie wyświetlacza.

Do komfortowego używania w jasnym pomieszczeniu lub pochmurny dzień w terenie wystarcza ustawić 1/3 – 1/2 na suwaku jasności ekranu. Tablet ma czujnik oświetlenia, więc można jemu powierzyć dobór jasności ekranu, z czego wywiązuje się dość dobrze. Reaguje dość szybko na zmianę natężenia oświetlenia  i dostosowuje podświetlenie do warunków  ustawiając odpowiedni poziom jasności matrycy.

Ekran ma przekątną 7.9 cala w proporcjach 4:3 i rozdzielczość 1024 x 768 pikseli, co daje gęstość 162 PPI (punktów na cal). Rozdzielczość taka jest wystarczająca do czytania, choć obraz, szczególnie tekst nie jest tak ostry jak na 7 calowym tablecie z matrycą HD.

Komunikacja

Onda V819 3G obsługuje WiFi w standardach 802.11 b/g/n (2.4 GHz), sieci 2G (850/900/1800/1900 MHz) i 3G (850/2100 MHz) oraz Bluetooth i Miracast. Tablet wspiera też OTG, dzięki czemu podłączyć można zewnętrzne dyski i pamięci USB.

Z tabletu można wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne, wysyłać SMS i MMS.

WiFi

Tablet ma bardzo dobre WiFi. Połączenie jest nawiązywane szybko i jest stabilne. Wysoki transfer i krótkie pingi są osiągalne także przy słabym sygnale.

[print_gllr id=10667]

[table caption=”Onda V819 3G – WiFi”]
odległość, sygnał, transfer do, transfer od, ping
1 m,-44 dB,3.77 MB/s, 0.44 MB/s, 54ms
8 m/dwie ściany,-73 dB,3.35 MB/s, 0.39 MB/s, 54 ms
[/table]

Sieć 3G

Tablet obsługuje dwa pasma UMTS 850 i 2100 MHz, przy czym w Polsce tylko to drugie ma swoje nadajniki. Brak obsługi 900 MHz powoduje, że nie podłączymy się do sieci Aero2 oraz mamy mniejszy zasięg 3G (jest mniej dostępnych nadajników). Można sprawdzić na http://beta.btsearch.pl, czy w okolicy, w której mieszkamy lub często przebywamy są nadajniki z częstotliwością 2100 MHz. Jest ich najwięcej w okolicach mniejszych i większych miast, natomiast zdecydowanie mniej na terenach wiejskich, gdzie króluje na razie 900 MHz.

Sam moduł 3G MediaTeka ma przepustowość 21 Mbits/s dla pobierania i 11.5 Mbits/s dla wysyłania, przy jednoczesnym współczynniku BER 1%, czyli praktycznie bez strat w komunikacji. Nawiązywanie połączenia z siecią jest szybkie i następuje  w ciągu kilku – kilkunastu sekund. Jedynie pierwsze zalogowanie się do sieci 3G dla karty świeżo zakupionej (PLUS) zajęło mu około jednej minuty.

Połączenia telefoniczne i sieć 2G

Do obsługi połączeń telefonicznych mamy standardową aplikację Androida. Połączenia są czyste, dźwięk w słuchawce wyraźny dla każdej ze stron. Onda lepiej sobie radziła z połączeniami przy słabym sygnałem niż telefon Samsung Galaxy mini2. W tym samym miejscu w sieci Plus (1 kreska sygnału) rozmowa przez smartfon Samsunga co chwilę przerywała do zerwania połączenia włącznie, natomiast rozmowa przez Ondę nie zdradzała jakichkolwiek oznak problemów z siecią.

Miracast

Miracast w Onda V819 3G działa i to bez zarzutu. Film HD można obejrzeć, gdy tablet stoi w odległości nawet 3 metrów od telewizora. Oczywiście wiele zależy od gęstości obcych sieci WiFi i siły ich sygnału, które Miracast zakłócają. Grać jednak trudno, opóźnienia są zbyt duże. Miracast rekompensuje trochę brak HDMI w tablecie.

OTG

Tablet odczytuje dyski zewnętrzne sformatowane FAT32 i pamięci na USB również w takim formacie. Niestety brak jest obsługi dysków NTFS. Do tabletu natomiast podłączymy klawiatury i myszki, również te radiowe.

GPS

GPS szybko łapie dużą liczbę satelitów, ale sygnał jest nieco słabszy niż w Asus MEMO Pad HD7. Być może to przez metalową obudowę.

onda-v819-3g-gps

System

Tablet Onda V819 3G posiada praktycznie czysty system Android 4.2.2. Wgranych jest kilka prostych aplikacji m.in. do edycji obrazów i zarządzania plikami. Niektórych z nich nie można prosto usunąć,a le nie zajmują też wiele miejsca.

[print_gllr id=10688]

Tablet posiada 16 GB pamięci Flash, z której około 3.5 GB zajmuje system, a resztę można przeznaczyć na aplikacje, dokumenty i inne pliki. To w zasadzie minimalna wartość pamięci, jaką powinny dysponować tablety z Androidem.

Wydajność i stabilność

W tablecie użyto czterordzeniowego procesora MediaTek MT8389W (Cortex-A7 w technologii 28 nm) taktowanego zegarem 1.2 GHz oraz 1 GB pamięci RAM DDR3.

Pamięć Flash o pojemności 16 GB jest dużo szybsza w porównaniu z tymi w tabletach Ondy z procesorem AllWinner A31. Została ona wyprodukowana przez Samsunga.

Interfejs działa płynnie, nie uświadczy się przycięć, nawet podczas instalacji w tle oprogramowania. A wszystko dzięki wspomnianej wcześniej pamięci Samsunga. Układ graficzny PowerVR SGX 544 bez najmniejszego problemu radzi sobie z zaawansowaną grafiką 3D na rozdzielczości 1024 x 768 pikseli.

Tablet jest stabilny i szybki. Tablet podczas testów nie zawiesił się, ani nie zresetował. Również aplikacje działały stabilnie.

Zgodność urządzenia z aplikacji w Google Play jest bardzo duża, nawet Asphalt8, z którym wiele tabletów ma problem, udało się zainstalować.

[print_gllr id=10121]

[table caption=”Onda V819 3G – testy wydajności”]
Test, Wynik
Vellamo HTML5,1544
SunSpider,1343.7 ms
Epic Citadel,57.9 FPS
3DMark – Ice Storm, 2770
Geekbench 3, Single-Core 325/ Multi-Core 1095
AnTuTu 4,13159
AndroBench – odczyt sekwencyjny, 60.15 MB/s
AndroBench – zapis sekwencyjny,17.35 MB/s
AndroBench – odczyt losowy,13.88 MB/s
AndroBench – zapis losowy,0.75 MB/s
[/table]

Przeglądanie stron internetowych i dokumentów PDF

Onda V819 3G ma matrycę w formacie 4:3, który dostosowany jest do przeglądania stron internetowych i dokumentów, czy książek. Otwieranie skomplikowanej stron nie stanowi problemu dla procesora, jak również otwarcie i przechodzenie pomiędzy wieloma zakładkami w przeglądarce, zarówno Chrome, jak i domyślnej Androidowej. Brak tu w zasadzie jakichkolwiek zawieszeń w pracy przegladarek. Klawiatura ekranowa wysuwa się i reaguje na dotyk praktycznie natychmiastowo.

Przewijanie dokumentów PDF jest płynne. Jeśli mamy w dokumencie dużą ilość grafiki, czy zdjęć, to  wtedy czasami trzeba chwile poczekać na doładowanie się strony.

Multimedia, filmy, dźwięk

Onda V819 3G odtwarza praktycznie wszystkie formaty plików z filmami HD i FullHD, które wyświetlają się płynnie. Oczywiście niepanoramiczny format 4:3 nie jest idealny do filmów.

Onda V819 3G ma zamontowane dwa głośniczki stereo na spodniej części tabletu przy dolnej krawędzi. Grają bardzo głośno i czysto w pełnym zakresie głośności. Całkiem nieźle głośniczki radzą sobie z niskimi tonami.

Tablet nie obsługuje Flasha. Nie można obejrzeć wideo, które jest strumieniowane z jego wykorzystaniem.

Tablet wyposażony jest w radio FM i dość dobrze odbiera stacje radiowe, a podłączone słuchawki służą za antenę. Ilość znalezionych stacji, była większa niż w smartfonie Samsung Galaxy mini2. Dodatkowo można włączyć głośniki i nie ma konieczności słuchania radia tylko na słuchawkach.

Gry

Jak już wspomniałem procesor graficzny PowerVR SGX544 dobrze sobie radzi z najnowszymi i najbardziej wymagającymi grami 3D, które chodzą dzięki niemu płynnie, np. Asphalt 8, czy Dead Trigger 2.

