Smartfony, Tablety, Laptopy

Recenzja tabletu Ainol NOVO9 Spark (FireWire)

Budżetowy tablet Ainol NOVO9 Spark to kolejne urządzenie z czterordzeniowym procesorem AllWinner A31, które miałem okazje testować. Jego zalety i wady starałem się opisać w poniższej recenzji.

Na początku wyjaśnię kwestię nazw Spark i FireWire. Otóż oficjalną nazwą jest Spark. Natomiast na samym początku przy pierwszych doniesieniach i przeciekach o tym tablecie Google Translate tłumacząc chińską stronę producenta ochrzcił go właśnie FireWire i tak się już przyjęło i funkcjonuje w wielu sklepach i blogach.

DSC07815.JPG

Tablet Ainol Spark, jak będę go w skrócie nazywać, trafił do mnie na testy dzięki uprzejmości firmy PiK Technology. Ponieważ nie jest to pierwszy tablet z ekranem Retina i procesorem AllWinner A31 z którym miałem do czynienia więc od samego początku wiedziałem, czego spodziewać się po tym urządzeniu. Na początku jednak przypomnę parametry techniczne Sparka:

 • matryca IPS Retina III generacji o przekątnej 9.7 cala i rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, proporcje 4:3, ekran G+G (identyczna z tą w iPad 4)
 • czterordzeniowy procesor AllWinner A31 Cortex-A7 w technologii 40 nm, taktowany zegarem 1 GHz
 • dwurdzeniowy procesor graficzny PowerVR SGX544MP2 z ośmioma rdzeniami logicznymi
 • 2 GB pamięci RAM DDR3, 16 GB pamięci Flash
 • kamerka przednia 2.0 MPix
 • tylny aparat 5.0 Mpix z autofocusem, nagrywaniem filmów HD i zdjęciami seryjnymi
 • wyjście mini HDMI 4K, micro USB 2.0 OTG, slot microSD 32 GB, gniazdo zasilania 2.5 mm
 • dwa głośniki
 • bateria 10000 mAh
 • waga 660 g
 • wymiary 242 mm x 187.5 mm x 9.8 mm
 • system Android 4.1.1

Zawartość pudełka

SONY DSC

Tablet mieści się w zgrabnym pudełku idealnie dopasowanym do jego wysokości i szerokości. Trudno jest więc wyciągnąć urządzenie i trzeba uważać by w czasie tej operacji niekontrolowanie nie wypadło. Do testów otrzymałem model z białą przednią ramką. Pod tabletem w drugim znacznie mniejszym opakowaniu oprócz papierków w języku chińskim znajduje się kabel USB/microUSB, przejściówka do USB OTG oraz ładowarka ścienna z przejściówką dla gniazdek europejskich. Ładowarka i przejściówka są bardzo dobrze wykonane.

Wygląd i ergonomia

Ainol Spark ma bardzo klasyczny wygląd nawiązujący trochę do iPad’a. Biała ramka okalająca szklany ekran wykonana jest z tworzywa sztucznego z kamerką pośrodku krótszego lewego boku. Nie jest ona bezpośrednio osadzona w obudowie, ale w cienkiej metalowej wyprofilowanej ramce. Dopiero całość jest bez użycia śrubek zespolona z tylna pokrywą.

Tylna pokrywa wykonana jest ze stopu aluminium i magnezu, a dzięki zabiegowi piaskowania jest lekko chropowata w dotyku co daje pewność uchwytu, szczególnie, że tablet jest dość ciężki. Niestety sama obudowa nie jest zbyt odporna za zarysowania więc należy uważać na czym tablet kładziemy. Tylny aparat umieszczony jest w jej prawym górnym roku.

Ainol Spark posiada trzy fizyczne przyciski: zasilania, podwójny regulacji głośności i HOME. Są one umieszczone w lewym górnym rogu (patrząc od przodu w orientacji poziomej). Umieszczenie ich w tym miejscu jest bardzo wygodne i nie ma mowy o przypadkowym ich naciskaniu. Jednak przyciski regulacji głośności sterują nią w odwrotny sposób niż chciałaby tego intuicja. Bliżej palców lewej dłoni jest przycisk zwiększający głośność i dalej zmniejszający. W efekcie na początku pracy z tabletem systemowy pasek głośności reaguje odwrotnie do naszych zamierzeń. Z drugiej może być to dobre ćwiczenie dla naszego mózgu. 🙂

Wszystkie gniazda i dwa głośniki są umieszczone na prawym boku. Są bardzo dobrze wykonane. Karta micro SD po włożeniu nie chowa się całkowicie i wystaje na około 1 mm. Gniazdo micro USB jest dość płytkie i niektóre wtyczki mogą lekko wystawać, ale na pewno nie wypadną. Wtyczka kabla HDMI nie wystaje i siedzi pewnie w gnieździe. Należy uważać na wtyk od ładowarki ponieważ końcówka dość mocno wystaje. Natomiast wtyk słuchawkowy bardzo dobrze siedzi w gnieździe. Umiejscowienie dwóch głośników (nie są stereo) jest bardzo przemyślane – na dwóch krańcach bocznej ramki, gdyż przynajmniej jeden z nich nie będzie zasłonięty przez rękę.

[print_gllr id=5330]

Mimo, że wszystko wydaje się dobrze złożone to jednak biała ramka trzeszczy nawet pod lekkim naciskiem. Połączenie metalowej ramki z obudową też nie jest idealne i dolna krawędź delikatnie wystaje poza obręb obudowy. Wzdłuż połączenia jest niewielka szpara, która znika, gdy tablet ściśniemy palcami.

Ekran

Matryca IPS w tablecie Ainol Spark jest identyczna z tą użytą w iPad 4 i Onda V972, jest więc bardzo dobra. W porównaniu jednak do iPad 4 kolor niebieski jest znacznie mocniej uwypuklony, przez co obrazy są mniej ciepłe. Ekran ma dosłownie minimalne wycieki podświetlenia.

Można natomiast mieć zastrzeżenia co do jej jasności. Nie wiem czym jest to spowodowane, być może jakością szklanego ekranu G+G lub samym podświetleniem, ale nawet przy maksymalnym ledwo co widać w pochmurny dzień w otwartym terenie.

Czułość ekranu jest na dobrym poziomie. Tablet (jeśli akurat jego procesor nad czymś nie myśli) reaguje szybko i precyzyjnie.

[print_gllr id=5373]

Stabilność i wydajność systemu

Przy starcie urządzenie potrzebuje ponad 20 sekund by się uruchomić. Tablet Spark podczas testów miał zainstalowany firmware Ainola w wersji 1.31 z dostępem do roota. System działał bardzo stabilnie nawet podczas uruchamiania wielu aplikacji i przełączania się między nimi. Nie zdarzyło się w ciągu dwóch tygodni, by się zawiesił, czy sam z siebie zresetował. Tylko dwa razy uruchomiona aplikacja po jakimś czasie wyłączyła się sama. Również zgodność tabletu z aplikacjami w Google Play jest zadowalająca, choć np. gra Need For Speed: Most Wanted nie uruchomiła się po pobraniu twierdząc, że nie jest przeznaczona na to urządzenie.

Procesor AllWinner A31, trzeba sobie to powiedzieć jasno, nie jest demonem prędkości. Mimo czterech rdzeni ma problemy z obsługą wielu uruchomionych usług jednocześnie. Im więcej programów jest włączonych i aktywnych w tle, tym większe lagi system notuje. Dlatego sytuacja poprawiła się, gdy starą metodą zainstalowałem program typu Task Killer.

CPU słabo sobie radzi też z renderowaniem grafiki 2D na tak dużej rozdzielczości jak Retina oraz obliczeniami. Widać to na przykładzie programu Sketchbook Pro i Google Earth. W pierwszym trzeba czekać kilka sekund nawet, aż pociągnięta linia się odrysuje. Drugi działa niemiłosiernie wolno i w zasadzie nie da się go używać. Nie widać tu mocy płynącej z czterech rdzeni i szybkiej 64 bitowej pamięci.

Przeciwieństwem CPU jest procesor graficzny (GPU) PowerVR SGX544MP2, który ma co prawda tylko dwa rdzenie, ale tak sprzężony został z AllWinner A31, że każdy rdzeń CPU ma dostęp do dwóch fizycznych rdzeni GPU niezależnie. Mamy w ten sposób osiem tzw. logicznych rdzeni (potoków przetwarzania). W rezultacie otrzymujemy potężne narzędzie do renderowania grafiki 3D, które z łatwością osiąga 40 klatek na sekundę na rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Dzięki temu zaawansowane gry i animacje 3D są bardzo płynne a samo granie jest bardzo przyjemne. Tablet błyskawicznie reaguje na to co naciśniemy na ekranie lub gdy przechylimy tablet. Gdyby GUI Androida było w 3D mielibyśmy płynność iPad’a. 🙂

Tu objawia się jeszcze jedna ciekawa cecha procesora graficznego PowerVR SGX544MP2. Mianowicie jest on taktowany z częstotliwością 355 MHz, czyli niewiele wyższą od częstotliwości CPU w trybie oszczędzania energii. Rezultatem tego jest płynne działanie gier i odtwarzania filmów wideo nawet jeśli włączył się właśnie ten tryb. Przycinanie w grze jest najczęściej bardzo niewielkie.

Benchmarki

 1. AnTuTu 3.1.2 – 11295 pkt
 2. Quadrant – 3183 pkt
 3. Nenamark 2 – 41.2 FPS
 4. SDTools – odczyt 36.7 MB/s, zapis 10.3 MB/s
 5. Vellamo HTML5 – 934 pkt
 6. Vellamo METAL – 369 pkt

[print_gllr id=5319]

Poruszanie się po systemie

Ekrany przewijają się zwykle dość płynnie nawet przy dużej ilości ikon i widgetów, ale zdarzają się systemowi momenty zawahania. Przejścia z aplikacji na pulpit często nie są płynne i ukazuje się naszym oczom przez chwile półprzeźroczysta przeskalowywana bitmapa. Również dolny pasek z menu nie zawsze chce reagować od razu.

[print_gllr id=5385]

Przeglądanie stron internetowych

Ekran Retina sprawia, że strony internetowe czyta się bardzo przyjemnie. Jednak ich przeglądanie wymaga pewnej dozy cierpliwości i najlepiej nie przełączać się często między zakładkami, gdyż trwa to nawet kilka sekund. Strony wczytują się szybko ale czas ich renderowania jest dość długi. Przewijanie i powiększanie treści stron działa płynnie o ile system nie zaliczy zawieszenia na krótka chwilę. Z tego samego powodu klawiatura nie zawsze wyjeżdża od razu a wpisywany tekst wchodzi z wyraźnym opóźnieniem. Mimo, że matryca działa precyzyjnie, to czasami kilka razy klika się w link myśląc, że system tego nie zanotował. Możecie też zapomnieć o grach Flash – są zbyt wolne. Natomiast strumieniowanie wideo działa bez zarzutów.

[print_gllr id=5341]

Czytanie dokumentów

Podobnie jak w przypadku stron internetowych dokumenty czyta się świetnie. Strony przewijają się płynnie, ale widać, że procesor ma czasami problem z wystarczająco szybkim renderowaniem bitmap, stąd od czasu do czasu trzeba poczekać na wyświetlenie treści strony.

[print_gllr id=5363]

Odtwarzanie filmów, centrum multimedialne

Dzięki świetnemu procesorowi graficznemu PowerVR SGX544MP2 tablet doskonale sobie radzi z filmami HD, Full HD a nawet 4K w wielu najpopularniejszych formatach. Ainol Spark podłączony przez kabel HDMI do telewizora lub kina domowego staje się centrum multimedialnym. Jeśli dodatkowo wyposażymy nasz zestaw w mysz i klawiaturę bezprzewodową (radiową, bo tablet nie ma Bluetooth) lub inny zdalny sterownik, to przestajemy być ograniczeni kablem. Ja osobiście czekam na aktualizację do Androida 4.2. Dostępna wówczas technologia Miracast (WiDi) pozwoli na bezprzewodowy przesył sygnału do telewizora (należy dokupić specjalny odbiornik do TV).

[print_gllr id=5392]

Tablet ma nie najgorszą kartę dźwiękową, ale nie do końca jest ona dobrze ekranowana i czasami słychać delikatne trzaski. O ile w grach i przy oglądaniu filmów one nie przeszkadzają, o tyle przy słuchaniu muzyki niektórych może to irytować.

Gry

Płynność gier na Retinie to jedna z podstawowych zalet tego tabletu. Matryca jest wystarczająco czuła, tablet szybko reaguje na wychylenia, a gry wyglądają naprawdę wyśmienicie. Oczywiście znajdą się takie, które jeszcze nie są kompatybilne, ale zdecydowana większość dobrych i najnowszych pozycji wśród 3D uruchomi się.

Niestety gry korzystające z trybu 2D nie będą chodziły płynnie. Na szczęście są to raczej starsze już pozycje, które w większości i tak są nieprzystosowane do rozdzielczości Full HD.

[print_gllr id=5088]

Aparaty fotograficzne

Niestety mimo teoretycznie dobrej specyfikacji technicznej tylny aparat Sparka robi bardzo słabe zdjęcia. Pomijam w ogóle celowość montowania tylnego aparatu bez stabilizatora w tablecie który waży dobrze ponad pół kilograma i trudno jest go utrzymać stabilnie. Przednia kamerka wystarcza do rozmów przez Skype’a.

WiFi

Ainol Spark ma całkiem przyzwoite WiFi, choć nie tak dobre jak testowane przeze mnie tablety Onda. Połączenie jest szybko nawiązywane i jest stabilne nawet przy bardzo słabym sygnale. WiFi testowałem na routerze Linksys WRT54G w standardzie 802.11 g,  transmisja szyfrowana WPA2/AES. Oto jak przedstawiają się wyniki:

Odległość od routera 1 m

10 m
i dwie ściany

Siła sygnału

-54 dB

-76 dB

Ping

54 ms

207 ms

Pobieranie (prędkość)

2.94 Mbps

0.77 Mbps

Wysyłanie (prędkość)

0.41 Mbps

0.05 Mbps

[print_gllr id=5299]

Zewnętrzne urządzenia i pamięci masowe

Tablet bezproblemowo pracował z klawiaturą i myszką bezprzewodową radiową E-Blue Strangy jak i zwykłymi przewodowymi. Do tabletu Ainol Spark podłączałem zewnętrzne dyski twarde Western Digital i Seagate, ale oba z własnym zasilaniem. Również karty SDHC 8 i 16 GB współpracowały z urządzeniem bez problemu.

Bateria

Ainol Spark posiada dużą baterię o pojemności 10000 mAh. Bateria wystarcza na dość długo pod warunkiem, że ustawimy minimalną jasność ekranu. Zdecydowana większość energii idzie oczywiście na obsługę ekranu. Dla przykładu tablet pozwala na przeglądanie internetu nawet do 7.5 h przy minimalnej jasności.

Bateria rozładowuje się równomiernie w zakresie od 95% do 5%. Na krańcach tego przedziału rozładowanie przebiega bardzo szybko. Przy rozładowywaniu począwszy od 20% pojemności włącza się tryb oszczędzania energii, który spłaszcza mocno krzywą rozładowywania. Dzięki temu nawet godzinę możemy w tym trybie pracować nim tablet całkowicie się rozładuje.

Ładowanie z ładowarki przebiega bardzo szybko, ponieważ dostarcza ona aż 3 Ampery prądu.

[print_gllr id=5089]

Zużycie baterii:

 • przeglądanie stron: 100% w 7.5 h
 • oglądanie filmu HD: 13.6% w 60 minut, czyli ponad 7 godzin oglądania filmów
 • ładowanie baterii z ładowarki sieciowej 3A: 30% w 50 minut, a to daje naładowanie baterii do pełna w niecałe 3 godziny.

Podsumowanie

Mając na uwadze poprzednie produkcje marki Ainol byłem ostrożnie nastawiony do tabletu Ainol NOVO9 Spark. Jednak zaskoczyła mnie nie najgorsza jakość wykonania tego modelu i dość dobre oprogramowanie.

Pozytywne cechy tabletu Ainol NOVO9 Spark:

 1. Nienaganna ergonomia.
 2. Doskonały wyświetlacz Retina.
 3. Bezproblemowe odtwarzanie filmów HD, FullHD i 4K.
 4. Płynne gry na Retinie.
 5. Duża bateria i szybkie ładowanie.
 6. Tablet nie grzeje się zbytnio.

Co mi się nie podobało w nim:

 1. Skrzypiąca przednia ramka.
 2. Zbyt mała jasność podświetlenia ekranu.
 3. Ociężałość procesora w obsłudze systemu i aplikacji.
 4. Trzaski przy odtwarzaniu muzyki i filmów.
 5. Aparat fotograficzny.

Tablet nie posiada Bluetooth co może być dla wielu z Was ważne ze względu na posiadane akcesoria.

Cena tabletu w Polsce wynosi około 1150 zł i jest on bezpośrednim konkurentem tabletu Onda V972 i Vido N90FHD Quad-core (jest już w sprzedaży w Polsce). Na jego korzyść przemawia większa bateria, ale Onda jest lepiej dopracowana w detalach i ma lepsze WiFi.

Czy zakup Ainol Spark jest opłacalny? Ze względu na specyfikę użytego procesora jest to tablet przeznaczony głównie do szeroko pojętej rozrywki: gier, oglądania filmów, telewizji internetowej. Nadaje się też świetnie do czytania dokumentów. Jeśli szukacie takiego urządzenia z ekranem Retina, to Ainol NOVO9 Spark spełni Wasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *