Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu ICOU7GT [wideo]

ICOU7GT to jeden z pierwszych z nowej fali małych budżetowych tabletów. Szczupły, zimny, nienagannie złożony i świetnie wyglądający. Czy idealny? Zapraszam na recenzję.

Przed samą recenzję przypomnę Wam jeszcze kilka faktów i parametry techniczne ICOO ICOU7GT. Tablet ten jest pierwszym urządzeniem z procesorem AllWinner A31, który posiada Bluetooth, co wielu z Was ucieszy, chociażby ze względu na posiadane przez Was akcesoria. Jest to także jeden z dwóch pierwszych tabletów, który posiada 7 calową matrycę pozwalającą na cienkie boczne ramki obudowy (drugi to dwurdzeniowy Aocos PX72). Dzięki czemu jest poręczniejszy od wszystkich obecnych na rynku 7 calowych urządzeń.

ICOU7GT 030.JPG

Parametry techniczne ICOU7GT:

 • matryca IPS HD 7 cali o rozdzielczości 1280 x 800 (16:10), 5-cio punktowa
 • czterordzeniowy procesor AllWinner A31 taktowany zegarem 1 GHz.
 • układ graficzny PowerVR SGX544MP2
 • pamięć 2 GB RAM DDR3
 • pamięć wewnętrzna 16 GB
 • Bluetooth
 • aparat 5.0 MPix, autofocus, zdjęcia seryjne
 • przednia kamerka 0.3 Mpix
 • wyjścia microUSB OTG 2.0, microHDMI 1.4, microSD 32 GB
 • bateria 3200 mAh
 • waga 305 g
 • wymiary 190 x 115 x 8.8 mm
 • system Android 4.1.1

Tablet zapakowany jest w kolorowe i płaskie pudełko. W zestawie oprócz samego tabletu jest porządna ładowarka, kabelki USB oraz słuchawki. Tablet ma naklejoną jedną folię  ochronną na matrycę.

ICOU7GT 018.JPG

Przed dokładnym opisem zapraszam na film wideo z krótkim przeglądem tabletu ICOU7GT.

Budowa, jakość wykonania

ICOU7GT 025.JPG

Przy pierwszym spotkaniu z ICOU7GT to co nas zaskakuje to połączenie białej ramki ze srebrną obudową i błysk. Co w tym może być zaskakującego? Forma. Ramka jest milimetr mniejsza od obudowy z każdej strony. Tam, gdzie się ona kończy brzeg aluminiowej obudowy jest ścięty mniej więcej pod kątem 45 stopni i zeszlifowany na gładko. Ta wąska powierzchnia odbija światło jak lustro. Stąd tablet co raz do nas błyska nawet gdy jest wyłączony. Efekt z pewnością zamierzony, lecz nie przeszkadza w używaniu urządzenia, a dodaje mu dodatkowego uroku.

ICOU7GT 42.jpgTablet ICOU7GT ma orientacje pionową. Wąska obudowa, a jednocześnie nie nad zbyt cienka sprawia wrażenie bardzo solidnej. Konstrukcja jest skręcona za pomocą czterech śrubek, po dwie z krótszych brzegów obudowy. Górna jej część jest wycięta na plastikową wstawkę z gniazdami. W dolnej mamy grilla przykrywającego jeden głośnik. W obudowie po prawej stronie przy dolnej krawędzi umieszczono mikrofon. Po lewej stronie umieszczono idealnie komponujące się z całością dwa metalowe przyciski zasilania i podwójny regulacji głośności. Obok wspomnianego wycięcia udało się zmieścić aparat fotograficzny.

ICOU7GT 020.JPG

Przejdźmy teraz do owego wycięcia. Osadzona w nim jest wykonana z tworzywa sztucznego wstawka przykrywająca antenę WiFi, w której znalazło się również miejsce na wszelkie złącza. Jest tam gniazdo ma karty microSD 32 GB, microUSB OTG 2.0, microHDMI oraz gniazdo słuchawkowe. Tablet zasilany jest przez gniazdo USB. Wtyczki po podłączeniu siedzą pewnie, a karta microSD chowa się cała i dość głęboko. Przy wyciąganiu jej trzeba jednak uważać, ponieważ mechanizm wysuwający kartę działa z mocą średniowiecznej kuszy i pamięć może kilka polecieć nawet na dwa metry (zmierzone 😉 ). Sama wstawka jest dobrze ale nie idealnie wpasowana. Widać niewielką różnicę w szerokości szczelinki pomiędzy plastikiem a aluminium.

Zamontowana 7 calowa matryca ma wąskie ramki boczne, dzięki czemu wyglądem tablet ICOU7GT zbliżył się do phabletu. W górnej części umiejscowiona jest kamerka a pod nią zaślepka na słuchawkę. Odpowiadając na Wasze pytanie – tak, ICOU7GT jest też w wersji z wbudowanym modemem 3G (ale bez GPS). Matryca dobrze przylega do obudowy, jedynie w okolicy przycisków minimalnie się ugina, mimo to nie trzeszczy.

Czy do czegoś można się przyczepić? Wszystkie śrubki nie wystają dokładnie tyle samo ponad obudowę. 🙂 Jednak po dłuższych oględzinach udało mi się znaleźć mały detal – właśnie przy przyciskach metalowa obudowa została chyba trochę za bardzo zeszlifowana, co skutkuje wspomnianym wcześniej słabym przyleganiem matrycy w tym miejscu.

Ergonomia

ICOU7GT 029.JPG

Tablet trzyma się bardzo dobrze zarówno w pionie jak i w poziomie. Cienkie ramki matrycy sprawiają, że jest on bardzo poręczny. Nawet osoby z niewielkimi dłońmi będą mogły pewnie ICOU7GT trzymać w jednej ręce. Boczne ramki jednak nadal są na tyle szerokie, by wyeliminować przypadkowość w dotykaniu matrycy dłonią u większości osób.

ICOU7GT 033.JPGPrzyciski chodzą pewnie potwierdzając naciśnięcie cichym klikiem. Dostęp do złączy jest łatwy. Jedynie gniazdo słuchawkowe jest moim zdaniem zbyt blisko prawej krawędzi umieszczone i słuchawki mogą przeszkadzać w wygodnym operowaniu prawą ręką w horyzontalnej pozycji tabletu. Głośnik umieszczony na środku dolnej krawędzi w przypadku, gdy ICOU7GT używamy poziomo, jest oczywiście notorycznie zasłaniany, ale dźwięk jakoś się z niego wydobywa miedzy palcami. Być może dlatego, że jest on w pewnej odległości od samej maskownicy.

Matryca

ICOU7GT 037.JPG

Tablet ICOU7GT ma matrycę IPS HD o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Jest bardzo jasna i jednocześnie system oferuje zmianę jej podświetlenia w szerokim zakresie. Do pracy z urządzeniem w niezbyt jasnym pomieszczeniu wystarczy ¼ lub 1/3 podświetlenia, w jasnych sprawdza się ustawienie ½, a przy maksymalnym ustawieniu jasności można korzystać z tabletu nawet w ostrym słońcu. Podświetlenie jest bardziej monochromatyczne, zbliżone do tego w iPad mini, niż to w Google Nexus 7 czy w tablecie Onda V818 mini.

ICOU7GT 43.JPGMatryca jest czuła i reaguje prawie na każde dotknięcie, czy muśnięcie palcem. Momentami nawet zbyt czuła, bo czasami odpowiada, gdy jeszcze nie dotknęliśmy jej. Moje zdolności manualne niestety trochę nie przystają do rozdzielczości HD na 7 calach i czasami ciężko mi było trafić w odpowiednia ikonę lub przycisk. Czasami brak reakcji wynika również z samego systemu, który nie jest jeszcze optymalnie przygotowany, ale o tym później.

Wśród zalet wyświetlacza znalazła się jednak przypadłość, która nie wszystkim musi wszelako przeszkadzać. Mianowicie matryca ma dość duży skok czułości, co powoduje, że przy powolnym przesuwaniu ekranu widać charakterystyczne skoki do mniej więcej dwa milimetry. Być może jest to też przyczyna, że czasami matryca nie zareaguje na nasze dotknięcie. O ile przy zwykłym używaniu tabletu nie jest to tak zauważalne, to w grach, gdzie misją jest ilość Headshot’ów wprowadza to dodatkowy niezamierzony poziom trudności. Również w programie graficznym przy kresce i tak dużej rozdzielczości skok może być zbyt zauważalny. Jest to najprawdopodobniej wina oprogramowania i mam nadzieję, że z kolejna jego wersja tą kwestię rozwiąże.

ICOU7GT 41.jpg

WiFi, Bleutooth, 3G

Urządzenie ma WiFi na bardzo przyzwoitym poziomie, które zachowuje stabilne połączenie nawet przy bardzo słabym sygnale. Również transfer na dalszych odległościach jest całkiem dobry, ale ma tendencje do dużych wahnięć.

Wyniki pomiaru siły sygnału i transferu (router NetGear N300):

 • odległość 1 metra: – 46 dB, pobieranie 3.5 Mbps, wysyłanie 0.46 Mbps, ping 53 ms
 • odległość 10 metrów: – 75 dB, pobieranie 2.97 Mbps, wysyłanie 0.41 Mbps, ping 57 ms.

[print_gllr id=7591]

Bluetooth działa bez zarzutu. Parowałem ICOU7GT ze smartfonami Samsunga, innymi chińskimi tabletami oraz laptopami znanych marek.

Niestety działania zewnętrznego modułu 3G nie miałem okazji dokładnie sprawdzić, choć tablet wykrywał podłączane urządzenia. Wszystkie karty SIM wymagały PIN’ów i Android nie był wstanie się podłączyć do sieci (w tym przypadku Orange i Plus). Będę jednak miał jeszcze jeden modem 3G innej sieci i podzielę się z Wami informacją o rezultacie podłączenia w nadchodzącym tygodniu.

Bateria

Tablet ICOU7GT ma baterię o niezbyt dużej pojemności 3200 mAh, której krzywa rozładowania w czasie jest w przybliżeniu linią prostą. Co prawda AllWinner A31 jest dość oszczędny, ale i tak najważniejszą kwestią jest tu podświetlenie ekranu, bo to ono jest głównym odbiorcą energii. W zależności od intensywności strumienia świetlnego urządzenie pozwala oglądać filmy HD lub przeglądać strony WWW od 3 do 5 godzin.

Wyniki testu baterii (filmy HD lub przeglądanie WWW):

 • minimalna jasność ekranu – 5 godzin
 • 50% jasności ekranu – 4 godziny
 • maksymalna jasność ekranu – 3 godziny.

[print_gllr id=7592]

Wydajność i stabilność systemu

Ekrany systemowe chodzą płynnie i tylko z rzadka się zdarza się, że coś się na mgnienie oka przytnie. Jak możecie zobaczyć na załączonym wideo tablet nie ma również problemu z czytaniem dużych i skomplikowanych PDF’ów, rozbudowanych stron, a kilkanaście zakładek w przeglądarce nie stanowi dla niego problemu.

Oczywiście AlllWinner A31 to nie demon prędkości w renderowaniu grafiki 2D, stąd strony renderują się często z małym opóźnieniem. To samo tyczy się dokumentów PDF. Tablet od czasu do czasu przycina się na ułamek sekundy, a klawiatura ekranowa wyjeżdża z lekkim opóźnieniem.

ICOU7GT 002.jpg

Tablet ICOU7GT otrzymał już drugą wersję oprogramowania z kwietnia dla wersji systemu Android 4.1.1. Poprawiło to znacznie jego stabilność. Sprzedawany w Polsce tablet posiada wgraną najnowszą wersję firmware. System działa stabilnie, jednak w ciągu kilkunastu dni testów tablet zawiesił mi się dwa razy przy jednoczesnym streamingu wideo i aktualizacji oprogramowania. Brakuje również autofocusa dotykowego w aparacie. Kolejne aktualizacje z pewnością poprawią jednak niedociągnięcia systemu.

ICOU7GT 012.jpg

Dwurdzeniowy układ graficzny PowerVR SGX544MP2 przeistacza tablet w konsolę do gier i centrum multimedialne. Skomplikowane gry 3D bez problemu działają, natomiast większość gry Flash pozostawia wiele do życzenia. Bez problemu działa też aplikacja Youtube. Tablet jest zgodny prawie ze wszystkimi aplikacjami w sklepie Google.

Wyniki testów benchmarkami:

 • AnTuTu v3.3 – 12480
 • Vellamo HTML5 – 1204
 • Vellamo METAL – 367
 • Quadrant – 3350
 • SDTools – odczyt 26.8 MB/s, zapis 8.7 MB/s.

Podkręcony ICOU7GT do 1152 MHz, na którego natrafiłem przeglądając wyniki osiągnął 13824 punkty. Nie wiem jednak jak to się przełożyło na renderowanie grafiki 2D i ogólną wydajność systemu. Jestem ciekaw co będzie przy 1.5 GHz, które ICOO obiecuje w swoich urządzeniach z procesorem AllWinner A31.

Dźwięk

Dźwięk wydobywający się z jedynego głośniczka w tablecie jest nawet niezły, nie charczy przy maksymalnie ustawionej głośności, ale cichy. Pozytywne jest to, że nawet zasłaniając całkowicie głośnik dźwięk jest nieco stłumiony. Na słuchawkach niestety słychać szumy elektroniki, podobnie jak w innym cienkim tablecie Onda V818 mini.

Aparat i kamerka

ICOU7GT 010.jpg

Kamerka wystarcza do rozmów przez skype,a. Aparat o rozdzielczości 5.0 Mpix z autofocusem robi dość przyzwoite zdjęcia i filmy w oświetlonym pomieszczeniu, czy na świeżym powietrzu. Przy niedoświetlonych miejscach przestaje łapać ostrość i odwzorowywać dobrze barwy.

[print_gllr id=7604]

Zewnętrzne urządzenia i pamięć masowa

Tablet ICOU7GT współpracował na testach z zewnętrznym dyskiem twardym (NTFS) z własnym zasianiem i bez, klawiaturą i myszą bezprzewodową radiową, czy też hubem z portami USB. Tablet bez problemu rozpoznawał tez karty pamięci microSD i microSDHC do 32 GB pojemności.

Podsumowanie

Jeśli Waszym ulubionym rozmiarem tabletów jest 7 cali ze względu na możliwość schowania chociażby do kieszeni kurtki lub płaszcza, to tablet ICOU7GT będzie idealny. Ciekawy projekt wizualny i nowoczesna konstrukcja w połączeniu z solidnym wykonaniem dała bardzo dobre rezultaty.

Czterordzeniowy procesor i duża pamięć zostały doposażone w Bluetooth, którego nie sposób znaleźć u konkurencji opartej na tym samym SoC’u. Dobra jasna matryca o wysokiej rozdzielczości pozwoli używać ICOU7GT bez problemu w terenie.

Szkoda tylko, że bateria trzyma maksymalnie 5 godzin. Kolejne aktualizacje oprogramowania powinny podnieść stabilność systemu i poprawić płynność matrycy. W najbliższej przyszłości można spodziewać się podniesienia wersji systemu do Androida 4.2.

ICOU7GT 040.JPG

Silne strony tabletu ICOU7GT:

 • funkcjonalna i smukła konstrukcja
 • solidne wykonanie
 • dobra matryca IPS
 • niezłe WiFi
 • Bluetooth dla SoC’ka AllWinner A31
 • duża pamięć RAM i bardzo wydajny układ grafiki 3D

Słabe strony tabletu ICOU7GT

 • mała bateria, która zapewnia od 3 do 5 godzin zasilania
 • cichy głośnik i szumy elektroniki na słuchawkach
 • jeszcze nie do końca zoptymalizowany system (m.in. skoki w czułości matrycy)

Tablet ICOU7GT jest obecnie dostępny w cenie 799 zł na aukcji Allegro, której wystawca dostarczył sprzęt do testów. Wersja urządzenia z wbudowanym modem 3G nie jest jeszcze dostępna w Polsce.

[print_gllr id=7563]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *