Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu Acer Iconia A1-810 [wideo]

Acer Iconia A1-810 to markowy tablet za niewielkie pieniądze. Jak stosunkowo niska cena wpłynęła na parametry urządzenia i jakość wykonania urządzenia? Zapraszam na recenzję.

Na tablet Acer Iconia A1-810 wiele osób czekało z nadzieją, że dobry markowy sprzęt będzie wreszcie w bardzo przystępnej cenie. Nie jest to pierwszy tani tablet Acera, ale wzbudził najwięcej oczekiwań ze względu na niezłe parametry techniczne i matrycę 7.9 cala. Urządzenie jest już kilka miesięcy na rynku i doczekało się wielu recenzji. Niemniej warto przyjrzeć się jeszcze raz taniej Iconii, również dlatego, że  Acer wydał już kilka aktualizacji, które poprawiły część niedociągnięć w oprogramowaniu.

acer-iconia-a1-810-018.jpg

Do momentu pojawienia się tabletów Asusa MEMO Pad HD7 i Acer Iconia A1-810 chcąc kupić niedrogi tablet o nowoczesnych parametrach, ale uznanego producenta nie było wyboru. Pozostawał tylko Google Nexus 7 (z fabryk Asusa zresztą), który do bardzo tanich przecież też nie należał. Lukę więc dość szybko zapełniły wspomniane wyżej tablety oraz dwa 7 calowe urządzenia Lenovo A1000 i A3000.

Dlaczego tak czekano na Acer Iconia A1-810? Bo to obecnie jedyny markowy i tani tablet z matrycą 8 cali dostępny u nas na rynku. Za mniej niż 700 zł otrzymamy wyświetlacz IPS 7.9 cala z rozdzielczością 1024 x 768 pikseli, czterordzeniowy nowoczesny ale niedrogi procesor MediaTek, niezły układ graficzny PowerVR, szybką pamięć i GPS oraz relatywnie dużą baterię. Acer zdecydował się też na konserwatywny wygląd tabletu z tradycyjnymi szerokimi ramkami bocznymi i na obudowę z tworzywa sztucznego. Wszystko w celu obniżenia kosztów.

Na początku przedstawiam parametry techniczne:

[table caption=”Acer Iconia A1-810″]
cecha, wartość
matryca,IPS 7.9 cala 1024 x 768 pikseli
procesor, MT8125 1.2 GHz (28 nm Cortex-A7)
procesor graficzny, PowerVR SGX 544
pamięć, 1 GB RAM DDR3
pamięć wewnętrzna, 16 GB
WiFi, 802.11 b/g/n (2.4 GHz)
GPS, Tak
Bluetooth,4.0
aparat, 5.0 MP autofocus
kamerka, 0.3 MP
bateria, 4960 mAh/3.7 V
waga, 410 gramów
wymiary, 208.7 x 145.7 x 11.1 mm
system, Android 4.2.2
strona producenta,www.acer.pl [/table]

W pudełku

Zawartość pudełka, dość dużego jak na 8 calowy tablet, jest minimalistyczne: tablet, ładowarka, kabel USB i instrukcja. Samo pudełko jakoś specjalnie mnie nie urzekło wyglądem. Kolorystycznie bardziej pasuje do półki z książkami. Może dlatego, że przyzwyczajony jestem do chińskich projektów, które w większości z każdego milimetra kwadratowego aż krzyczą, co to ten tablet nie ma i jaki jest wyjątkowy. 🙂

Wygląd i budowa

Obudowa o grubości na ponad 11 mm połączona z prostą stylistyką sprawiają, że tablet wyglądem nikogo nie powali na kolana. Acer Iconia A1-810 w swojej konstrukcji jest prosty i solidny, dobra rzemieślnicza robota i tyle.

[print_gllr id=10301]

Tablet ma orientację pionową, o czym świadczą choćby napisy na tylnej obudowie oraz umiejscowienie aparatu i kamerki. Przednia czarna rama wokół ekranu jest szeroka z każdej z czterech stron. Brak tu więc tak modnych ostatnio cienkich ramek bocznych. Na środku górnej części osadzono kamerkę do prowadzenia rozmów przez internet.

Tył urządzenia przykryty jest obudową z białego, matowego i dobrego jakościowego tworzywa sztucznego. Jest ona na brzegach zaokrąglona. Najlepiej kupić od razu jakieś etui do tabletu, ponieważ plastik może się rysować przy intensywnym użytkowaniu.

W lewym górnym rogu zamontowano aparat 5.0 MP, lekko wpuszczając go w głąb obudowy. W lewym dolnym rogu natomiast umieszczono jedyny głośniczek w tym tablecie.

Przedni panel z wyświetlaczem spięty jest z tylną obudową srebrnym paskiem, również wykonanym z tworzywa sztucznego, imitującym metal.

Przycisk zasilania znajduje się po prawej stronie w górnej krawędzi. Przyciski regulacji głośności, złącze na kartę microSD, mikrofon w górnej części prawej krawędzi, przycisk Reset na jej środku, a złącze miniHDMI umieszczono w dolnej. Złącza micro USB i słuchawkowe z prawej strony dolnej krawędzi. Jak widać złącza i przyciski rozrzucono po niemal całym obwodzie urządzenia.

Przyciski chodzą dobrze, pod palcem wyraźnie czuć moment styku. Karta microSD chowa się prawie całkowicie w gnieździe. Przewody w złączach siedzą pewnie. Jedynie gniazdo słuchawkowe w egzemplarzu, który testowałem nie zapewniało słuchawkom należytego dobrego styku, przez co trzeszczało w słuchawkach podczas poruszania przewodem. Dlatego z wszystkimi gniazdami w tym tablecie trzeba się obchodzić delikatnie, bo ich umocowanie chyba nie jest najpewniejsze.

Całość nie trzeszczy, nie skrzypi, mimo że wszystkie elementy to „plastik”. Tablet jest bardzo dobrze złożony.

Ergonomia

Tradycyjny wygląd tabletu ma swoje plusy i minusy. Brak cienkich ramek powoduje, że trudno objąć Acera jedną ręka w pionie i w zasadzie trzeba trzymać go za brzeg. Z drugiej strony osoby o większych dłoniach mogą spokojnie położyć kciuki nie powodując reakcji matrycy na dotyk.

Tablet jest dość ciężki, waży ponad 400 gramów, co jest odczuwalne po jakimś czasie , zwłaszcza, gdy trzymamy go jedną ręką.

Głośniczek umieszczony z tyłu raczej trudno zasłonić ręką, a na płaskiej powierzchni nie przylega on do stołu całkowicie, więc da się coś usłyszeć.

Ogólnie tablet dobrze się sprawdza w codziennej obsłudze i użytkowaniu, choć waga mogłaby być mniejsza, a położenie złączy bardziej optymalne, bo tych akurat potrzebnych trzeba się naszukać nim człowiek się przyzwyczai.

Matryca

Wyświetlacz jest bardzo czuły, a tablet szybko reaguje na dotknięcia na całym obszarze. Nigdzie nie zanotowałem też wycieków podświetlenia.

Matryca użyta w tablecie Acer Iconia A1-810 choć jest wykonana w technologii IPS i zapewnia szerokie kąty widzenia, to jest jednak najsłabszym punktem urządzenia. Po pierwsze wyświetlacz źle odwzorowuje barwy i obraz jest żółty. Widać to w porównaniu z Asusem MEMO Pad HD7.

acer-a1-810-vs-asus-memo-pad-hd7-display-010.jpg

Po drugie nie jest zbyt jasna, co przy silnym oświetleniu utrudni korzystanie z tabletu.

acer-a1-810-display-daylight.JPG

[print_gllr id=10301]

Tablet nie dysponuje czujnikiem oświetlenia, przez co sami musimy dbać o odpowiedni poziom jasności matrycy.

Komunikacja

Acer Iconia A1-810 zapewnia obsługę WiFi w standardach 802.11 b/g/n (2.4 GHz), technologię Bluetooth w wersji 4.0, HDMI i obsługę urządzeń przez USB OTG.

WiFi

Moduł WiFi pozwala na swobodne korzystanie z urządzenia nawet daleko od routera. Połączenie jest szybko nawiązywane i stabilne. Poziom siły sygnału nie wpływa praktycznie na wielkość transferu.

[table caption=”Acer Iconia A1-810 – WiFi”]
odległość, sygnał, transfer do, transfer od, ping
1 m,-45 dB,3.64 MB/s, 0.4 MB/s, 55ms
8 m/dwie ściany,-70 dB,3.48 MB/s, 0.39 MB/s, 55 ms
[/table]

[print_gllr id=10353]

USB OTG

Nie ma problemu z podpięciem do tabletu przez USB OTG zewnętrznych klawiatur (również bezprzewodowych), myszek i nośników danych. Tablet Acer Iconia A1-810 rozpoznaje zewnętrzne dyski twarde sformatowane zarówno do formatu FAT-32 jak i NTFS. Sama obsługa NTFS jest nieczęsto spotykaną cechą w tabletach z procesorem MediaTek MT8125.

Do tabletu nie podłączycie niestety zewnętrznego modemu 3G na USB. Mimo że tablet posiada obsługę OTG, to SoC z procesorem MT8125 nie obsługuje 3G. Nie ma nawet opcji w menu ustawień do konfiguracji sieci komórkowych.

GPS

Na GPS nie można narzekać w tym tablecie. Ilość satelitów i siła sygnału jest podobna do tego w Asus MEMO Pad HD7 (w końcu to ten sam SoC). Tablet przy pierwszym uruchomieniu GPS potrzebuje około 20 minut na ustalenie pozycji. Potem dzieje się to praktycznie w ciągu kilku sekund.

acer-iconia-a1-810-gps

System

Acer Iconia A1-810 ma praktycznie czystego Androida w wersji 4.2.2. Również ilość preinstalowanych aplikacji od Acera jest skromna: AcerCloud Portal, Acer Life Image, Acer Life Digital Clock, Acer Lifer Weather (oraz kilka innych dość standardowych i dostępnych w Google Play) .

[print_gllr id=10392]

Na uwagę zasługuje natomiast obsługa dwóch gestów konfigurowanych w menu Touch WakeApp: gest położenia pięciu palców i gest położenia dwóch kciuków. Gdy tablet jest uśpiony położenie pięciu palców wybudza go i powoduje uruchomienie wybranej aplikacji (jeśli taką wybierzemy w konfiguracji). Gdy tablet jest włączony, to możliwe jest położenie dwóch kciuków na ekran i uruchomienie kolejnej wybranej aplikacji.

Zgodność urządzenia z dostępna ofertą w Google Play jest bardzo duża, choć Asphalt8 nie udało się zainstalować.

Wydajność i stabilność

Procesor MediaTek MT8125 to cztery rdzenie Cortex-A7 wykonane w technologii 28 nm. Za wyświetlanie grafiki 3D odpowiada natomiast bardzo dobry układ PowerVR SGX 544. Co prawda mamy tutaj tylko jeden fizyczny rdzeń, ale przy rozdzielczości 1024 x 768 pikseli jest całkowicie on wystarczający. Całość dopełnia 1 GB szybkiej pamięci RAM DDR3 i 16 GB szybkiej pamięci eMMC. Z tych 16 GB ponad 12 GB zostaje na aplikacje i dane, resztę zajmuje system.

[print_gllr id=10340]

Procesor MT8125 ma co prawda cztery rdzenie, ale tylko Cortex-A7, więc możemy spodziewać się przede wszystkim oszczędności energii, a nie wydajności. Mimo wszystko jednak, również dzięki szybkiej pamięci tablet doskonale sobie radzi w codziennej pracy. Przewijanie pulpitów jest płynne,  a przełączanie między aplikacjami bardzo szybkie. Rzadko odczuwa się wpływ instalacji aplikacji w tle na bieżącą pracę, tablet się nie przycina wtedy, co jest zmorą większości tanich chińskich tabletów. Tablet, ani żadna aplikacja ani razu się w czasie testu nie zawiesiła.

[table caption=”Acer Iconia A1-810 – testy wydajności”]
Test, Wynik
Vellamo HTML5,1508
SunSpider,1357.9 ms
Epic Citadel,58.6 FPS
3DMark – Ice Storm, 3081
Geekbench 3, Single-Core 315/ Multi-Core 1040
AnTuTu 4,13401
AndroBench – odczyt sekwencyjny, 48.47 MB/s
AndroBench – zapis sekwencyjny,9.93 MB/s
AndroBench – odczyt losowy,12.17 MB/s
AndroBench – zapis losowy,0.6 MB/s
[/table]

Przeglądanie stron internetowych i dokumentów PDF

Można otworzyć wiele zakładek ze skomplikowanymi stronami WWW jednocześnie i przełączać między nimi płynnie. Klawiatura szynko się wyświetla i reaguje na naciśnięcia klawiszy ekranowych.

Dokumenty PDF ładują się szybko, a przewijanie jest płynne. Dopiero przy tych bogatych w grafiki przy przewijaniu trzeba od czasu do czasu poczekać chwilę na załadowanie się strony.

Multimedia, filmy

Tablet Acer Iconia A1-810 w zasadzie wyświetla (przy pomocy MX Playera) filmy HD i FullHD w większości formatów. Niestety tablet nie odtworzył mi obrazu w filmach HD zakodowanych w AVI MPEG-4 DivX4 oraz DivX5.

Niestety tablet nie odtwarza strumieniowania korzystającego z Flasha, więc jeśli serwis materiały dostarcza tylko z wykorzystaniem wtyczki Flash, to nie będzie można ich obejrzeć.

Gry

Zaawansowane, najnowsze produkcje chodzą płynnie. Układ graficzny PowerVR SGX544 bardzo dobrze się sprawdza mimo jednego rdzenia.

Dźwięk

Niestety dźwięk nie jest mocnym punktem tego tabletu Acera. Jeden mały głośniczek umieszczony w dodatku z tyłu, nie zapewni dobrych doznań muzycznych. W dodatku przy maksymalnej głośności niskie tony charczą.

acer-iconia-a1-810-014.jpg

Bateria

Duża bateria w tablecie zapewnia zwykle długi czas pracy. Tak jest i w tym przypadku, a że procesor MT8125 jest oszczędny, to możemy pracować lub relaksować się aż 11 i pół godziny. Czas ten dotyczy przeglądania internetu lub odtwarzaniu filmu z włączonym WiFi i przy minimalnym podświetleniu. Przy maksymalnej jasności wyświetlacza czas ten skraca się o połowę. Komfort do pracy w dzień w pomieszczeniu zapewnia około 50% – 60% podświetlenia, co pozwala na używanie Acera około 8 godzin. Pojemność baterii to o pojemności 4960 mAh/3.7 V.

[print_gllr id=10364]

[table caption=”Acer Iconia A1-810 – bateria”]
podświetlenie, czas pracy
minimum,11h30min
maksimum,5h30min
[/table]

Tablet nie grzeje się praktycznie wcale. Przyczyną tego jest zarówno energooszczędność procesora, jak też słabsze podświetlenie matrycy, o którym wspominałem wcześniej.

Tablet ładuje się przez gniazdo microUSB, a czas pełnego ładowania z zasilacza wynosi około dwóch godzin.

Aparat i kamerka

Aparat o rozdzielczości 5.0 MP robi niezłe zdjęcia w dzień, ale przy słabym oświetleniu w pomieszczeniu, to z jakością bywa już różnie. Filmy nagrywane są w rozdzielczości HD i podobnie jak zdjęcia ich jakość zależy mocno od oświetlenia.

[print_gllr id=10359]

Kamerka wystarcza do prowadzenia rozmów przez internet.

Podsumowanie

Tablet Acer Iconia A1-810 będący markową propozycją wśród budżetowych tabletów to godna uwagi pozycja. Jest wydajny i zapewnia długi czas pracy na baterii, a cena rekompensuje wykonanie tabletu z tworzywa sztucznego. Wyświetlacz w formacie 4:3 nadaje się przede wszystkim do przeglądania stron internetowych i czytania dokumentów oraz książek. Rozdzielczość 1024 x 768 na przekątnej 7.9 cala zapewnia wystarczającą dla wielu osób gładkość czcionek. W tym zakresie użytkowania oraz w grach żółty odcień barw matrycy nie będzie przeszkadzał.

Zalety:

 • niska cena
 • dobra wydajność
 • długi czas pracy na baterii
 • bardzo dobre WiFi
 • rozpoznawanie dysków NTFS
 • dobry GPS
 • czuła matryca
 • dodatkowe programowalne gesty (dwa, ale są)

Wady:

 • niezbyt wierne odtwarzanie kolorów przez matrycę
 • brak obsługi zewnętrznych modemów 3G
 • słaby głośnik
 • problemy z odtwarzaniem niektórych formatów filmów
 • delikatne złącza
 • dość duża waga i grubość

Tablet Acer Iconia A1-810 do testów dostarczył producent, firma Acer i można kupić już od 689 zł.

acer-iconia-a1-810-017.jpg