Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu LG G Pad 8.3 (LG-V500)

Tablet LG G Pad 8.3 urzekł mnie swoim wyglądem, jakością wyświetlacza i płynnością działania, ale ma też kilka wad. Zapraszam na recenzję.

LG stworzyło stosunkowo nieduży tablet uniwersalny, którego mocny procesor umożliwia przyjemną prace i zabawę na matrycy o rozdzielczości FullHD. Jak sama nazwa wskazuje przekątna tej matrycy wynosi 8.3 cala i przy cienkich ramkach wydaje się być to idealne propozycja na poręczny mobilny tablet. Oznaczenie 8.3 wiąże się też z jego nominalną grubością. Co prawda testowane urządzenie ma tylko WiFi, ale wkrótce na rynku ukaże się wersja z LTE. Podniesie to jego atrakcyjność, ale niestety też i cenę.

lg-g-pad-8.3-appearance-002.jpg

Przejdźmy zatem do samej recenzji. Na początku przypomnienie parametrów technicznych:

 • matryca IPS FullHD, 1920 x 1200 pikseli, 16:10, 273 PPI
 • procesor Qualcomm Snapdragon 600 1,7 GHz
 • 2 GB pamięci RAM LPDDR2
 • 16 GB pamięci eMMC (wewnętrzna)
 • WiFi 802.11 b/g/n
 • Bluetooth 4.0
 • GPS
 • dioda podczerwieni, czujnik światła, żyroskop
 • aparat 5.0 MP
 • kamerka 1.3 MP
 • złącza: microUSB OTG SlimPort, microSD 32 GB
 • bateria 4600 mAh
 • waga 338 gramów
 • wymiary: 216.8 x 126.5 x 8.3 mm
 • system Android 4.2.2
 • cena około 1200 PLN

W pudełku

W długim i płaskim białym eleganckim opakowaniu znajduje się tablet, ładowarka i kabel USB oraz instrukcja. W osobnym opakowaniu jest dedykowane etui.

Brak jest przejściówki USB OTG, więc od razu trzeba zadbać o jej posiadanie, inaczej nie będziemy mogli podpiąć zewnętrznych urządzeń na USB. Warto tez zakupić przejściówkę SlimPort jeśli chcemy podłączać tablet do telewizora przez HDMI.

Wygląd

Tablet LG jest bardzo ładny. Na tle wielu tabletów wyróżnia go wyjątkowa długość i wąskie ramki matrycy. Jest też dość cienki (8.3 mm). Pierwsze co mi przyszło na myśl po wyjęciu z pudełka, to „duży phablet”.  W oczy rzuca się jego długa i smukła konstrukcja.

[print_gllr id=11423]

Tablet ma orientację pionową, choć dwa głośniki stereo z tyłu rozmieszczono szeroko wzdłuż dłuższego boku urządzenia.

Ramę tworzy konstrukcja z białego tworzywa sztucznego. Przedni biały panel jest nieco wpuszczony w jej kołnierz, który minimalnie w niektórych miejscach odstaje. Tył to w większości metalowa pokrywa ze stopu aluminium, górna i dolna część to także biały plastik ramy. Wszystkie cztery rogi obudowy są zaokrąglone.

W przednim panelu nad matrycą na środku umieszczono logo producenta, a po prawej stronie kamerkę 1.3 MP oraz czujnik światła.

Z tyłu w górnym lewym rogu w części z tworzywa osadzono aparat 5.0 MP w czarnej obudowie, szkoda jednak, że nie dodano to diody doświetlającej. Natomiast przy krawędzi prawego boku, jak już wspomniałem wcześniej, znajdują się dwa głośniczki stereo, które rozmieszczono bardzo szeroko. Na środku metalowej pokrywy widnieje logo koreańskiego LG.

W górnej krawędzi z lewej strony umieszczono gniazdo słuchawkowe i ukryte za klapką złącze na kartę microSD. Po prawej stronie znajduje się dioda podczerwieni. Na środku dolnej krawędzi jest wejście microUSB a po lewej stronie przycisk RESET.

Na prawej krawędzi w górnej jej części jest przycisk zasilania i drugi podwójny do regulacji głośności. Są one wykonane z tworzywa, ale pokryte farbą imitującą metal.

Całe urządzenie jest dobrze spasowane, również miejsca połączenia tworzywa i metalu. Klapka maskująca złącze microSD trzyma się swojego miejsca i dość łatwo ja otworzyć i zamknąć. Przyciski działają precyzyjnie. Wtyczki w gniazdach siedzą USB i słuchawkowym pewnie siedzą.

Ergonomia

Jak już wspomniałem tablet przypomina duży phablet i być może nim będzie jeśli w wersji LTE producent zdecyduje się na udostępnienie możliwości wykonywania rozmów telefonicznych. Ponieważ wyświetlacz ma wąskie ramki boczne a tablet ma grubość tylko 8.3 mm, więc trzymanie go w jednej ręce za oba brzegi jest możliwe, choć raczej mało wygodne, szczególnie dla osób z mniejszymi dłońmi. Ze względu na ciężar 338 gramów i znaczną długość (217 mm) dłuższe trzymanie go jedna ręką jest jednak męczące.

W pozycji poziomej jest miejsce na położenie kciuków i tablet wygodnie bez uczucia zmęczenia trzyma się w powietrzu nawet dłuższą chwilę.

Tablet ma gładką powierzchnię krawędzi i tylnej obudowy przez co łatwej może on się wyślizgnąć z rąk, szczególnie gdy trzymamy go jak smartfon w pionie.

LG postarało się wykorzystać sporą długość tabletu i zamontowało dwa głośniczki stereo na obu jej końcach (w poziomie). Dzięki temu przy oglądaniu filmów, odtwarzaniu muzyki, czy grach czasami uda się wyłowić uchem, że jest stereo. Trudno je zasłonić rękami. Ponieważ są w płaszczyźnie obudowy, więc gdy położymy tablet na stół ich dźwięk zostanie stłumiony.

Etui

Teraz kilka słów o dedykowanym etui Quick Cover, które dzięki magnetycznej części po otwarciu/ zamknięciu powoduje, że tablet wybudza się z uśpienia lub usypia. Ta opcja działa tylko z tym etui i tylko w trybie odblokowywania ekranu za pomocą przesunięcia palcem. Można ja wyłączyć w ustawieniach w menu „Akcesoria”.

Dolna część etui wykonana jest z białego cienkiego i gładkiego tworzywa, w której są wycięte otwory na głośniczki i wszystkie złącza, przyciski, z wyjątkiem karty microSD. Górna pokrywa jest dzielona w 1/4 i powleczona miłym w dotyku szorstkim gumowatym materiałem.

Pomysł na etui jest bardzo dobry. Niestety ono samo jest niepraktyczne. Składają się na to trzy czynniki:

 • pokrywa nie przyczepia się do ekranu
 • kiepska jakość tworzywa użytego do wykonania dolnej części
 • mocne grzanie się tabletu przy cięższej pracy lub dużej jasności ekranu.

Pokrywa po zamknięciu nie trzyma się ekranu. Zdarzało się, że niosąc tablet w plecaku słyszałem, jak wybudzał się co jakiś czas, bo pokrywa z jakiegoś powodu odstawała na tyle, że reagował czujnik.

[print_gllr id=11444]

Po 15 minutach oglądania filmu HD na pełnej jasności w etui LG G Pad 8.3 zagotował się. Temperatura wewnątrz obudowy wzrosła do tego stopnia, że system powiadomił o awaryjnym wyłączeniu urządzenia w celu uniknięcia przegrzania. Po wyciagnięciu z etui metalowa pokrywa dosłownie  parzyła w ręce. Po chwili, gdy tablet ostygł znów można było go włączyć. Odtąd jeśli używałem etui, to jasność ekranu ustawiałem na 50%-60%. Ciepło jednak nadal się wydzielało i nie miało jak być odprowadzone. Po jakimś czasie tworzywo w etui odkształciło się nieco i już tak dobrze nie pasowało na urządzenie.

lg-g-pad-8.3-cover-008.jpg

Wyświetlacz

Wyświetlacz IPS to najbardziej charakterystyczna część w LG G Pad 8.3. Matryca przy przekątnej 8.3 cala ma rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli, co daje gęstość pikseli 273 PPI (punktów na cal). Doskonale ogląda się filmy FullHD, bawi się przy bogatych w szatę graficzną grach, a także czyta dokumenty, czy przegląda rysunki techniczne w AutoCAD 360 i strony internetowe.

Nie jest ona jednak idealna. Czerwona i zielona składowa barw są mocniej nasycone przez co zdjęcia wydaja się mniej naturalne. Nie przeszkadza to w oglądaniu filmów, czy w grach, ale jeśli jest dla Was ważne w miarę wierne odwzorowanie kolorystyki zdjęć, to możecie nie być zadowoleni.

[print_gllr id=11498]

Kolejną jej cechą jest utrata jasności przy większych kątach patrzenia, szczególnie gdy patrzymy na pionowo trzymany ekran z boku. Jeśli dodamy do tego to, że kolor czarny przechodzi w odcień niebieskiego przy dużych kątach, to wyświetlacz nie jest już tak idealny jak się wydawał być przy pierwszym zetknięciu z tym urządzeniem.

Na poniższych zdjęcia macie porównanie z matrycą Retina tego samego producenta stosowaną w tabletach iPad 4 i Onda z serii V97x (tu Onda V975m). Niektóre z nich specjalnie miały dłuższy czas naświetlania. Ustawione jasności matryc były na tym samym poziomie.

[print_gllr id=11475]

W tablecie można regulować jasność w bardzo szerokim zakresie, tak więc czy w nocy, czy w jasnym pomieszczeniu łatwo można dostosować ja do warunków i preferencji. W początkowej wersji oprogramowania był problem z regulacją, gdyż następował bardzo duży przeskok jasności pomiędzy 99 a 100%, ale po aktualizacji oprogramowania przez OTA, ten problem zniknął. Zwykle wystarcza 50% jasności, by w pomieszczeniu w ciągu dnia używać tablet.

[print_gllr id=11518]

lg-g-pad-8.3-firstlook-003 lg-g-pad-8.3-firstlook-004 lg-g-pad-8.3-firstlook-006 lg-g-pad-8.3-firstlook-005

Tu wspomnę o jednej niedogodności. Otóż LG mocno zmodyfikowało interfejs użytkownika dodając szereg mniej lub bardziej przydatnych opcji i możliwości konfiguracji. Jednak przy okazji zniknął samodzielny pasek regulacji jasności. Jeśli więc aplikacja nie udostępnia możliwości zmiany natężenia światła, to zmieniając ją z narzędzi systemowych nie widzimy na przykład tekstu w przeglądarce, co utrudnia trochę właściwe ustawienie podświetlenia.

Wyświetlacz jest bardzo czuły i reaguje na najdrobniejsze muśnięcie opuszkami z dużą precyzją dotyku.

System

LG G Pad 8.3 działa pod kontrolą systemu Android 4.2, ale producent już przygotowuje aktualizacje do wersji 4.4 (z pominięciem 4.3).

Tablet działa bardzo płynnie. Jedyne zacięcia jakich doświadczyłem zdarzały się czasami przy przejściu do

Prosty interfejs Androida dość mocno został zmodyfikowany przez LG. Dodano sporo usprawnień, skróty, gesty, zmieniono górną belkę systemową. Przedstawię Wam tylko najważniejsze według mnie funkcjonalności. Zacznijmy od tego, że na ekranie blokady można zdefiniować listę skrótów do aplikacji.

Menu rozwijane z górnej belki zostało całkowicie zmienione. Rozwija się tylko jedno menu, gdzie w pierwszej kolejności znajdują się dwa paski ze skrótami. Pierwszy rząd od góry służy do włączania/wyłączania modułów jak GPS, Bluetooth, czy WiFi. Drugi zawiera predefiniowaną listę skrótów do aplikacji QSlide (odtwarzacz wideo, menadżer plików, kalkulator, kalendarz itp.). Pod nimi znajduje się regulacja jasności i głośności oraz standardowa lista powiadomień z aplikacji. Elementy na w/w paskach można konfigurować, czyli zmieniać kolejność oraz ukrywać bądź pokazywać. Nie można dodawać własnych, a jedynie operować na zdefiniowanej systemowo liście.

[print_gllr id=11389]

Wadą rozwiązania jest to, że przy zmianie jasności ekranu nie widzimy otwartej aplikacji. Jeśli ona sama nie zapewnia dostępu do sterowania jasnością, to tak jak w przypadku przeglądarki musimy ustawiać ją na wyczucie, często kilka razy. Oczywiście istnieje możliwość włączenia automatycznego dostosowywania podświetlenia do otoczenia, które szybko reaguje na zmiany natężenia światła zewnętrznego. Takiego problemu nie ma z menu regulacji głośności, bo po kliknięciu w ustawienia zaawansowane (kółko zębate) główne menu się zamyka a pod suwakami pozostaje otwarta aplikacja. Wolałbym jednak, by to regulacja jasności tak działała.

Kilka słów o aplikacjach QSlide. Jest to w zasadzie tryb uruchamiania wybranych przez LG aplikacji w okienku. Do dyspozycji mamy Przeglądarkę Internetową, Kalendarz, Voice Mate, Menedżer Plików, kalkulator, E-mail, Notatki, Odtwarzacz Video. Można jednocześnie uruchomić dwie aplikacje w trybie QSlide. Okienkom można ustawiać poziom przeźroczystości. Gdy są półprzeźroczyste reaguje tylko górna belka i opcje na niej. Można wówczas dotykać ikony widoczne pod oknem. Brak przeźroczystości uaktywnia aplikacje w okienku. Okienka nie są przywiązane do ekranów pulpitu i nie przesuwają się wraz z nimi. Co więcej, przykrywają wszelkie uruchomione aplikacje, nawet jeśli przejdziemy do Ustawień, czy menu z listą zainstalowanych aplikacji i widżetami.

LG razem z tabletem dostarczyło kilka aplikacji: LG Backup, Edytor Wideo, Voice Mate, Quick Memo, Słownik DioDict, tłumacz Quick Translator, Polaris Office 5 i Life Square.

LG Backup to przydatna aplikacja, która pozwoli zarchiwizować aplikacje i ustawienia systemowe. Dane zgrywane są do pamięci wewnętrznej lub na kartę SD. Można też zaplanować uruchamianie procesu archiwizacji. Szkoda, że nie jest ona zintegrowana z jakąś chmurą, np. Google Disk.

Edytor Wideo to proste narzędzie, dzięki któremu można złączyć ze sobą zdjęcia i filmy, dodać napisy, muzykę. Aplikacja ma kilka zdefiniowanych styli, które można nałożyć na naszą super produkcję. Rezultat można eksportować do pliku wideo w maksymalnej rozdzielczości HD (1280 x 720).

Voice Mate to ciekawa aplikacja do sterowania tabletem za pomocą głosu. Rozpoznaje ona język angielski i działa całkiem dobrze. Muszę przyznać, że oprócz uruchamiania aplikacji, podawania pogody, czasu, to można się również przy niej dobrze bawić i pośmiać z odpowiedzi jakie żeński głos czasami serwuje.

Quick Memo służy do tworzenia szybkich notatek pełnoekranowych. Jako tła można użyć zrzutu z ekranu.

LG dodało dwa gesty do interfejsu. Jeden z nich polegający na szybkim dwukrotnym dotknięciu środka matrycy pozwala obudzić lub uśpić urządzenie. Drugi poprzez przesunięcie na bok trzech palców na zewnątrz lub z zewnątrz do środka powoduje schowanie aplikacji do tak zwanej zakładki, która jest alternatywną i niezależną formą do standardowej opcji chowania i przeglądania takich aplikacji, która to nadal działa. Aplikacje w takich zakładkach zachowują się identycznie jak w przypadku standardowej funkcjonalności.

Tablet ma standardowo tylko trzy przyciski na dolnym pasku, ale w konfiguracji można wybrać nawet wersję z pięcioma, oraz kolor paska. Funkcję brakującej w LG tabletowej ikonki używanej do przeglądania aplikacji uruchomionych w tle uzyskujemy poprzez dłuższe naciśnięcie ikonki wyjścia do pulpitu.

Ogólnie rzecz biorąc rozbudowany interfejs graficzny zawiera wiele przydatnych funkcji, ale jest on mało intuicyjny i trzeba poświęcić trochę czasu, by chociażby odnaleźć i zapoznać się z nimi.

Używanie klawiatury ekranowej jest wygodne. LG przygotowało swoją całkiem przyjemną wersję. Pisząc notatki można używać dodatkowych ikon i piktogramów. Tablet jest jeszcze na tyle mały, że można nawet pisać oburącz kciukami w poziomie. Z drugiej strony przekątna 8.3 cala jest już dość duża, więc przyciski są większe niż na klawiaturze w 7 calowym urządzeniu. Nawet w pionie rzadko dochodzi do pomyłkowego wciśnięcia sąsiedniego klawisza. System błyskawicznie reaguje na nasze naciśnięcia na ekran. Pisze się bardzo przyjemnie i szybko.

Wydajność i stabilność

LG G Pad 8.3 oparty został na czterordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 600 w architekturze Krait i technologii 28 nm. Za grafikę odpowiedzialny jest układ Adreno 320. Do dyspozycji jest 2 GB pamięci RAM.

Tablet ma 16 GB pamięci wewnętrznej, z czego 5 GB zajmuje system, reszta jest do wykorzystania przez nas na muzykę, wideo, zdjęcia, gry i inne aplikacje. Pamięć możemy rozszerzyć za pomocą karty microSD o pojemności aż 64 GB. Nie można niestety przenosić aplikacji na tą dodatkową pamięć.

[table caption=”Statystyki wydajności”]
Test, Wynik
Vellamo – HTML5,2452
Vellamo – METAL,746
SunSpider 1.0.2, 966.3 ms
AnTuTu 4,22353
GeekBench 3, Single-Core 618 – Multi-Core 1796
AndroBench – Sequential Read, 64.03 MB
AndroBench – Sequential Write, 7.62 MB
AndroBench – Random Read, 11.25 MB (2881.06 IOPS)
AndroBench – Random Write, 0.41 MB (105.99 IOPS)
Epic Citadel,51.9 FPS
3DMark – Ice Storm Extreme, 6228
[/table]

[print_gllr id=11365]

Tablet LG działa bardzo płynnie, ale zdarzają się chwile zamyślenia przy otwieraniu niektórych aplikacji potrzebujących pokazać na starcie pewne dane z pamięci Flash. Najczęściej dzieje się tak w przypadku przejścia do pulpitów z zainstalowanymi aplikacjami i widgetami oraz np. otwierając aplikację Galeria. Podobny efekt występuje przy wybudzeniu urządzenia.

System działa bardzo stabilnie. Na początku był problem z regulacją podświetlenia, ale po kilku dniach aktualizacja przez OTA (których zresztą było kilka) rozwiązała ten problem.

Przeglądanie stron WWW i dokumentów PDF

Tablet bardzo szybko ładuje skomplikowane strony internetowe. Otworzonych wiele zakładek w przeglądarce nie powoduje opóźnień podczas przełączania się miedzy nimi. Przewijanie i zmiana wielkości fragmentów stron odbywa się szybko i płynnie.

Strony w tekstowych dokumentach PDF przewijają się błyskawicznie. Duże dokumenty zawierające samą grafikę (100 MB) otwierają się natychmiast, dopiero przy wyświetlaniu kolejnych stron ich treść wyświetla się z lekkim opóźnieniem.

Filmy

Dzięki posiadanej matrycy FullHD o przekątnej 8.3 cala oglądanie filmów HD i FullHD na tym tablecie to czysta przyjemność, o ile podłączymy słuchawki, bo głośniczki psują nieco cały efekt audiowizualny. W jasnych pomieszczeniach trzeba też ustawić jasność na maksimum, inaczej trudno dojrzeć szczegóły na ekranie.

Ponieważ system w tablecie nie ma zainstalowanego flasha, więc nie udało mi się obejrzeć filmu przez przeglądarkę internetową bez dodatkowych zabiegów.

Gry

Jak już pisałem wyżej nieco przebarwione kolory matrycy nie wpływają na jakość gry, co więcej śmiem twierdzić, że nawet działają na korzyść gry walności. Tablet LG G Pad 8.3 jest w zasadzie kompatybilny z ogromna większością gier. Dzięki doskonałemu układowi graficznemu Adreno 320 gry są bardzo płynne i wyglądają świetnie, choć Real Racing 3D czasami się przycinał. Dodatkiem jest bardzo czuły żyroskop, który spowodował, że zaliczyłem wiele kraks zanim przyzwyczaiłem się do niego.

[print_gllr id=11376]

Dźwięk

O ile na układ dźwiękowy nie można narzekać, o tyle głośniczki stereo nie są powodem do dumy dla LG G Pad 8.3. Co prawda niskie i wysokie tony są odtwarzane przy każdym poziomie głośności, ale dźwięk ogólnie jest cichy i bez głębi. Nie tego się spodziewałem.

Tylny aparat i przednia kamerka

Aparat z matrycą o rozdzielczości 5.0 MPix potrafi doskonale nagrywać filmy FullHD i robić bardzo dobre zdjęcia (jak na tablet). Tablet nie oferuje lampy błyskowej, a nawet o zmierzchu i w nocy można nagrać film, na którym będzie można rozróżnić szczegóły.

[print_gllr id=11466]

Dodatkowo oprogramowanie pozwala bardzo dokładnie określić parametry z jakimi będziemy robić zdjęcia, czy nagrywać filmy. Ze względu na poręczność tego urządzenia cieszy fakt tak dobrego aparatu.

[print_gllr id=11457]

Kamerka o rozdzielczości 1.3 Mpix wystarcza do rozmów przez internet.

WiFi, Miracast

Tablet LG G Pad 8.3 ma nie najgorsze WiFi. Co prawda wraz z odległością dość wyraźnie spada siła sygnału, podobnie jak szybkość transferu, ale połączenie jest stabilne i jest szybko nawiązywane pomimo słabszego sygnału.

[table caption=”WiFi – LG G Pad 8.3″]
Odległość od routera, Siła sygnału, Pobieranie, Wysyłanie, Ping
1 m, -46 dB, 3.27 Mb/s, 0.38 Mb/s, 56 ms
8 m (dwie ściany), -77 dB,2.85 Mb/s,0.38 Mb/s, 59 ms
[/table]

[print_gllr id=11359]

Miracast jest i jakoś tam działa w promieniu 1.5 m od telewizora. Można obejrzeć nawet film HD lub YouTube, pod warunkiem że sprzęt leży spokojnie, najlepiej koło odbiornika. Grać się raczej nie da.

GPS

GPS jest bardzo czuły, a czas potrzebny na złapanie pozycji według satelitów często był krótszy niż 10 sekund. Jedynie pierwszy, tzw. zimny start trwał około 2 minut. Szkoda, że tablet nie ma wbudowanego 3G. Łatwiej można byłoby go stosować jako pomoc w nawigacji, a tak trzeba zaopatrzyć się w nawigację z mapami offline, ponieważ LG nie dostarcza z tabletem żadnej aplikacji do nawigacji.

lg-g-pad-8.3-gps

Bluetooth

Bleutooth 4.0 sprawuje się bardzo dobrze. Podłączałem zewnętrzną klawiaturę, parowałem tablet z innymi urządzeniami różnej klasy i przesyłałem dane. Nawiązanie połączenia następuje bardzo szybko.

IR

Dzięki nadajnikowi podczerwieni (IR) tablet może pełnić funkcję pilota i sterować trzema typami urządzeń kilku znanych producentów. Konfiguracja jest bardzo prosta i można zdefiniować różne urządzenia, więc problem posiadania różnych telewizorów w domu i wielu pilotów możemy przy pomocy tabletu LG rozwiązać. 🙂

[print_gllr id=11489]

USB OTG, SlimPort

Tablet LG G Pad 8.3 posiada gniazdo USB z obsługą OTG, ale w ograniczonym zakresie. Współpracuje z zewnętrznymi dyskami twardymi z własnym zasilaniem, ale rozpoznaje tylko te z formatowaniem FAT32. Format NTFS zarówno na dyskach jak i pendrive’ach jest niestety nie obsługiwany.

Tablet nie obsługuje też zewnętrznych modemów 3G na USB. Nie było problemu natomiast z peryferiami jak myszka, czy klawiatura zewnętrzna podpięta kablem lub drogą radiową.

W tablecie brak gniazda HDMI, natomiast złącze USB obsługuje SlimPort, więc jeśli zaopatrzymy się w przejściówkę, to możemy podłączyć po HDMI tablet do telewizora. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym wydatkiem ponad 100 złotych.

slimport

Bateria

Tablet LG wyposażono w baterię o pojemności 4600 mAh. Wystarcza to na maksymalnie 5-8 godzin oglądania filmów lub przeglądania internetu w zależności od ustawionej jasności ekranu. Jeśli zaczniemy grać przy pełnej jasności ekranu, to baterii wystarcza jedynie na około 2h30min. Zdecydowanie bateria w tym tablecie nie jest jego najmocniejszą stroną, tym bardziej, że czas ładowania przy pomocy dedykowanej ładowarki wynosi aż 5h30min.

[print_gllr id=11382]

Pocieszeniem pozostaje fakt, że tablet na czuwaniu z włączonym WiFi jest bardzo oszczędny. W ciągu czterech dni urządzenie zużywa jedynie 10% baterii odbierając Wasze maile i synchronizując informacje.

Tablet trochę się nagrzewa przy bardziej wymagających grach lub mocniejszym podświetleniu. Gdy temperatura osiąga 35 stopni Celsjusza metalowa obudowa przestaje być przyjemna w dotyku. Pomijając zdarzenie, gdy tablet automatycznie się wyłączył, bo był zamknięty w etui, to maksymalną temperaturę z lewej strony (położenie poziomie) jaka udało mi się zmierzyć było 35.5 stopnia.

Podsumowanie

Tablet LG G Pad 8.3 to niewątpliwe bardzo ciekawe urządzenie. Charakterystyczna matryca, kształt i wymiary oraz dobra wydajność systemu połączona z ciekawą nakładką na system z wieloma usprawnieniami pochodzącymi od LG, to cechy, które wyróżniają ten tablet. Niestety obok wielu zalet jest i kilka wad, które należy rozważyć przed wydaniem niemałych przecież pieniędzy. Poniżej największe według mnie zalety i wady tego urządzenia

Zalety:

 • zachowanie dobrej ergonomii przy dużej matrycy
 • rozdzielczość matrycy
 • wydajność systemu
 • ciekawa, funkcjonalna i innowacyjna nakładka graficzna
 • czuły GPS
 • długi czas  na czuwaniu z włączonym WiFi
 • bardzo dobry aparat
 • niebanalny i elegancki wygląd

Wady:

 • barwy matrycy
 • krótko działająca bateria
 • długi czas ładowania
 • USB OTG nie obsługuje modemów 3G i dysków NTFS
 • kiepskie głośniczki

Tablet LG G Pad 8.3 trudno nazwać więc idealnym. Oczywiście znajdą się osoby, którym jego cechy będą w 100% odpowiadać. Nie brak też produktowi LG innowacyjności. Jednak mam wrażenie, że urządzeniu temu bliżej do modelu koncepcyjnego niż seryjnie produkowanego. Wkrótce światło dzienne ujrzy wersja z wbudowanym modem LTE. Jeśli dodatkowo poprawiony zostanie czas działania urządzenia na baterii, to urządzenie zbliży się do ideału.

Obecny tu na testach tablet LG G Pad 8.3 można nabyć w cenie około 1200 zł. Cena jest ciągle zbyt wysoka, choć zawarta w niej jest gwarancja jaką marka LG daje nabywcom, że urządzenie jest dobrze wykonane, a użytkownicy będą w przyszłości otrzymywać aktualizacje oprogramowania.

Sklep X-KOM, który dostarczył LG G Pad 8.3 na testy oferuje ten tablet wraz z etui w cenie 1199 zł.