Bateria

Duża bateria o pojemności 5200 mAh w Onda V819 3G pozwala na oglądanie filmów lub przeglądanie stron WWW po WiFi prawie 13 godzin. Oczywiście odbywa się to przy minimalnej jasności. Przy maksymalnej tablet działa do 5 godzin. Przy ustawieniu 1/3, która jest wystarczająca do codziennego użytku tablet posłuży przez 10 godzin, co jest bardzo dobrym wynikiem.

[print_gllr id=10673]

Przy używaniu sieci 3G zamiast WiFi do przeglądania internetu bateria przy 1/3 jasności wystarcza na około 8 godzin.

[table caption=”Onda V819 3G – bateria”]
podświetlenie, czas pracy WiFi, czas pracy 3G
minimum,12h54min,-
1/3,9h53min,7h52min
maksimum,4h45min,-
[/table]

Obojętnie jakby procesora nie obciążyć, to tablet pozostaje chłodny lub co najwyżej lekko ciepły. Chyba, że ustawimy maksymalne podświetlenie. Wówczas energia, która się wydziela, nagrzewa dość mocno sama matrycę i wyczuwalne jest to pod palcami muskając ekran.

Tablet Onda V819 3G ładowany z zasilacza i przez gniazdo microUSB potrzebuje około 2 i pół godziny do pełnego naładowania.

Aparat i kamerka

Trudno się spodziewać, by aparat o rozdzielczości 2.0 MP robił dobre zdjęcia. Więc przy słabym oświetleniu są one bardzo słabej jakości. Trochę lepiej jest za dnia. Tablet potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości HD, ale jakość i ilość klatek na sekundę jest bardzo mizerna. Aparat nie ma dotykowego autofocusa.

Kamerka 0.3 MP musi wystarczyć do prowadzenia rozmów przez internet.

[print_gllr id=10697]

Podsumowanie

Tablet Onda V819 3G to udany tablet z wbudowanym modemem 2G/3G oraz GPS. Charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wykonania i niezła ergonomia. Wystarczająco wydajny procesor MediaTek posłuży nie tylko do przeglądania internetu, ale także do najnowszych gier 3D. Szybka pamięć wyeliminowała wreszcie przycinanie się chińskiego tabletu podczas operacji I/O. Jasna matryca pozwoli na korzystanie z tabletu w każdych warunkach, choć fotografom i grafikom trudno go polecić ze  względu na jej monochromatyczne, zimne kolory. Duża bateria pozwoli na wielogodzinna prace i rozrywkę.

Do mankamentów tabletu należy zaliczyć brak obsługi Aero2 przez modem 3G i nadajników 900 MHz. Dodatkowo tablet nie posiada HDMI. Ze względu na bardzo młody wiek tabletu i niedawnej premiery urządzenie ma jeszcze niezoptymalizowany wystarczająco dotyk.

Tablet Onda V819 3G nadaje się przede wszystkim to wygodnego czytania i grania. Również oglądanie filmów HD i FullHD jest możliwe, choć format 4:3 nie jest stworzony do filmów panoramicznych.

Onda nie zastąpi smartfona, ale dzięki ładowaniu przez USB, jasnej matrycy, modemowi 2G/3G i GPS można ją wykorzystać jako nawigacji samochodowej, czy w pieszych wędrówkach.

onda-v819-3g-unboxing-007.jpg

Tablet obecnie możecie kupić za około 789 zł w sklepie PikTech.pl, który tablet udostępnił do testów. Alternatywą do Ondy może być tablet GoClever Aries 785, który kosztuje  659 zł. W tym przypadku niższa o 130 zł cena GoClevera znajduje odbicie w parametrach: Aries nie ma modułu 2G i brak możliwości rozmów telefonicznych, ma mniejszą pamięć wewnętrzną, dużo mniejszą baterię, jest cięższy i grubszy, a  matryca ma pięć punktów jednoczesnego dotyku. Natomiast GoClever obsługuje Aero2, czego Onda nie potrafi.

Zalety:

 • niska cena
 • dobra jakość wykonania
 • dobra wydajność
 • bardzo długi czas pracy na baterii
 • bardzo jasna matryca
 • bardzo dobre WiFi i 3G
 • niezły GPS
 • możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych oraz wysyłanie SMS i MMS

Wady:

 • nie wykrywa dotyku w bardzo wąskim pasku na krótszych bokach matrycy.

Ograniczenia:

 • chłodne kolory matrycy
 • brak wyjścia HDMI
 • brak obsługi dysków NTFS
 • modem 3G nie obsługuje Aero2 i pasma 900 MHz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *