Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu Cube U35GT z matrycą 7.85 cala i procesorem RK3188 [wideo]

Cube U35GT to tablet z matrycą IPS 7.85 cala wyposażony w szybki czterordzeniowy procesor Rockchip RK3188. Nowoczesny wygląd nadają mu wąskie ramki matrycy i cienki metalowy korpus. Zapraszam na recenzje.

Tablet w trakcie testów zainstalowany miał oryginalny firmware od Cube w wersji 1.04. W chwili publikacji recenzji nadal nie była dostępna aktualizacja do Androida 4.2 z biblioteką SDK 2.0 dla procesora RK3188. Przed samą recenzją przypomnę jeszcze parametry techniczne urządzenia:

 • wyświetlacz IPS o przekątnej 7.85 cala i rozdzielczości 1024 x 768 pikseli, 5-punktowy, ekran G+G
 • czterordzeniowy procesor Rockchip RK3188 1.6 GHz (Cortex-A9, 28 nm)
 • czterordzeniowy układ graficzny Mali-400 500 MHz
 • pamięć 1 GB RAM DDR3
 • pamięć Flash 16 GB
 • WiFi 802.11 b/g/n
 • przednia kamerka 0.3 Mpix z czujnikiem światła
 • wyjścia mini HDMI, microUSB OTG 2,0, gniazdo microSD 32 GB
 • bateria 4000 mAh / 3.7 V
 • waga 360 g
 • wymiary 202.2 x 135.6 x 8.6 mm
 • system Android 4.1.1
 • firmware 1.04.

Niestety Bluetooth nie został zamontowany w Cube U35GT, mimo że pierwsze przecieki wskazywały na jego obecność. Brak też żyroskopu, czy GPS oraz tylnego aparatu, który w 8 calowym urządzeniu pewnie by się przydał.

cube-u35gt-look-fell-004.jpg

W pudełku

Białe pudełko z hasłem „No Cube No Fun!” jest trochę większe od samego tabletu. W środku znajduje się oprócz Cube U35GT, przewód microUSB->USB, przejściówka microUSB OTG i adapter do zasilacza oraz chińskie papierki. Tablet Cube U35GT nie może być ładowany przez gniazdo USB, więc osobno załączony został zasilacz z diodą sygnalizująca podłączenie do sieci.

Wygląd i jakość wykonania

Tablet Cube U35GT prezentuje się bardzo dobrze. Metalowy odlewany korpus ze stopu aluminium i magnezu jest mocno piaskowany. Matowa powierzchnia jest bardziej przyjemna i dla oka i dla dłoni. Białe cienkie ramki ze szklanym ekranem są idealnie spasowane. Po kilku modelach różnych firm mam wrażenie, że niewielka grubość tabletów wymusiła lepsze dopasowanie elementów na chińskich producentach. Nic tu nie trzeszczy i nie skrzypi nawet okazjonalnie, żadnych szpar. Metalowe przyciski idealnie komponują się z obudową, nie są luźne, nie latają. Łatwo można je wyczuć i nacisnąć, a wyczuwalny „klik” oznajmia, że operacja związana z przyciskiem została rozpoczęta.

[print_gllr id=8302]

Tablet Cube U35GT ma orientację pionową. Nad ekranem na szerszej ramce umieszczona została kamerka, a pod nią czujnik oświetlenia. Na górnej krawędzi miejsce znalazły wszystkie gniazda i przyciski. Poczynając od lewej mamy złącza:

 • microSD 32 GB,
 • gniazdo słuchawkowe,
 • gniazdo zasilania,
 • microHDMI,
 • microUSB OTG 2.0,
 • mikrofon,
 • podwójny przycisk regulacji głośności,
 • przycisk zasilania.

Dolna krawędź jest natomiast miejscem na głośnik, który umieszczono centralnie z podwójną maskownicą. Wszystkie otwory w obudowie są bardzo dobrze wykończone. Wtyczki dobrze siedzą w gniazdach i nie wypadają, a w słuchawkach nie trzeszczy, gdy poruszamy wtykiem. Jedynie wtyk zasilania wystaje ok. 2 mm poza obudowę. Karta microSD idealnie mieści się w slocie, ani nie wystaje, ani nie chowa się za głęboko.

Na tylnej metalowej pokrywie nie znajdziemy aparatu. Jest za to numer seryjny, informacja o modelu i prądzie ładowania oraz logo Cube U35GT, w którym znajdziecie wizerunek kaktusa w czarnych okularach. Dlaczego? Ponieważ Aldocube nadał temu urządzeniu nazwę Kaktus. 🙂 Podobnie tablety Cube U30GT i U30GT2 otrzymały nazwę Groszek.

Ekran typu G+G nie jest odporny za zarysowania dlatego warto pamiętać o folii zabezpieczającej, która jest już przyklejona przez producenta. Nie jest ona najwyższej klasy i dość szybko się rysuje. Matryca praktycznie nie ma wycieków podświetlenia, a efekt pływania uzyskamy dopiero przy dużym nacisku.

Myślałem, że nie będzie do czego się przyczepić, ale jednak znalazłem coś, co trochę mnie zirytowało. Otóż metalowy odlew obudowy został wykonany niedokładnie. Krawędzie z trzech stron są dość ostre i wyraźnie też czuć różnicę w ich ostrości w różnych miejscach. Niby detal, a trochę zepsuł mi humor. 😉

cube-u35gt-look-fell-013.jpg

Jest jednak światełko w tunelu. Kolejny tablet Cube Talk 79 z 3G i GPS będzie miał korpus cięty na obrabiarce CNC zamiast odlewu. Dzięki temu niedoróbki związane z odlewem nie będą się już zdarzały, a tablet będzie lżejszy i jeszcze cieńszy. Oczywiście technologia ta jest droższa od odlewania.

Ergonomia

Grubość ok. 8.6 mm i waga 360 gramów nie predysponuje tego urządzenia ani do najlżejszego, ani najcieńszego 8 calowca na świecie. Mimo to tablet Cube U35GT dobrze trzyma się pionowo w jednej dłoni przeglądając strony internetowe, czy dokumenty. Piaskowana obudowa zapobiega wysuwaniu się urządzenia z ręki. Wąska ramka jest na tyle szeroka, by kciuk nie powodował przypadkowego dotknięcia. Jedynie w trakcie gier prawa dłoń od czasu do czasu zahacza o pasek systemowy wysuwając menu.

W pozycji poziomej Cube U35GT przeistacza się w konsolę do gier. Pewny uchwyt na szerokich ramkach i dostęp do całego praktycznie ekranu bez odrywania reki od obudowy. To jest to dlaczego wolę grać na 8 calach niż na większych urządzeniach – po prostu wygoda. Jest tylko jeden szczegół, przy którym projektanci urządzenia się nie popisali. W pozycji poziomej bardzo często zakrywamy dłonią bardzo dobry skądinąd głośnik i prawie nie słychać dźwięków. Znacznie lepiej rozwiązala to chociażby Onda w modelu V818mini, ale porównanie tych dwóch konkurencyjnych urządzeń w osobnym artykule.

Wyświetlacz

Matryca IPS w Cube U35GT oferuje bardzo dobre odwzorowanie kolorów i kąty widzenia. Podświetlenie nie powoduje ucieczki kolorów ani w niebieski, ani w żółty odcień. Rozdzielczość 1024 x 768 pikseli na 7.85 calach (proporcje ekranu 4:3) są wystarczające by dobrze czytało się dokumenty i przeglądało strony www, choć bardziej wymagające osoby zapewne będą czekać na wyższe rozdzielczości na tej przekątnej.

[print_gllr id=8287]

Podświetlenie wyświetlacza jest bardzo silne, dzięki czemu w bardzo jasnych pomieszczeniach i na świeżym powietrzu używanie urządzenia nie nastręcza problemu. Wadą jest zbyt mała możliwość regulowania podświetlenia, co odbija się na maksymalnej długości pracy na baterii. Moim zdaniem w nocy matryca niepotrzebnie daje zbyt mocno po oczach.

[print_gllr id=8282]

Matryca jest czuła, reaguje na każdy dotyk, a nawet muśnięcie palców. Czasami zdarzy się co prawda brak reakcji z jej strony, ale wygląda to jednak na problem optymalizacji oprogramowania.

Wydajność i stabilność systemu

Cube U35GT ma wydajny procesor Rockchip RK3188. Cztery rdzenie  w architekturze Cortex-A9 są wykonane w technologii 28 nm i mogą pracować z maksymalną częstotliwością 1.8 GHz (da się wkręcić na 2.0 GHz). Zapewnia to w teorii bardzo dużą wydajność. Natomiast obsługę grafiki 3D zapewnia wysłużone już Mali-400MP4 podkręcone wg Rockchipa do 533 MHz (można kręcić do 600 MHz). W praktyce w tablecie Cube U35GT procesor RK3188 taktowany jest zegarem 1.6 GHz, a układ graficzny Mali-400 ma taktowanie 500 MHz. Tablet ma też 1 GB pamięci RAM DDR3.

Mimo, że procesory chodzą w niższym taktowaniu, a oprogramowanie w wersji 1.04 nie bazuje na najnowszej bibliotece SDK 2.0, to Cube U35GT jest bardzo szybki. System działa bardzo płynnie, a ładowanie stron internetowych w wielu zakładkach, czy dużych plików PDF nie nastręcza żadnych trudności. Renderowanie grafiki 2D odbywa się błyskawicznie na rozdzielczości 1024 x 768 pikseli.

Problem braku odpowiedniej optymalizacji procesora graficznego Mali-400 zaczyna być widoczny dopiero przy bardzo wymagających grach 3D (np. Frontline Commando D-Day) i odtwarzaniu niektórych formatów filmów HD, a zwłaszcza FullHD (MX Player). Filmy FullHD klatkują się, a gry czasami się zacinają nawet na kilka sekund.

[table caption=”Cube U35GT – wydajność”]
Program, Wynik
Vellamo HTML5, 1652 pkt
Vellamo METAL, 531 pkt
AnTuTu v.3.3.2, 17113 pkt
AnTuTu – CPU, 7853 pkt
AnTuTu – GPU, 5424 pkt
AnTuTu – RAM, 3055 pkt
AnTuTu – I/O, 781 pkt
Quadrant, 5575 pkt
3DMARK Ice Storm, 4105 pkt
Nenamark2, 56.2 fps
Epic Citated, 46.5 fps
[/table]

[print_gllr id=8360]

System Android 4.1.1 w tablecie Cube U35GT jest stabilny, ani razu się nie zawiesił. Są jednak niedociągnięcia kwalifikujące się do poprawy. Urządzenie włącza się w momencie podłączenia zasilania i nie znika pasek systemowy podczas odtwarzania filmów na pełnym ekranie. Zdarzyło mi się kilkukrotnie, że podczas uśpienia tabletu przez noc uległ on całkowitemu rozładowaniu.

Kompatybilność z aplikacjami w Google Play stoi na bardzo wysokim poziomie. Znalazłem tylko jeden tytuł, grę, której nie mogłem zainstalować.

Czekamy w tej chwili na pojawienie się aktualizacji do Androida 4.2.2 wraz z biblioteką SDK 2.0.

WiFi

Wszyscy znamy problemy tabletów Cube z WiFi. Zarówno oryginalne modele, jak i brandy, np Shiru mają bardzo często słaby zasięg anteny. Jak sprawa wygląda w Cube U35GT, który ma przecież cały korpus metalowy bez żadnych wycięć na antenę WiFi?

Generalnie nie jest źle, choć mogłoby być lepiej. Czasami trudno nawiązać połączenie przy słabym sygnale, ale jak już się uda, to nie jest ono zrywane. Odbiór sygnału nie jest stabilny w bezpośrednim sąsiedztwie routera, ale co dziwne wraz z odległością niewiele się zmienia. Siła sygnału spada niewiele. Zastanawia mnie też dwa razy większy Ping niż w innych tabletach. Natomiast transfer nawet przy słabym sygnale jest dość duży.

[print_gllr id=8352]

[table caption=”Cube U35GT – WiFi”]
Odległość od routera, Siła sygnału, Pobieranie, Wysyłanie, Ping
1 m, -57 dB, 3.72 Mb/s, 0.39 Mb/s, 102 ms
10 m (dwie ściany), -66 dB,1.41 Mb/s,0.07 Mb/s, 103 ms
[/table]

Być może kolejna aktualizacja oprogramowania poprawi niektóre aspekty połączenia po WiFi.

Bateria

Bateria w Cube U35GT ma pojemność 4000 mAh i wytrzymuje od 4 do 5 godzin oglądania filmów HD lub serfowania po internecie w zależności od podświetlenia. To właśnie zbyt duża jasność minimalna w dużej mierze odpowiada za zbyt szybkie zużycie baterii. Inną sprawą jest optymalizacja zużycia baterii, która została „popełniona” przez Rockchip we wspomnianej bibliotece SDK 2.0.

[print_gllr id=8355]

Czas pełnego ładowania tabletu wynosi około 3 i pół godziny.

Dźwięk

Cube U35GT ma niezły układ dźwiękowy i głośnik, który gra naprawdę głośno i przyzwoicie (i nie zasłonimy go dłonią). Nie słychać charczenia, trzasków. Dobrze grają wysokie tony, a i niskie są słyszalne. Również na słuchawkach nie słychać zbytnio szumów generowanych przez elektronikę. Myślę, że spokojnie można go w aucie używać do odtwarzania filmów.

Zewnętrzne urządzenia i pamięci

Tablet Cube U35GT współpracuje po USB OTG z klawiaturą i myszka radiową, zewnętrznymi dyskami twardymi FAT 32, pendrive’ami i kartami pamięci SD i SDHC. Oferuje transfer po kablu USB na poziomie 10-12 MB/s przy kopiowaniu z tabletu na komputer i 5-6 MB/s przy kopiowaniu danych na tablet.

Podsumowanie

Tablet Cube U35GT to szybkie 8 calowe urządzenie przeznaczone przede wszystkim do sprawnego surfowania po sieci i czytania opasłych tomów dokumentów.

cube-u35gt-look-fell-011.jpg

Można oczywiście również pograć, aczkolwiek przy obecnej wersji oprogramowania te najbardziej wymagające tytuły mogą nie dać tyle satysfakcji, a wręcz doprowadzić czasami do frustracji.

Cube U35GT przy odtwarzaniu filmów ma problem z pozycjami w FullHD, ale z większościami kodeków filmów HD radzi sobie dobrze. Dodatkowo otrzymujemy głośnik dobry i donośny.

Minusem są bateria i WiFi, które nie dyskwalifikują go wszakże.

Rzeczy na plus w tablecie Cube U35GT:

 • ogólna wydajność,
 • matryca,
 • dźwięk,
 • jakość wykonania,
 • lekki i poręczny.

Rzeczy na minus w tablecie Cube U35GT:

 • niedopracowane jeszcze oprogramowanie
 • WiFi
 • bateria
 • brak Bluetooth
 • brak tylnego aparatu.

Tablet był ze mną na tygodniowym urlopie w Łebie, gdzie służył dzielnie głównie do surfowania po sieci, jako konsola do gier, przeglądarka zdjęć i odtwarzacz filmów. Za router WiFi służył laptop z zewnętrznym modemem. W deszczowy dzień Cube U35GT był oblegany. 🙂 Mimo wszechobecnego piasku na metalowym korpusie nie pojawiła się ani jedna rysa.

Cube U35GT może być alternatywą dla urządzeń 8 calowych opartych na procesorze AllWinner, jak np. Onda V818mini. Tablet ma też bardziej wypasionego młodszego brata Cube U35GT2 z tylnym aparatem, Bluetooth i 2 GB pamięci RAM. Na rynku w Polsce można kupić również chińską konkurencję w postaci Vido N80RK, która ma więcej, bo 2 GB pamięci RAM i tylny aparat.

Tablet do testów dostarczył sklep PiK Technology, gdzie Cube U35GT można kupić za 699 zł. Do przesyłki dołączany jest zegarek gratis.

cube-u35gt-look-fell-019.jpg

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *