Smartfony, Tablety, Laptopy

Procesor Apple A7 zastosowany w iPhone 5s wytwarzany jest wciąż w fabrykach Samsunga

Pomimo ostrego konfliktu między Apple a Samsungiem o naruszenie praw patentowych współpraca pomiędzy tymi elektronicznymi gigantami nadal trwa.

Ekspertom z portalu Chipworks udało się odkryć, że procesory Apple A7 zastosowane w telefonie iPhone 5s są wykonane w fabryce Samsunga, najprawdopodobniej w procesie technologicznym 28 nm Hi K Metal Gate (HKMG). Jest to ten sam proces, w którym produkowany jest procesor Samsung Exynos zastosowany w smartfonie Samsung Galaxy S IV.

apple-a7-1 apple-a7-2

Apple szuka nowego dostawcy procesorów dla swoich urządzeń, by częściowo uniezależnić się od Samsunga. Apple jest jednocześnie jednym z głównych odbiorców części elektronicznych Samsunga (poza nim samym). Utrata tak dużego kontrahenta może być dla koreańskiego potentata bolesnym ciosem. Z jednej strony Apple chce zdywersyfikować dostawców, z drugiej wojna patentowa z Samsungiem pozwala na wywieranie nacisków na Koreańczyków w negocjacjach handlowych.

Specjaliści Chipworks potwierdzili również, że producentem wysokowydajnego kontrolera M7 (Cortex-M3) odpowiedzialnego za przekazywanie danych z żyroskopu, akcelerometru i kompasu elektronicznego jest holenderska firma NXP Semiconductors (dawniej część Phillips’a).

Wszystkich zainteresowanych elektroniką umieszczoną w iPhone 5s zapraszam na stronę Chipworks.

techcrunch,chipworks