Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu Ainol Novo7 Crystal

Nie będzie to typowa recenzja tabletu. Znajduje się on na rynku już od jesieni 2012 roku i znajdziecie wiele opinii i komentarzy na jego temat w sieci. Natomiast chcę zwrócić uwagę na elementy, które od momentu debiutu uległy zmianie lub wcześniej umknęły one innym recenzentom. Tym bardziej, że jego cena kształtuje się teraz poniżej 400 zł.

Tablet Ainol Novo7 Crystal miał w momencie swojego debiutu zastąpić model Elf II. Uzbrojony jest w ten sam dwurdzeniowy procesor firmy AmLogic oraz w lepszą matrycę IPS. Na tle nowych urządzeń z czterordzeniowymi procesorami prezentuje się on dość przestarzale. Mogę Was jednak zapewnić, że przy rozdzielczości 1024 x 600 sprawuje się on bardzo przyzwoicie. Recenzja dotyczy modelu z serii 130108 i możecie odnieść ją do rezultatów wcześniejszych testów na innych blogach i portalach. Kilka rzeczy Ainol poprawił w kolejnych seriach.

Mocne i słabe strony Ainol Novo7 Crystal

Jakość wykonania tabletu jest zadowalająca. Obudowa wykonana z tworzywa sztucznego jest sztywna i solidna, ale niestety ramka z matrycą trzeszczy. Przyciski są nieco luźne, ale nie przemieszczają się bezwładnie w otworach w obudowie. Niestety gniazdo słuchawkowe nie jest najlepiej zamontowane. Trzeba bardzo mocno docisnąć wtyk słuchawkowy a potem jeszcze trochę manipulować nim, aż złapie się stereo.

W ergonomii tabletu jest jednak rzecz, która mnie trochę denerwuje. Słuchawki umieszczone w gnieździe ograniczają pole manewru lewej dłoni w pozycji poziomej tabletu.

[print_gllr id=5824]

Matryca IPS reaguje szybko i dość precyzyjnie. Nie zaobserwowałem wycieków podświetlenia. Mankamentem jest natomiast samo podświetlenie, które zniekształca trochę barwy przesuwając je w kierunku niebieskiej. Rozdzielczość 1024 x 600 pikseli na 7 calach nie jest złym rozwiązaniem. Polecam ją osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z tabletami. Ikony są łatwo dostępne (szczególnie te na pasku zadań), a napisy i strony internetowe czytelne bez zbędnych zabiegów.

[print_gllr id=5839]

Krótkie porównanie matryc Ainol Novo7 Crystal, Cube U26GT i SmartQ K7:

[print_gllr id=6730]

System Android 4.1.1 jest stabilny i w ciągu kilkunastu dni użytkowania ani razu nie zawiesił się, nawet w przypadku uruchamiania najbardziej wymagających gier. Minusem jest mała pamięć wewnętrzna o wielkości 8 GB. W którymś momencie trzeba się więc zaopatrzyć w dodatkową kartę microSD. Tablet współpracuje z zewnętrznymi dyskami i pamięcią USB oraz klawiaturą WiFi. Działa Skype z przednią kamerką. Usunięto problem z nieobracaniem się „launchera” podczas zmiany orientacji tabletu. Niestety brakuje Bluetooth na wyposażeniu.

Kompatybilność programów i gier dostępnych w Google Play z Ainol Novo7 Crystal w porównaniu do pierwszych miesięcy na rynku znacznie wzrosła i to za sprawa głównie samego sklepu Google’a. Po instalacji najnowszej wersji wiele gier dotychczas nie dostępnych, w tym tych najbardziej wymagających można już zainstalować i uruchomić. Niestety nadal Angry Birds nie są dostępne i tu trzeba się posiłkować alternatywnymi sklepami z aplikacjami.

WiFi w tablecie Ainol Novo7 Crystal jest stabilne, a siła sygnału i transfer dobra. Zaobserwowałem, że czasami zdarza się przy dalszych odległościach od routera (10 m, dwie ściany), że siła sygnału i transfer prawie zanikają. Mimo to połączenie nie jest zerwane i po chwili wraca do ok. -70 dB.

[print_gllr id=6717]

Przeglądanie stron internetowych odbywa sprawnie, wczytują się one dość szybko. Przewijanie i powiększanie odbywa się bardzo płynnie. Preinstalowana przeglądarka jednak nie jest najlepszą opcją i warto zainstalować Operę lub Dolphin Browser, gdyż działają szybciej.

[print_gllr id=6713]

Gry działają bardzo dobrze. Dwurdzeniowe Mali-400 jest wystarczająco silne, by na rozdzielczości 1024 x 600 nawet te najbardziej wymagające pozycje uruchomić i to z całkiem dobrym skutkiem. Przed rozpoczęciem gry w te najcięższe produkcje należy pamiętać, aby wcześniej usunąć z pamięci wszystkie niepotrzebne procesy zajmujące pamięć. Płynnie działa Real Racing 3 (na planszach przed startem się przycina), FIFA 2012, Spider Man, czy strzelanka Epoch. Gry na Ainol Crystal dużo lepiej wyglądają niż na tabletach z ze słabszym procesorem graficznym PowerVR SGX540 (np. Samsung Galaxy Tab 2 7.0).

[print_gllr id=6701]

Dźwięk wydobywający się z głośniczka mono jest bardzo słaby. Na słuchawkach jest dużo lepiej, nie słychać szumów elektroniki.

Bateria jak na swoją pojemność 3700 mAh trzyma bardzo długo. Przy maksymalnie ustawionym podświetleniu przez 5 godzin można oglądać filmy lub serfować po internecie. Przy minimalnym podświetleniu czas wydłuża się nawet do 8 godzin. Dodatkowym plusem jest możliwość ładowania tabletu przez gniazdo miniUSB. Mankamentem jest niestety mocne nagrzewanie się lewej strony urządzenia nawet podczas przeglądania internetu. Tablet zużywa energię również podczas uśpienia, więc jeśli planujecie nie używać go przez dłuższy czas, to wyłączcie go.

[print_gllr id=6723]

Podsumowując, tablet Ainol Novo7 Crystal to wciąż niezła propozycja wśród małych urządzeń za nieduże pieniądze. Ma dobre WiFi, długo trzymającą baterię, daje płynne przeglądanie stron internetowych, a nawet w miarę wydajną obsługę najnowszych gier. Denerwujące jest to grzanie się baterii oraz umiejscowienie gniazda słuchawkowego.

Specyfikacja techniczna Ainol Novo7 Crystal:

 • matryca IPS 7 cali, rozdzielczość 1024 x 600 pikseli (16:9), 5 -punktowa
 • dwurdzeniowy procesor AmLogic AML8726-M6 taktowany 1.5 GHz
 • dwurdzeniowy układ grafiki 3D Mali-400
 • pamięć 1 GB RAM DDR3
 • pamięć wewnętrzna 8 GB
 • przednia kamerka 2.0 Mpix
 • gniazda miniHDMI 1080p, miniUSB OTG 2.0, microSD 32 GB
 • bateria 3700 mAh (5-8 godzin)
 • waga 335 g
 • wymiary 186 x 126 x 10 mm
 • system Android 4.1.1

Na Ceneo znajdziecie Crystala już od 395 zł. Oczywiście możecie się zastanowić na najnowszą odsłoną Ainol Novo7 Crystal II, która za 50 zł więcej oferuje nowszy czterordzeniowy procesor Actions ATM7029 oraz żyroskop. Alternatywą jest również Cube U26GT z najnowszym procesorem jednordzeniowym Rockchip RK2928 i wydajnym czterordzeniowym Mali-400 w cenie 384 zł, jednak matryca nie jest IPS.

Tablet dostarczyła firma Retail Service.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *