Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu Nextway F9X

Tablet Nextway F9X to kolejne urządzenie z procesorem AllWinner A31, które miałem okazję testować. W czym był on lepszy i gorszy od tabletów Onda V972 i Ainol Novo9 Spark możecie przeczytać w pierwszej w Polsce recenzji tabletu marki Nextway.

Urządzeń z procesorem AllWinner A31 przewinęło się już kilka przez ten blog. Mimo prawie identycznych parametrów, to każdy z tabletów inaczej się zaprezentował. Nie inaczej jest z tabletem Nextway F9X. Pierwsze opnie na sieci wskazywały na dużo lepszą optymalizację oprogramowania niż zdołała to uczynić konkurencja. Faktycznie wiele przypadłości innych tabletów z Retiną i procesorem A31 zostało tu wyeliminowanych. Nextway udostępnił już nową wersję oprogramowania opartą o bibliotekę SDK 2.0, którą dostarczył producent procesora AllWinner, a recenzja dotyczy urządzenia z tą aktualizacją. Jeszcze krótkie przypomnienie parametrów technicznych:

 • wyświetlacz IPS Retina o przekątnej 9.7 cala i rozdzielczości 2048 x 1536, 5 punktowy
 • procesor AllWinner A31 1.0 GHz
 • procesor graficzny PowerVR SGX544MP2
 • pamięć 2 GB RAM DDR3
 • pamięć Flash 16 GB
 • kamerka przód 0.3 Mpix
 • aparat tył 2.0 Mpix z autofocusem
 • wyjścia mini HDMI 4K, microSD 32 GB, micro USB OTG 2.0
 • bateria 8000 mAh
 • waga 680 gram
 • wymiary 241 x 186 x 10,5 mm
 • system Android 4.1.

Pudełko i jego zawartość

Płaskie pudełko, ale o dość dużych wymiarach, wykonane z twardej tektury w kolorystyce biało-czerwonej z niebanalnym wzornictwem i sposobem otwierania wywołuje już na samym początku małą ekscytację. W środku znajdziemy tablet Nextway F9X, kabel USB, przejściówkę do gniazda micro USB OTG i słuchawki. W osobnym pudełeczku dostarczona jest dobrze wykonana ładowarka z adapterem, która ma wbudowaną niebieską kontrolkę podłączenia do sieci.

Wygląd i ergonomia

Obudowa tabletu Nextway F9X zbudowana jest w całości z tworzywa sztucznego. Tylna pokrywa jest bardzo sztywna, metalizowana i lekko chropowata, a jak na tworzywo to jest dość odporna na zarysowania. Na jej środku przy górnej krawędzi osadzony jest aparat 2.0 Mpix, a w górnym prawym rogu umiejscowiono głośnik. Tylna pokrywa jest specyficznie wyprofilowana. Mianowicie tablet na płaskiej powierzchni przylega jedynie środkowym pasem na wysokości napisu Nextway. Dzięki temu nawet w takiej pozycji głośnik jest dobrze słyszalny, ale z drugiej strony mam wrażenie, że łatwiej może zostać przypadkowo strącony z biurka czy ze stołu.

Biała przednia ramka, w której osadzony jest ekran w prawym górnym rogu umiejscowiona kamerkę 0.3 Mpix. Jest ona bardzo dobrze osadzona w obudowie, nie widać żadnych szpar, ale od czasu do czasu wydaje z siebie skrzypnięcia, choć zdecydowanie mniej niż Ainol Novo9 Spark. Wszystkie gniazda i przyciski zlokalizowane są na prawej krawędzi. Patrząc od góry są to:

 • przycisk HOME
 • gniazdo słuchawkowe 3.5 mm
 • gniazdo mini HDMI
 • mikrofon
 • gniazdo micro USB OTG 2.0
 • gniazdo na karty microSD 32 GB max
 • gniazdo zasilania 5V/3A
 • przycisk zasilania.

[print_gllr id=5955]

Przyciski chodzą pewnie i słychać „click” jak się je naciska. Wykonane są z białego tworzywa sztucznego, ale moim zdaniem nie wyglądają tandetnie, i dobrze komponują się z białą ramką. Trudno też je przez przypadek nacisnąć trzymając na nich rękę. Gniazda są dobrze obrobione, ale trzeba uważać, ponieważ obudowa jest z plastiku. Wszystkie wtyczki pewnie siedzą w swoich gniazdach, a karta micro SD praktycznie całkowicie chowa się slocie. Jedynie wtyczka zasilania odstaje o jakieś 2 mm od brzegu obudowy. Oczywiście kable z wtyczka USB różnych producentów mogą różnic się długością wtyczki i wtedy być może  ona wystawać.

Tablet dobrze leży w dłoniach, ale trzeba uważać by się nie wysunął. Lekko chropowata powierzchnia nie daje całkowicie pewnego uchwytu. Gniazda są umiejscowione tak, że podpięte kabelki nie przeszkadzają w używaniu tabletu. Nie ma też możliwości, by przycisk zasilania przypadkowo został naciśnięty dłonią. Trzymając tablet, czy to w pionie czy w poziomie nie zasłonimy też głośnika.

Wyświetlacz

Matryca IPS w tablecie Nextway F9X jest identyczna z tą użytą w iPad 4. Nie jest tak jasna jak w tablecie Onda V972, ale i tak na tle Ainol Novo9 Spark wypada lepiej. Matryca notuje też niewielkie wycieki podświetlenia, ale nie maja one żadnego wpływu na komfort używania tabletu. Ekran wykonany jest w technologii G+G, który zapewnia podstawową ochronę przez zarysowaniami. Nextway ma także naklejone fabrycznie dwie warstwy folii ochronnej (pierwszą powinno się zdjąć).

[print_gllr id=6006]

Co do słynnego już niebieskiego przesunięcia w barwie kolorów w chińskich tabletach, to i tym razem ono występuje. Nie miałem jeszcze okazji porównać z matrycą iPad 3, ale zestawiłem oryginał  (dół) i zdjęcie matrycy wyświetlającej go (góra). Niezależnie więc od matrycy monitora czy tabletu jakiego używacie możecie porównać obraz z wyświetlacza Nextway F9X z pierwowzorem.

[print_gllr id=5944]

Ekran jest czuły i reaguje na każdy dotyk na całej powierzchni ekranu, choć czasami podczas poruszania się po stronach internetowych reakcja nie jest natychmiastowa. Wynika to w dalszym ciągu z niedostatecznej wydajności procesora przy tak dużej rozdzielczości.

Stabilność i wydajność systemu

Przy tworzeniu oprogramowania Nextway bardzo się starano, by zamaskować niedociągnięcia pierwszej biblioteki dostarczonej przez AllWinner. W efekcie Nextway F9X był tabletem o najlepiej zoptymalizowanym oprogramowaniu wśród tych opartych na procesorze A31. Oczywiście zyskując na prędkości wybranych aplikacji tablet stracił nieco na stabilności. Obecnie dostępna aktualizacja oparta jest już o nową bibliotekę SDK 2.0. Dzięki niej tablet stał się stabilniejszy i jeszcze szybszy w obsłudze systemu oraz przeglądarki internetowej. Przewijanie ekranów pulpitu z wieloma ikonami aplikacji i widgetami odbywa się bardzo płynnie.

[print_gllr id=5996]

Wspomnę jeszcze o jednej kwestii, która zdarzyła się dwukrotnie zaraz po wgraniu aktualizacji. Tablet nim do mnie dotarł został zaktualizowany do wersji oprogramowania 1.35. Po jednym dniu użytkowania wystąpiła seria błędów związanych z usługą konta i książka adresową oraz sklepem Play. Na sieci znalazłem informacje, że problem ten pojawia się głównie w smartfonach Sony Xperia. Pomogło tylko ponowne wgranie aktualizacji z pełnym formatem. Podobna sytuacja zdarzyła się po wgraniu aktualizacji 2.0, tyle że błąd dotyczył usług multimedialnych i sklepu Play. Po ponownym wgraniu aktualizacji problem już nie występował.

Nie ma problemu z kompatybilnością aplikacji, dosłownie na palcach jednej ręki można policzyć tytuły, które były wg sklepu Play niezgodne z urządzeniem.

Niestety po aktualizacji do najnowszej wersji aplikacja Youtube przestała serwować obraz (dźwięk pozostał), a aparat fotograficzny stracił możliwość ręcznego ustawiania focusa na wybranym obszarze (robi to tylko automatycznie).

Wyniki testów:

 • Vellamo: HTML5 1037, METAL 359
 • AnTuTu: 10588
 • Quadrant: 3225
 • Nenamark2 : 41.9
 • SD Tools: odczyt 27.1 MB/s, zapis 11.1 MB/s

[print_gllr id=5999]

Program testujący 3DMark niestety zawiesił się na teście fizyki.

Strony internetowe, gry Flash i czytanie PDF’ów

Duże i skomplikowane strony internetowe przewijają się bez większych przycięć (na preinstalowanej domyślnej przeglądarce i Dolphin Browser). Otworzyłem 20 zakładek w domyślnej przeglądarce Androida, a tablet nadal natychmiast reagował na przełączanie się między zakładkami. Czasami urządzenie potrzebowało ok 2 sekund na wyświetlenie otwartej wcześniej strony www. Gorzej sprawował się Chrome, tu widać był przycięcia i czasami brak jego reakcji na podejmowane akcje.

Gry Flash działają nieco płynniej z nowym SDK. Jednak wyścigi samochodowe nadal przycinają i nie ma z nich żadnej frajdy. Wszelkie inne mniej zręcznościowe gry zachowują się lepiej niż na poprzedniej wersji firmware, ale do ideału im jeszcze dużo brakuje.

Czytanie dużych PDF’ów (nawet kilkaset megabajtów) za pomocą dostarczonego czytnika KingReader nie nastręcza żadnych problemów. Strony bardzo szybko i płynnie się przewijają.

Gry

Procesor AllWinner A31 z nową biblioteką SDK 2.0 jeszcze lepiej sobie radzi z grami. W grze Eternal Wariors 2 wreszcie widać postacie przeciwników, kilka tytułów przestało być niekompatybilnych, a gra Mortal Combat 4 stała się zdecydowanie płynniejsza.

[print_gllr id=5978]

Multimedia

Nextway F9X odtwarza bardzo szerokie spektrum formatów filmów i muzyki podobnie jak inne tablety z procesorem AllWinner A31. Filmy HD i Full HD odtwarzają się płynnie. Działa również strumieniowanie wideo z telewizji internetowych, choć jakość i liczba klatek zależy od konkretnego serwisu.

Głośnik w tablecie gra głośno i w miarę czysto, ale przy maksymalnym ustawieniu głośności zaczyna charczeć i dławić niskie dźwięki. Układ muzyczny jest całkiem niezły i dość dobrze odizolowany od reszty elektroniki.

Aparat fotograficzny

Tablet Nextway F9X dysponuje aparatem fotograficznym o rozdzielczości 2.0 Mpix z autofocusem, nie można więc zbyt wiele oczekiwać od niego. Zainstalowane oprogramowanie pozwala jednak na wyciśnięcie z niego maksimum możliwości. Mamy możliwość robienia zdjęć seryjnych i panoramy, zastosowania 9 efektów, czasu naświetlania, balansu bieli, opóźnienia migawki do 10 sekund i mechanizm rozpoznawania twarzy.

[print_gllr id=6010]

WiFi

W pobliżu routera sygnał WiFi jest stabilny i pozwala na duży transfer. Jednak wraz ze wzrostem odległości i kolejnymi ścianami między pomieszczeniami siła sygnału WiFi zaczyna się mocno zmieniać. W jednej chwili mamy 3 kreski na mierniku w tablecie, by po chwili nie było ani jednej, po czym sygnał znów wracał na 2 lub kreski. Oczywiście transfer zaczyna momentami spadać do zera. Drugim problemem jaki może się przytrafić jest sieć w standardzie 802.11 g, gdyż tablet z niektórymi starszymi routerami może słabo współpracować, jak to się działo np. z Linksysem. Na szczęście aktualizacja 2.0 nieco poprawiła sytuację i tablet zaczął szybciej nawiązywać połączenie z siecią g, choć było ono bardziej niestabilne niż w przypadku sieci n.

Na poniższych wykresach możecie zobaczyć jak zachowywała się siła sygnału i transfer przy przejściu od i do routera.

[print_gllr id=5991]

Uśrednione wyniki pomiarów siły sygnału i transferu:

 • 1 metr od routera
  • sygnał: -51 dB
  • ping: 54 ms
  • pobieranie: 3.64 Mbps
  • wysyłanie: 0.43 Mbps
 • 10 metrów i dwie ściany
  • sygnał: -79 dB
  • ping: 75 ms
  • pobieranie: 0.37 Mbps
  • wysyłanie: 0.06 Mbps

Zewnętrzne urządzenia i pamięci masowe

Nextway F9X pracował z klawiaturą i myszką radiową oraz przewodowymi. Zewnętrzne dyski twarde i karty SDHC również współpracowały z tabletem bez najmniejszego problemu.

Bateria

Bateria w tablecie Nextway F9X podczas rozładowywania zupełnie inaczej się zachowuje niż w innych testowanych przeze mnie tabletach z procesorem AllWinner A31. W innych modelach zawsze można zaobserwować, że przy poziomie naładowania 15% charakterystyka rozładowania zakrzywia się stając się bardziej płaską aż do całkowitego rozładowania. W Nextway F9X nie ma czegoś takiego i bateria do końca rozładowuje się w tym samym tempie. Wbrew pozorom nie oznacza to wcale, że tablet krócej działa od Ondy V972, która ma baterię o takiej samej pojemności. Moim zdaniem Nextway F9X przez cały czas rozsądnie dysponuje energią, a potwierdzają to wyniki testów.

Wyniki testu:

 • Czas ładowania tabletu z sieci (5V/3A): 2 godziny 30 minut
 • Film przy minimalnym podświetleniu matrycy: 5 godzin 30 minut
 • Przeglądanie internetu przy minimalnym podświetleniu: 5 godzin 30 minut
 • Film przy maksymalnym podświetleniu: 4 godziny

[print_gllr id=5971]

Bateria bardzo szybko ładuje się z sieci. Potrzebuje na to zaledwie 2.5 godziny od rozładowania do pełnego naładowania. Niestety tablet się dość mocno grzeje przy ładowaniu baterii oraz podczas grania w wymagające gry, przez co po dłuższej rozgrywce komfortowo nie jest.

Podsumowanie

Tablet Nextway F9X udowodnił, że procesor AllWinner A31 potrafi płynnie wyświetlać strony internetowe na Retinie i obsługiwać system bez większych zacięć. Nowa biblioteka SDK 2.0 pozwoliła zwiększyć stabilność systemu i jeszcze lepiej go zoptymalizować.

Pozytywne cechy tabletu Nextway F9X:

 1. Szybko działający system jak na procesor A31 i Retinę
 2. Doskonały wyświetlacz Retina z niezłym podświetleniem
 3. Płynne i szybkie działanie przeglądarki internetowej na rozdzielczości Retina
 4. Płynność gier
 5. Pełna moc do samego końca i oszczędzanie energii przez cały czas pracy
 6. Szybkie ładowanie baterii
 7. Zwarta choć plastikowa obudowa
 8. Pudełko. 🙂

Co można poprawić w Nextway F9X:

 1. WiFi
 2. Tablet zbytnio się grzeje
 3. Stabilność
 4. Często słychać trzaski w głośniku m.in. przy uruchamianiu aplikacji, przy kliknięciach w różne funkcje systemowe.
 5. Głośnik
 6. Obudowa z tworzywa sztucznego

Tablet nie posiada Bluetooth.

Marka Nextway jest bardzo młodą, ale obiecującą i starającą się wyróżnić chińską marką. Jej urządzenia w niczym nie ustępują innym bardziej znanym chińskim producentom. Natomiast oprogramowanie jest moim zdaniem bardziej dopracowane. Programiści Nextway solidnie przyłożyli się do swojej pracy próbując wyprostować to, czego AllWinner na początku nie dopracował w swoich bibliotekach.

Wybierając tablet Nextway F9X możecie liczyć nie tylko na dobrą zabawę przy grach i oglądaniu filmów. Również przeglądanie internetu na Retinie oraz dokumentów i e-booków będzie sprawiać Wam przyjemność nawet do 6 godzin na jednym ładowaniu. Możecie go kupić w sklepie PiKTech za 979 zł.

Tablet Nextway F9X jeszcze przez chwile będzie u mnie, więc jeśli macie jakieś pytania lub coś chcielibyście, żebym dodatkowo przetestował, to czekam na Wasze sugestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *