Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletów Onda V972 i V812 – pierwsze wrażenia

Dziś otrzymałem przesyłkę z dwoma najnowszymi tabletami Onda V972 i Onda V812. Niebawem pierwsza w Polsce recenzja tych bardzo wyczekiwanych chińskich tabletów, a teraz przeczytajcie moje pierwsze wrażenia.

Pełną recenzję przeczytacie tutaj.

Tablety do testów otrzymałem dzięki uprzejmości firmy PiK Technology, która prowadzi ich sprzedaż na terenie Polski. Na początku przypomnę krótko ich charakterystykę. Onda jako jedna z pierwszych wypuściła na rynek tablety z najnowszym czterordzeniowym procesorem Cortex-A7 AllWinner A31 w technologii 28 nm. Procesor ma dwurdzeniowy procesor graficzny PowerVR SGX544MP2, który ma w sumie 8 logicznych potoków przetwarzania (potocznie mówi się o ośmiu rdzeniach graficznych). Procesor AllWinner A31 działa z bardzo szybką 64 bitową pamięcią RAM (dwa kanały po 32 bity). Wydajność tabletu z takim procesorem ma być prawie taka sama jak urządzenia z czterordzeniową Tegra 3, a w niektórych aspektach nawet przewyższać. Procesor A31 pozwala też na przetwarzanie obrazu o kinowej rozdzielczości 4K. To tyle na temat samych aspektów technicznych. Przejdźmy do moich wrażeń po odpakowaniu kartonowego pudełka.

Onda V972SONY DSC SONY DSC

Oba modele są zapakowane w białe, estetyczne i sztywne kartonowe pudełka. Na bocznej stronie podana jest specyfikacja w językach angielskim i chińskim. Widnieje też informacja o certyfikatach CE i FCC, więc świat stoi przed nimi otworem. 🙂 W pudełkach oprócz zapakowanych w foliowe woreczki tabletów znajduje się ładowarka z przejściówką europejską, kabel USB, przejściówka micro USB -> USB i chińska instrukcja.

SONY DSC

Onda V812

Jako pierwszy tablet rozpakowałem 8 calowy model Onda V812. Pierwsze wrażenie jest naprawdę bardzo pozytywne. Tablet Onda wygląda jak urządzenia z najwyższej półki. Przyciski, gniazdo słuchawkowe i tylny aparat świetnie osadzone w zimnej metalowej obudowie, a gniazda bardzo dobrze wykończone. Oczywiście znalazła się łyżka dziegciu. Wszystko wyglądało na bardzo dobrze spasowane, ale okazało się że jedna z krótszych krawędzi delikatnie trzeszczy i widać w tym miejscu nie do końca dobre połączenie czarnej ramki ze obudową.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Tablety są zasilane przez port micro USB. Czas uruchamiania tabletu wynosił około 20 sekund podczas którego widnieje animacja producenta. Po uruchomieniu ukazuje się ekran Androida 4.1 z widgetami Onda UI, które jakoś nie przypadły mi do gustu na pierwszy rzut oka. Mimo czterech rdzeni i wydajnego układu graficznego przechodzenie pomiędzy ekranami nie było całkiem płynne i przycinało się na początku. Onda już zdążyła wydać poprawkę do swojego oprogramowania, która jeszcze nie została wgrana na ten tablet, więc liczę że te i inne ewentualne usterki ustąpią po aktualizacji.

SONY DSC SONY DSC

Matryca 8 calowa IPS jest bardzo dobra, ale dopiero porównanie jej z urządzeniami topowych marek da obiektywną ocenę. Na marginesie powiem Wam też, że rozdzielczość 1024 x 768 pikseli na 8 calach jest więcej niż zadowalająca i widać dużą różnicę w jakości obrazu w porównaniu do 9.7 cala z tą samą rozdzielczością.

SONY DSC

SONY DSC

Na tablecie wgrane są demonstracyjne filmy w rozdzielczości 4K w różnych formatach i wszystkie odtwarzane są idealnie. To naprawdę ogromna przyjemność oglądanie filmów w takiej jakości nawet na 8 calach i w rozdzielczości ledwie HD.

SONY DSC

Onda V972

Tablet Onda V972 ma matrycę IPS o przekątnej 9.7 cala z rozdzielczością Retina 2048 x 1536 pikseli. W pudełku ten sam zestaw co w mniejszym modelu V812. Jedyna różnica to konstrukcja wkładki do pudełka ułatwiająca wyciągnięcie większego i cięższego tabletu.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Urządzenie wykonane bardzo dobrze, ale niestety również nie ustrzegło się drobnego niedociągnięcia i jeden z rogów lekko skrzypiał przy naciśnięciu.

SONY DSC SONY DSC

Zauważyłem podobny efekt szarpania z przesuwaniem się pomiędzy oknami menu jak w V812, który był nieco wyraźniejszy prawdopodobnie ze względu na wysoką rozdzielczość. Poza tym uruchamianie aplikacji i przełączanie się pomiędzy nimi jest płynne. Filmy 4K również chodziły płynnie.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSCSONY DSC SONY DSC SONY DSC

Jak zauważyliście menu ustawień jest białe zamiast standardowego czarnego. Wbudowany w urządzenia tylny aparat jest bardzo dobrej jakości. Nawet w kiepskim oświetleniu robi całkiem dobre zdjęcia.

SONY DSC

Krótkie podsumowanie

Mimo pewnych niedociągnięć w konstrukcji urządzeń i oprogramowaniu tablety Onda V972 i Onda V812 wywarły na mnie bardzo dobre wrażenie. Możecie się spodziewać bardzo dokładnej recenzji obu modeli. Napiszcie co chcielibyście abym dla Was przetestował.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *