Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu Lenovo IdeaTab A1000 [wideo]

Lenovo IdeaTab A1000 nie jest kolejnym tanim tabletem z logo renomowanej marki, jakie od kilku tygodni trafiają na nasze półki sklepowe. Jest przeznaczony dla konkretnej grupy odbiorców. Jeśli chcesz się przekonać czy tablet ten jest dla Ciebie, to zapraszam do przeczytania niniejszej recenzji.

Tablet Lenovo IdeaTab A1000 to najtańszy model z serii nowych urządzeń chińskiego producenta z tajwańskimi procesorami MediaTek: A1000, A3000 i S6000. W sklepie X-KOM, który dostarczył mi urządzenie do testów, możecie tablet Lenovo A1000 kupić za 499 zł.

Myli się jednak ten, kto go chce zaszufladkować tylko jako najsłabszą wersję z nowych tabletów Lenovo. Tablet ma co prawda nie najmocniejszy dwurdzeniowy procesor MediaTek i matrycę LCD bez IPS, ale Lenovo wcale nie twierdzi, że jest to kolejny uniwersalny tablet jakich wiele na rynku. Producent przedstawia go przede wszystkim jako urządzenie do odtwarzania muzyki.

Pozostałe wydawałoby się do tej pory podstawowe funkcje tabletu jak przeglądanie treści internetowych, czytanie książek elektronicznych i dokumentów PDF oraz zabawa w bardziej zaawansowane gry 3D zostały trochę zepchnięte na drugi plan. W zamian dostajemy dwa mocne głośniki stereo umieszczone z przodu urządzenia, a przede wszystkim system Dolby Digital Plus, dzięki któremu mamy okazję na muzyczne doznania znacznie lepsze niż na innych tabletach.

Lenovo-A1000-00251ddeb6122b1f.jpg

Parametry techniczne tabletu Lenovo IdeaTab A1000-F:

 • matryca 7 cali LCD, 1024 x 600 pikseli, 5-cio punktowa
 • dwurdzeniowy procesor MT8317T 1.2 GHz (Cortex-A9, 40 nm)
 • układ graficzny PowerVR SGX531
 • pamięć 1 GB RAM LPDDR2
 • pamięć wewnętrzna 16 GB
 • WiFi 802.11 b/g/n
 • Bluetooth 4.0
 • GPS
 • radio FM
 • kamerka 0.3 Mpix
 • złącza microUSB OTG 2.0, microSD 32 GB
 • dwa głośniki stereo
 • Dolby Digital Plus
 • bateria 3500 mAh
 • waga 350 g
 • wymiary 199 x 121 x 10.7 mm
 • Android 4.1.2.

W pudełku

Tablet Lenovo IdeaTab A1000 zamknięty jest w biało-pomarańczowym prostokątnym kartonowym pudełku. Pokrywa jest niesymetryczna, jedna z krawędzi jest krótsza od innych, co zapewne miało już na początku nadać wyrazistości urządzeniu w oczach potencjalnych klientów. Po zdjęciu górnej części pudełka w grubej folii ochronnej jest sam tablet, a pod nim dwa mniejsze pudełka zawierają odpowiednio instrukcję obsługi i ładowarkę sieciową z wyjściem USB oraz kabelek USB do podłączenia tabletu do ładowarki i do komputera.

Brak jest przejściówki USB OTG, więc od razu trzeba się w nią zaopatrzyć, inaczej nie będziemy mogli podpiąć zewnętrznych urządzeń na USB.

[print_gllr id=8210]

Wygląd

Tablet nie wyróżnia się czymś bardzo szczególnym na tle innych 7 calowych urządzeń. Może dlatego, że wszystkie elementy są po prostu w kolorze czarnym i są mało widoczne. Obudowa to bryła z zaokrąglonymi brzegami wykonana w całości z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym (jest tez wersja biała). Monotonię barw przerywa tylko opalizująca wstawka wokół czarnej ramki matrycy. Ścięte brzegi sprawiają, że urządzenie wygodnie się trzyma w rękach.

[print_gllr id=8216]

Tablet ma orientację pionową, o czym świadczy w zasadzie tylko duże logo producenta na tylnej obudowie i z przodu na dolnej ramce matrycy. Matryca jest wpuszczona minimalnie poniżej krawędzi obudowy. Tył jest matowy z dużym srebrnym logo Lenovo. Na górze i dole, tuż przy krawędzi grubych ramek są umieszczone szerokie na 2 mm i długie na 45 mm głośniki stereo.

Na lewo od górnego głośnika umieszczono kamerkę 0.3 Mpix do rozmów przez internet. W górnej krawędzi po lewej stronie swoje miejsce znalazł port microUSB OTG 2.0 i gniazdo słuchawkowe a po prawej przycisk zasilania. Na prawej krawędzi, mniej więcej w odległości 1/3 długości od góry zamontowano dwa fizyczne przyciski do regulacji poziomu głośności. Złącze karty microSD umieszczono pod zaślepką z prawej strony powyżej przycisków od głośności, ale nie na krawędzi, a trochę dalej w głąb, na tylnej pokrywie w miejscu, gdzie płaszczyzna przechodzi łagodnym łukiem w krawędź urządzenia.

Dokładnie po przeciwnej stronie tylnej obudowy jest zaślepka, pod którą nie ma nic. Kto wie, może pojawi się wersja z 3G tego tabletu, tym bardziej, że wyposażony on jest w mechanizm wibracyjny,  jak w telefonach.

Ergonomia

Jak już wspomniałem dzięki ściętym krawędziom tablet trzyma się dobrze w jednej i w obu dłoniach, w pozycji pionowej i poziomej. Tylna część obudowy nie jest pokryta żadna fakturą przez co trzeba uważać by tablet się nie wyśliznął z rąk. Dostęp do wszystkich przycisków i złączy jest wygodny. Przyciski chodzą pewnie i wyczuwalny jest moment ich naciśnięcia. Jeśli nie będziecie żonglować kartami microSD, to klapka, której otwarcie czasem nastręcza trochę kłopotu nie będzie am przeszkadzać.

Lenovo-A1000-display-0151f87b18c047f.jpg

Umieszczenie głośników z przodu tuż przy krawędzi matrycy jest bardzo dobrym posunięciem. Są przez to bardzo dobrze słyszalne, również w samochodzie, a podczas zabawy w gry palce rzadko zasłaniają ich wylot.

Jakość wykonania

Obudowy z tworzywa sztucznego mają to do siebie, że każda z nich mniej lub bardziej, wcześniej lub później zacznie trzeszczeć. Lenovo IdeaTab A1000 jest bardzo dobrze spasowane, na złączeniach nie ma żadnych szpar, a mimo wszystko czasami coś cicho zaskrzypi.

Lenovo-A1000-008.jpg

Gniazdo słuchawkowe jest porządnie osadzone, a cały układ dźwiękowy dobrze odizolowany od elektroniki. Brak jest jakichkolwiek przypadkowych szumów, czy trzasków.

Ekran nie pływa pod byle dotknięciem. Efekt ten jest zauważalny dopiero przy bardzo silnym nacisku na matrycę lub tylną obudowę. Nie zaobserwowałem również żadnych wycieków podświetlenia.

Ładowarka jest również bardzo porządnie zrobiona, a wtyczki nie siedzą luźno i nie mają tendencji do wysuwania się. Karta pamięci nie wystaje za bardzo ze złącza, ani nie wchodzi zbyt głęboko. Klapka się bez problemu zamyka.

Wyświetlacz

Gamut

Tablet Lenovo A1000 ma zwykłą matrycę LCD o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1024 x 600 pikseli (16:9). Kąty widzenia są więc nie najlepsze. Lenovo chwali się natomiast, że gamut kolorów matrycy w modelu A1000 wynosi 70% (NTSC). Oznacza to, że odwzorowuje ona 70% palety barw NTSC (proszę specjalistów o poprawienie mnie jeśli się mylę). Według Lenovo to lepszy rezultat od matryc LCD w wielu innych droższych tabletach. Może i tak jest, ale w zasadzie tego nie widać.

[print_gllr id=8721]

Brakuje odpowiedniego nasycenia barw, szczególnie koloru czerwonego (jeśli będziemy rozpatrywać przestrzeń RGB), przez to obraz jest zimny, biel zbyt monochromatyczna. Być może jest to wina podświetlenia.

Ma to przełożenie przede wszystkim na jakość czytania. Już sama rozdzielczość 1024 x 600 pikseli powoduje, że używanie tabletu do spędzania wolnego czasu na pochłanianiu treści jest dość problematyczne. Jeśli do tego dodamy wyżej opisane właściwości matrycy, to oczy szybko się zmęczą. Problem ten widać najbardziej na stronach internetowych, gdzie czcionka rzadko ma kolor czarny, a tło ma przeważnie inny odcień niż biały. W dokumentach PDF zwykle mamy duży kontrast i braki matrycy nie są tak rażące.

[print_gllr id=8727]

Podświetlenie

Tablet ma wystarczająco dobre podświetlenie, by używać go w jasno oświetlonych pomieszczeniach lub na zewnątrz przy maksymalnym ustawieniu podświetlenia. Oczywiście w słońcu niewiele zobaczymy. Minimalna wartość podświetlenia w Lenovo A1000 jest sprzymierzeńcem nocnych marków – światło nie razi użytkownika i nie rozprasza innych osób znajdujących w pobliżu.

W pomieszczeniach wystarcza 1/3, a czasami 2/3 podświetlenia. Jak już wspomniałem wcześniej brak jakichkolwiek wycieków podświetlenia.

Czułość

Matryca jest czuła, reaguje bardzo szybko na muśnięcie opuszkami i posiada dużą precyzję dotyku.

System, wydajność i stabilność

System

Na pokładzie Lenovo A1000 jest zainstalowany Android 4.1.2. Nie ma problemu z brakiem kompatybilności aplikacji. Lenovo od siebie dołożyło kilka przydatnych usprawnień interfejsu, oraz całkiem przyjemne w formie i użyciu widgety.

[print_gllr id=8690]

Do paska systemowego Androida dodano wysuwane dodatkowe menu ze skrótami do ustawień oraz ikoną czyszczenia danego pulpitu i dodawania nowych ikon i widgetów. Dodano opcję masowego usuwania obiektów z pulpitu i aplikacji, mianowicie wciskamy ikonę ołówka i każdy element dostaje czerwona ikonkę krzyżyka i zaczyna pulsować. Łatwo można usunąć nie chciane aplikacje z systemu i obiekty z pulpitów. Do obsługi systemu Dolby dodano odpowiednie menu w ustawieniach systemowych.

Używanie klawiatury ekranowej jest wygodne, ponieważ tablet jest mały. System natychmiast reaguje na nasze naciśnięcia na matrycę.

Wydajność

Lenovo IdeaTab A1000 dysponuje dwurdzeniowym procesorem Cortex-A9 (40 nm) MT8317T 1.2 GHz. Nie jest on demonem szybkości, ale przy rozdzielczości matrycy 1024 x 600 zapewnia płynność działania systemu, przewijania pulpitów i uruchamiania aplikacji. Za grafikę odpowiada układ PowerVR SGX531, więc trudno tu się spodziewać oszałamiających efektów.

Tablet bardzo dobrze sobie radzi z renderowaniem stron i PDF’ów, nawet tych największych, lepiej niż chińskie tablety z czterordzeniowymi procesorami A31 i RK3188. Dlaczego? Ponieważ oprócz procesora ważna jest również pamięć RAM i pamięć wewnętrzna Flash, a ta w Lenovo jest nawet trzy razy szybsza od tych montowanych zazwyczaj w popularnych tanich chińskich tabletach, o których macie możliwość czytać na moim blogu. Doskonale to widać na przykładzie bardzo dużego PDF’a z samą grafiką.

Co do samej pamięci RAM w Lenovo, to dla aplikacji nie ma jej zbyt wiele – około 500 MB. Z tego powodu niektóre gry mogą nie chcieć się uruchomić. Natomiast nie zauważyłem by taka ilość pamięci wpływała jakoś na wydajność i stabilność systemu w normalnym użytkowaniu.

[table caption=”Statystyki wydajności”]
AnTuTu,6829
AnTuTu – CPU,2973
AnTuTu – GPU,1701
AnTuTu – RAM,1353
AnTuTu – I/O,802
Vellamo – HTML5,1265
Vellamo – METAL,382
Quadrant,3082,
Epic Citadel,33.6 FPS
Nenamark2,22.5 FPS
SDTools – Read, 33.8 Mb/s
SDTools – Write, 18.3 Mb/s
[/table]

Stabilność

Lenovo A1000 ma system Android 4.1.2. W ciągu ponad dwóch tygodni testów tablet otrzymał dwie aktualizacje przez OTA. Oprogramowanie jest bardzo stabilne, ani razu tablet nie zawiesił się, czasami tylko bardziej skomplikowane gry 3D odmawiały posłuszeństwa ze względu na niewystarczające parametry techniczne urządzenia. Po zainstalowaniu kilkudziesięciu różnych aplikacji, również tych działających w tle tablet nadal sprawnie działał.

Przeglądanie stron WWW i dokumentów PDF

Tablet szybko ładuje duże stron internetowe, Przewijanie działa płynnie, a otwarcie nawet 10 zakładek i więcej nie powoduje trudności z przełączaniem się miedzy nimi. Przewijanie i powiększanie elementów stron odbywa się szybko i płynnie.

Dokumenty PDF, nawet te mające 1 GB objętości otwierają się błyskawicznie, nie ma przestojów przy przewijaniu stron.

Filmy

Używając aplikacji MXPlayer można na tablecie płynie obejrzeć filmy HD w najpopularniejszych formatach, takich jak avi, mp4, rmvb. Problem występuje przy filmach FullHD, gdzie dźwięk nie nadąża za obrazem, a sam obraz klatkuje.

Nie udało mi się obejrzeć filmu przez przeglądarkę internetową ze stron zalukaj.tv i weeb.tv, ekran pozostawał czarny.

Gry

Układ PowerVR SGX531 spełnia swoje zadanie przy prostych i nie wymagających tytułach. Chociaż można pograć płynnie i w bardziej zaawansowane gry jak FIFA 2012. Uruchomienie gier Need For Speed: Most Wanted lub Real Racing 3, choć jest możliwe okupione jest zniekształconymi efektami dźwiękowymi i muzyką, natomiast same gry działają w miarę płynnie chodź czasy reakcji na polecenia kierowcy nie są często wystarczające.

Również gra Frontline Commando: D-Day o dziwo działa dość płynnie, ale czasami czas od momentu polecenia strzału do fizycznego efektu był zbyt długi, a pocisk leciał jakby w zwolnionym tempie. Nawet fajny efekt, powinni go dodać w kolejnych wersjach jako opcję Reply. 🙂

Dźwięk

Jakością dźwięku jak dotąd tablety specjalnie nie grzeszyły. Owszem można znaleźć perełki jak Blackberry Playbook, ale średnia po tabletach raczej wypada mizernie. Lenovo IdeaTab A1000 to, jak twierdzi producent, tablet, który ma się wyróżniać wśród innych urządzeń właśnie dźwiękiem. Zamontowano w nim dwa głośniki stereo oraz system Dolby Digital Plus poprawiający jakość dźwięku.

Lenovo-A1000-00451dddfc75cf1f.jpg

Faktycznie głośniki naprawdę grają głośno i czysto. Dopiero przy maksymalnym ustawieniu poziomu głośności słychać czasami charczenie. Ponieważ umieszczone są  na przednim panelu więc świetnie tablet nada się do samochodu. Sprawdziłem jak wygląda to w rzeczywistości i przy jeździe po mieście wyraźnie przebił się przez hałas wnętrza pojazdu, choć trudno porównać go z wbudowanym systemem audio. Natomiast można go wykorzystać puszczając bajki i filmy dzieciom.

O ile w głośniczkach specjalnie zalet Dolby Digital Plus nie usłyszymy, to na słuchawkach owszem. Poza tym, że układ jest doskonale odizolowany od elektroniki, to wytłumiono wiele szumów, a wbudowany korektor graficzny, efekt dźwięku przestrzennego i podbicie basów potrafią dać dużo przyjemności słuchaczowi muzyki. Z pewnością niejeden audiofil skrzywił się teraz lub skrzywi się przy odsłuchu muzyki z Lenovo, ale na tle obecnych urządzeń, to w tej chwili tablet, na którym da się słuchać muzyki z nieukrywaną przyjemnością.

Lenovo-A1000-system-32 Lenovo-A1000-system-15 Lenovo-A1000-system-16

Teraz dla odmiany trochę ponarzekam. Skoro Lenovo IdeaTab A1000 jest muzycznym urządzeniem, to dlaczego producent nie przygotował dedykowanego odtwarzacza muzyki? Co więcej, nie użyjemy korektora z ustawień systemowych, bo działa tylko, gdy włożone są słuchawki. Jak zauważyliście na filmie nie używam zakładki z ustawień systemowych, tylko innego programu. Przecież korektor służy również do tego, by dostosować parametry dźwięku do otaczającego środowiska, tak samo jak regulacja głośności.

Przednia kamerka

Kamerka o rozdzielczości 0.3 Mpix nadaje się do rozmów przez internet, ale cudów nie ma. W dodatku w słabo oświetlonych miejscach obraz jest bardzo niewyraźny.

WiFi

Lenovo IdeaTab A1000 ma jedno z lepszych WiFi jakie widziałem w tabletach. Nie chodzi tutaj nawet o poziom siły sygnału, ale o transfer, który utrzymuje się na stałym bardzo wysokim poziomie nawet 10 metrów od routera. Połączenie jest szybko nawiązywane i stabilne mimo słabszego sygnału.

[print_gllr id=8706]

[table caption=”WiFi – Lenovo A1000″]
Odległość od routera, Siła sygnału, Pobieranie, Wysyłanie, Ping
1 m, -41 dB, 3.75 Mb/s, 0.45 Mb/s, 55 ms
10 m (dwie ściany), -71 dB,3.68 Mb/s,0.45 Mb/s, 56 ms
[/table]

GPS

GPS jest dość czuły i stabilny, przy pierwszym uruchomieniu czekał na sygnał z satelitów około 2 minut. Później już za każdym razem trwało to tylko między 8 a 17 sekund.

Bluetooth

Bleutooth 4.0 sprawuje się bardzo dobrze, transfer 5 MB pliku pomiędzy tabletem a komputerem zabiera niecałe 10 sekund (odległość 1 metra). Nawiązanie połączenia następuje bardzo szybko. Podłączyłem bez problemu również klawiaturę Bluetooth.

USB OTG

Udało się podłączyć pendrive, myszkę i klawiaturę radiową. Zwykła klawiatura i mysz również zostały wykryte, ale podpięte jednocześnie z użyciem rozgałęźnika już nie były widoczne. Nie działa zewnętrzny modem 3G, w menu nawet nie ma możliwości wybrania ustawień sieci komórkowych. Tablet nie widzi dysku twardego z własnym zasilaniem z formatem NTFS.

Radio FM

Radio działa i nawet jakieś stacje znajduje bez konieczności wkładania słuchawek, choć lepiej je włożyć, bo służą za antenę – więcej stacji, lepsza jakość.

Bateria

Bateria o pojemności 3500 mAh pozwala przy minimalnej jasności ekranu na ponad 6 godzin oglądania filmów z włączonym WiFi lub ponad 7 przeglądania  stron internetowych po WiFi. Przy maksymalnej jakości ekranu filmy wideo można oglądać przez prawie 4 godziny, a strony internetowe przez 4 i pół. Podczas słuchania muzyki z włączonym WiFi i wyłączonym wyświetlaczem tablet pobiera około 2-3 procent energii baterii w ciągu jednej godziny.

[print_gllr id=8716]

Tablet trochę się nagrzewa przy bardziej wymagających grach, szczególnie w górnej części obudowy osiągając temperaturę 39.2 stopnia Celsjusza, co daje się już odczuć.

Czas pełnego ładowania baterii to około 2 i pół godziny.

Podsumowanie

Tablet Lenovo IdeaTab A1000 to 7 calowy odtwarzacz mp3, który oprócz posłuchania dobrej jakościowo muzyki umożliwia obejrzenie filmów, zagranie nawet w bardziej wymagające gry, przejrzenie internetu, poczty, napisanie wiadomości, utrzymanie kontaktu z rodziną i znajomymi. Tablet dzięki swoim cechom częściej będzie służył do zabawy i rozrywki, niż do pracy. Ponieważ ma wbudowany GPS i głośniki z przodu może się przydać w samochodzie, choć bez map offline trzeba mu zapewnić dostęp do sieci przez przenośny router lub tethering z komórki.

Nie polecam go osobom, które chcą go wykorzystać głównie jako czytnik dokumentów lub stron internetowych – szkoda oczu.

Zalety:

 • bardzo dobra jakość dźwięku i system Dolby Digital Plus
 • głośniki
 • doskonałe WiFi
 • wystarczająco wydajny i stabilny system
 • niezła bateria
 • microUSB OTG
 • niezły GPS
 • Radio FM
 • ładowanie przez USB

Wady:

 • matryca
 • kamerka
 • brak obsługi modemów 3G i dysków NTFS
 • brak przejściówki do USB OTG w zestawie

Sklep X-KOM oferuje tablet Lenovo IdeaTab A1000 w cenie 499 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *