Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu Lenovo IdeaTab A3000 – 7 cali, 3G (Aero2), GPS i DualSIM

Lenovo IdeaTab A3000 to jedna z tańszych propozycji renomowanego producenta z Chin. Interesujący tani tablet z matrycą 7 cali ma wbudowane 3G, GPS i DualSIM. Zapraszam do przeczytania recenzji.

Lenovo A3000 wyróżnia wśród tanich tabletów przede wszystkim marka producenta i wynikająca z tego jakość wykonania oraz złącza na dwie karty SIM, wbudowany modem 3G z obsługą Aero2 i GPS. W czasie testów urządzenie zaprezentowało zarówno swoje ukryte walory jak i niedomagania wynikające ze specyfikacji technicznej.

lenovo-a3000-003.jpg

Dla przypomnienia parametry techniczne tabletu Lenovo IdeaTab A3000-H:

 • matryca IPS 7 cali, 1024 x 600 pikseli, 5-cio punktowa
 • czterordzeniowy procesor MT8389W, 1.2 GHz (Cortex-A7, 28 nm)
 • układ graficzny PowerVR SGX544
 • 1 GB RAM
 • 4 GB pamięci wewnętrznej
 • WiFi 2.4 GHz
 • Dual SIM 2G + 2G/3G (Aero2)
 • 3G: WCDMA/HSPA+ (850/900/1900/2100 MHz)
 • 2G: GSM/EDGE (850/900/1800/1900 MHz)
 • Bluetooth 4.0
 • GPS, A-GPS
 • aparat 5.0 MP, autofocus
 • kamerka 0.3 MP
 • złącza: microSD, 2 x SIM, microUSB OTG 2.0 (ładowanie przez USB), słuchawkowe
 • bateria 3500 mAh
 • waga 345 g
 • wymiary: 194 x 120 x 11 mm
 • Android 4.2.2
 • cena: 699 PLN (X-KOM)

W pudełku

Podobnie jak w przypadku Lenovo A1000 pudełko jest dopasowane do wielkości urządzenia. W środku dodatkowego wyposażenia w zasadzie nie ma. Trudno bowiem ładowarkę i kabel USB do niego zaliczyć. To taki minus taniej serii tabletów Lenovo. Koszt przejściówki do USB OTG, czy ściereczki do ekranu jest na tyle mały, że zmieściłby się w cenie urządzenia.

Wygląd i budowa

Obudowa Lenovo A3000 jest wykonana z tworzywa sztucznego i jest pełna kontrastów. Urządzenie z jednej strony ma szerokie ramki wokół wyświetlacza, a grubość obudowy to 11 mm, co sprawia, że wygląda trochę mało „trendy”. Z drugiej strony ściągalna tylna obudowa jak w spartfonach ma prążkowaną antypoślizgową fakturę, tylny aparat ma ciekawą stylistycznie metalową oprawę, a z przodu wyraźnie zaznaczona jest metalową maskownicą słuchawka.

[print_gllr id=9782]

Tablet ma orientację pionową. Świadczy o tym słuchawka w krótszej ramce wraz z umieszczoną obok niej kamerką, głośniki umieszczone u dołu po tylnej stronie tabletu, a dodatkowo podkreśla logo na dole ramki i tylnej obudowie. W wersji sprzedawanej w Chinach można z niego dzwonić. Niestety Europie pozostało jedynie wysyłanie SMS’ów i to jedna z wad tego urządzenia.

Złącza microUSB i słuchawkowe umieszczone zostały w górnej krawędzi (orientacja pionowa). Obok gniazda słuchawek znajduje się przycisk zasilania. Na prawej krawędzi w górnej części jest podwójny przycisk regulacji głośności.

Kartę microSD oraz karty SIM trzeba umieścić w gniazdach po uprzednim zdjęciu tylnej obudowy, podobnie jak w smartfonach. Na prawo od gniazda SIM2 (2G) znajduje się mały przycisk RESET.

lenovo-a3000-016.jpg

Lenovo A3000 jest oczywiście dobrze złożone. Jedynie tylna zdejmowalna pokrywa od czasu do czasu lekko skrzypnie. Przyciski zasilania i regulacji siły głosu działają pewnie.

Ergonomia

Mimo swojej grubości 11 mm i szerokich ramek Lenovo A3000 jest wygodny w użytkowaniu zarówno w pionie jak i w poziomie. Niestety dość duża waga 345 gramów sprawia, że tablet może po dłuższej chwili wpłynąć na zmęczenie dłoni. Szerokie ramki u krótszych boków pozwalają w pozycji poziomej pewnie położyć kciuki i chwycić tablet. Doskonale sprawdza się to w grach.

Tylna pokrywa jest szorstka i zapobiega wyśliźnięciu się tabletu z rąk. Poza tym jest miła w dotyku i estetyczna.

Mocno zaokrąglone rogi sprawiają, że Lenovo A3000 bardzo dobrze chowa się do kieszeni i etui.

Głośniki umieszczone tylko z jednej strony (u dołu, jeśli tablet jest w pozycji pionowej) czasami można zasłonić dłonią.

Jak wspomniałem wyżej karty SIM i microSD mają swoje miejsca pod tylna pokrywą i nie są dostępne bezpośrednio bez jej otwierania. Obudowa jest dość cienka i elastyczna, ale zdejmuje się ją łatwo i w miarę bezpiecznie dla zaczepów, trochę trudniej zakłada. Rozwiązanie to jest kłopotliwe w przypadku konieczności częstej zmiany karty microSD. Zmusza to nas albo do ciągłych zmagać z zaczepami lub pozostawieniem obudowy niezamkniętej. Szkoda, że producent nie umieścił złącza microSD dostępnego pod małą zaślepką jak w modelu A1000.

Uwaga! Pamiętać trzeba o wyłączeniu urządzenia jeśli chcecie wkładać lub usuwać karty SIM i microSD.

Teraz ostrzeżenie dla posiadaczy kart SIM Aero2 i ogólnie kart micro SIM. Obudowa pod złączami została tak wyprofilowana, że problem jest z wsunięciem i wysunięciem karty micro SIM w obudowie mini SIM (zdjęcie poniżej). W trakcie operacji otoczka mini SIM wygina się i często karta micro wypada z niej. Przy wsuwaniu, gdy karta mini SIM jest już na miejscu, kartę micro trzeba dopchnąć, by trafiła na swoje miejsce. Przy wysuwaniu problem jest większy, bo często micro SIM zostaje w gnieździe i blokuje wyjęcie całego zestawu.

lenovo-a3000-012.jpg

Matryca

Tablet Lenovo A3000 posiada matrycę IPS o przekątnej 7 cali, rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, co daje gęstość 170 PPI. Rozdzielczość wydaje się niewielka, ale w rzeczywistości gęstość punktów jest większa niż w popularnych urządzeniach z wyświetlaczem 10.1 cala i rozdzielczością 1280 x 800 (150 PPI). Dzięki temu obraz jest dość ostry, a piksele widać tylko z bliskiej odległości, choć wiele informacji nie da się upchnąć na tej przestrzeni. Proporcje ekranu to 16:9.

[print_gllr id=9802]

Wyświetlacz posiada dobrą widoczność pod kątem prawie 180 stopni oraz dobre odwzorowanie kolorów. Matryca przy maksymalnej jasności pozwala na korzystanie z tabletu nawet w pełnym słońcu. Co przyda się jesli zechcecie zastosować go w samochodzie jako nawigację. W domu wystarczy ustawienie 1/2 lub nawet 1/3 maksymalnego podświetlenia. Minimalne ustawienie pozwala komfortowo korzystać z tabletu również w nocy.

Wyświetlacz oczywiście nie pływa przy dotyku, a wycieków podświetlenia nie stwierdziłem. Matryca jest bardzo czuła i reaguje praktycznie natychmiast na dotyk.

Komunikacja

Tablet Lenovo A3000 oprócz WiFi 2.4 GHz (802.11 b/g/n) ma czterozakresowy wbudowany modem 2G i 3G oraz Bluetooth 4.0.

WiFi

Podobnie jak w modelu A1000 komunikacja po WiFi to mocny punkt urządzenia. Poziom sygnału nie spada drastycznie przy oddalaniu się od routera. Transfer utrzymuje się na stałym wysokim poziomie. Nawiązanie połączenia z siecią dzieje się natychmiastowo i nie jest zrywane nawet przy znacznym oddaleniu się od źródła sygnału.

[print_gllr id=9830]

[table caption=”WiFi”] Odległość od routera, siła sygnału,transfer (pobieranie/wysyłanie), ping
1 m,-55 db,3.76 Mbps /0.43 Mbps,55 ms
10 m (dwie ściany) ,-71 db,3.69 Mbps/0.44 Mbps,56 ms
[/table]

2G/3G

Modem w tablecie Lenovo A300 ma cztery zakresy sieci 2G (850/900/1800/1900 MHz) i 3G (850/900/1900/2100 MHz) oraz miejsce na dwie karty SIM. Wszystko działa bez zarzutu. Bardzo szybko rejestrował się w sieci, nawet jeśli sygnał był slaby. Współczynnik BER będący miernikiem jakości transmisji nie przekraczał 1% przy poziomie sygnału -67 dB. Tablet umożliwia podłączenie się do sieci Aero2.

[print_gllr id=9822]

Jak już wspomniałem wcześniej tablet mimo posiadania DUAL SIM i modemu 2G/3G nie posiada w wersji europejskiej aplikacji do dzwonienia. Być może kiedyś Lenovo postara naprawić się ten błąd. Dla osób, których brak możliwości wykonania połączenia telefonicznego będzie doskwierać jest ROM na xda-developers, który zawiera w sobie brakującą aplikację w oryginalnym oprogramowaniu. Operacja zmiany oprogramowania to zadanie dla zaawansowanego użytkownika urządzeń z systemem Android. Nie wiem też, jak wygląda sprawa z gwarancją po takiej zmianie ROM’u.

Dual SIM

Teraz trochę ponarzekam na Dual SIM w wersji Lenovo A3000. Otóż gniazdo SIM1 jest przystosowane do sieci 2G i 3G, a SIM2 tylko do 2G. Trudno mi to zrozumieć nawet jeśli z tabletu byłaby możliwość dzwonienia. W zasadzie drugie złącze SIM2 jest w naszych warunkach bezużyteczne. Ideą Dual SIM, jest korzystanie z dwóch operatorów usług jednocześnie. Z zasięgiem jest różnie w zależności od obszaru, tam gdzie jest Aero2 (900 MHz) może nie być innej sieci i odwrotnie. Często też Aero2 bywa mocno obciążone. Mając Dual SIM spodziewam się że będę mógł bez manipulacji kartami przełączyć sobie konfigurację urządzenia na innego operatora. Niestety w Lenovo A3000 tego nie da się zrobić.

Bluetooth

Tablet jest wyposażony w Bluetooth 4.0. Nawiązywanie połączenia odbywa się szybko i bez problemów. Działa klawiatura Bluetooth.

USB OTG

Do Lenovo A3000 przez złącze USB OTG możemy podłączyć myszkę i klawiaturtę zarówno po kablu jak i radiowo. Tablet rozpoznaje dyski z systemem FAT32 z własnym zasilaniem. Niestety dysków sformatowanych NTFS nie widzi. Do złącza można też podpiąć tuner telewizyjny TechniStick T1.

GPS

Lenovo A3000 wyposażone jest zarówno w GPS jak i jego uzupełnienie A-GPS, który pozwala na szybkie, ale jedynie przybliżone ustalenie pozycji triangulacją na podstawie sieci stacji bazowych 3G. Pierwsze uruchomienie GPS w tablecie wymaga ok 2 minut cierpliwości. Potem urządzenie jest wstanie określić naszą pozycje w ciągu zaledwie 8-10 sekund.

lenovo-a3000-gps

System

Tablet Lenovo A3000 ma Androida 4.2.2 z modyfikacjami interfejsu od Lenovo jak w modelu A1000. Zgodność z oprogramowaniem w Google Play jest bardzo duża.  System otrzymuje aktualizację przez OTA.

Niestety największą chyba wadą wersji sprzedawanej w Polsce jest tylko 4 GB dostępnej pamięci wewnętrznej. Po odliczeniu miejsca jakie zajmuje system Android zostaje niewiele ponad 2 GB na dane oraz instalację aplikacji. Nawet jeśli nie planujecie wykorzystywać tego tabletu do gier, to szybko okaże się, że zabraknie Wam pamięci. Dlatego od razu należy zaplanować dokupienie pamięci na karcie microSD. Po jej zamontowaniu w urządzeniu możecie przenieść na nią dokumenty, muzykę i filmy.

Niestety zainstalowanie gry na zewnętrznej karcie SD nie jest w zasadzie możliwe. Tylko bardzo niewiele gier posiada opcję, by przy instalacji ustawić zapis danych na zewnętrzną kartę SD. Wyjściem może być próba zastosowania aplikacji, która zamienia ze sobą miejscami wewnętrzną pamięć (4 GB) z  tą na karcie SD (np. 32 GB), ale nie próbowałem tej opcji.

Wydajność i stabilność

Procesor MediaTek MT8389W taktowany zegarem 1.2 GHz to czterordzeniowy Cortex-A7 wykonany w procesie 28 nm. Zintegrowany jest z jednordzeniową wersją układu graficznego PowerVR SGX544. Mimo, że Cortex-A7 to przede wszystkim oszczędność energii, to Lenovo A3000 przy swojej rozdzielczości 1024 x 600 pikseli działa bardzo płynnie i bardzo szybko. Przyczynia się do tego też bardzo szybka pamięć, której mogą pozazdrościć właściciele tanich tabletów. Widać to szczególnie w bardziej skomplikowanych grach 3D i przy odtwarzaniu filmów FullHD.

[print_gllr id=9840]

[table caption=”Rezultaty osiągnięte w testach”]
Test, Wynik
Vellamo HTML5, 1547
Vellamo METAL, 438
GeekBench3, single-core: 325 multi-core:1089
SDTools, zapis 7.5 MB/s odczyt 49.5 MB/s
Epic Citadel,58.9 FPS
3DBench (Ice Storm),3220
AnTuTu 3.4, 13548 [/table]

Do dyspozycji w Lenovo A3000 mamy tylko 1 GB pamięci RAM. Otwieranie jednak wielu kolejnych aplikacji, czy zakładek w przeglądarce nie powoduje ociężałości tabletu. Nie zawiesił się ani razu w trakcie kilkunastu dni testów.

Lenovo A3000 w porównaniu do modelu A1000 nie nagrzewa się zbytnio. Po grze pełnej wyzwań przy maksymalnym podświetleniu jest on lekko ciepły. Zmierzona przeze mnie temperatura wynosiła 33.5 stopnia Celsjusza.

Przeglądanie stron internetowych i dokumentów PDF

Jak już wspominałem Lenovo A3000 to bardzo szybki tablet. Strony internetowe ładują się więc szybko, przewijają i skalują płynnie. W domyślnej przeglądarce szybkie przełączanie się pomiędzy wieloma otwartymi zakładkami odbywa się bez zacięć. Wysuwanie klawiatury ekranowe i reakcja na naciśnięcie klawisza są bardzo szybkie.

To samo dotyczy dużych dokumentów PDF (testowałem 100 MB). W programie Adobe Reader dokumenty przewijają się płynnie, a skok do dowolnej strony w dokumencie jest prawie natychmiastowy.

Multimedia, filmy i dźwięk

Tablet bez problemu odtwarza filmy HD i FullHD w wielu formatach. Niestety brak wyjścia HDMI i nie możemy podłączyć go do telewizora. Pozostaje więc uruchomić Miracast. Niestety nie udało mi się obejrzeć telewizji przez internet, ekran pozostawał czarny.

Gry


Lenovo A3000 bardzo dobrze sobie radzi z wymagającymi grami. Szkoda, że nie ma żyroskopu, bo lepiej sterowało by się w grach typu wyścigi samochodowe, jak Need For Speed, czy Real Racing 3. Bardzo dobrze sprawdzał się w shooterach jak Frontline Commando: D-Day. Gry chodzą płynnie i w zasadzie bez zacięć, ale rozdzielczość to tylko 1024 x 600 pikseli i osiągnięcie prawie 60 klatek na sekundę nie jest wyzwaniem dla zastosowanego układu graficznego PowerVR SGX544.

Dźwięk

Głośniki mimo, że umieszczone są z tyłu to grają głośno i czysto, a tablet może sprawdzić się w samochodzie jako rozrywka dla pasażerów.

Bateria

Bateria pomimo pojemności 3500 mAh jest bardzo wydajna. Przy minimalnym ustawienia podświetlenia bateria wystarcza na ponad 9 godzin oglądania filmów HD lub przeglądania internetu po WiFi. Przy maksymalnej jasności ekranu bateria pozwala na 4 godziny przeglądania sieci lub oglądania filmów. Użycie wbudowanego modemu 3G zamiast WiFi powoduje, że bateria wytrzymuje około 3 i pół godziny godziny surfowania po sieci przy maksymalnej jasności. Dodam, że już 1/3 jasności wyświetlacza pozwala na komfortową pracę w dzień, nawet w jasnych pomieszczeniach.

[print_gllr id=9834]

Charakterystyka rozładowania jest liniowa. Czas pełnego ładowania baterii z zasilacza wynosi ok 2 godzin i 45 minut. Tablet można ładować również z komputera, czy ładowarki samochodowej.

[table caption=”Wytrzymałość baterii”]
Test, Jasność,Wynik
Film HD/ przeglądanie internetu WiFi, minimalna , 9h
Film HD/ przeglądanie internetu WiFi, maksymalna , 4h
Przeglądanie internetu 3G, maksymalna , 3h 30min
Czuwanie, ,19 dni
Czas pełnego ładowania, ,2h 45min
[/table]

Aparat i kamerka

Aparat zamontowany z tyłu o rozdzielczość 5.0 MP i autofocusem jest tym co najbardziej pozytywnie zaskoczyło mnie w Lenovo A3000. Można nim zrobić bardzo dobre zdjęcia, dobrze oddaje kolory, które są żywe, ale nie przebarwione. Filmy rejestrowane są w rozdzielczości HD i są dobrej jakości. W porównaniu do nie go aparaty w budżetowych tabletach mającą tą samą rozdzielczość wypadają bardzo mizernie. Brakuje tylko diody doświetlającej.

Przednia kamerka 0.3 MP musi wystarczyć do rozmów przez internet.

Podsumowanie

Lenovo IdeaTab A3000 to ciekawa propozycja dla osób poszukujących przede wszystkim małego, taniego i dobrego urządzenia z wbudowanym modułem 3G, dla których rozdzielczość 1024 x 600 pikseli nie jest dyskwalifikującą cechą. Dostęp do darmowej sieci Aero2 to dodatkowy duży plus tego urządzenia dla wielu (patrz ankieta) klientów. Bateria przy odpowiednim ustawieniu jasności jest wstanie zapewnić 6 do 7 godzin prac lub rozrywki.

Tablet jest szybki, system Android i aplikacje chodzą bardzo płynnie. Mało odczuwalna jest niezbyt duża jak na obecne standardy ilość pamięci RAM o wielkości 1 GB. Natomiast tylko 4 GB pamięci wewnętrznej w wersji dostępnej w Polsce to jakaś pomyłka. To samo dotyczy Dual SIM. Mało kto będzie wykorzystywał oba złącza, gdy jedno z nich obsługuje tylko sieci 2G, a z tabletu nie da się zadzwonić, co najwyżej można napisać SMS’a.

Lenovo A3000 na pewno dobrze poradzi sobie jako nawigacja w samochodzie: szybki GPS wraz ze wspomagającym go A-GPS, dostęp do sieci przez 3G, jasna matryca i dość głośno grające głośniczki oraz ładowanie z ładowarki samochodowej (brak w komplecie).

Dobry aparat jest doskonałym uzupełnieniem zalet tego tabletu.

Ciekawą dyskusję użytkowników tabletu Lenovo A3000-H możecie przeczytać na forum Lenovo.

Zalety:

 • bardzo dobra jakość wykonania
 • niezła ergonomia
 • bardzo płynnie działający system Android
 • wydajna bateria, do 9 godzin
 • bardzo dobre WiFi
 • bardzo dobry modem 3G z obsługą Aero2
 • szybko łapiący sygnał GPS wsparty A-GPS
 • dobre głośniki
 • bardzo dobry aparat 5.0 MP
 • przystępna cena (699 zł, X-KOM)

Wady:

 • bardzo mała pamięć wbudowana, tylko 4 GB
 • niska rozdzielczość, 1024 x 600 na 7 calach
 • obsługa tylko jednej sieci 3G przez złącza Dual SIM
 • dość duża waga 345 gramów
 • brak wyjścia HDMI
 • ubogie wyposażenie

Tablet Lenovo A3000 do testów dostarczył sklep X-KOM, gdzie obecnie możecie go nabyć w cenie 699 PLN. Możecie też sprawdzić ceny w innych sklepach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *