Smartfony, Tablety, Laptopy

Procesor AllWinner A80 Octa również dla Windows 8 i ChromeOS, Android 4.3 dla tabletów z procesorami AllWinner [wideo]

AllWinner potwierdza, że procesor A80 Octa będzie działał w heterogenicznej (HMP) architekturze big.LITTLE. Systemy Windows 8 i Google ChromeOS będą mogły być uruchamiane na tabletach z A80.

W trakcie trwającej wystawy China Sourcing Fair w Hong Kongu, która odbywa się niemal równolegle z jesienną edycją Hong Kong Electronics Fair jeden z największych producentów tanich procesorów na świecie chiński AllWinner zaprezentował tablety, phablety i inne urządzenia oparte na swoich procesorach. Na filmie nakręconym przez nieocenionego Nicolasa Charbonniera (Charbax) na stoisku AllWinnera można zobaczyć urządzenia wyprodukowane Foxconn, Onda, Ramos, Pegatron, Winn i Gadmei oraz MSI.

allwinner-3d-tablet
Tablet z matrycą 3D produkcji najprawdopodobniej Gadmei
allwinner-dev-board
Zestaw AllWinnera dla programistów za 50 dolarów USD
allwinner-ink-tablet
Czytniki z ekranem E Ink
allwinner-pegatron-tablet
Pegatron

 

Tablet MSI z procesorem A20 miał zainstalowanego Androida 4.3.3, co oznacza, że AllWinner ma już biblioteki SDK pod tą wersje Androida i zwiastuje rychłą aktualizację oprogramowania dla tabletów z jego procesorami.

allwinner-msi-tablet
Tablet MSI z procesorem AllWinner A20 i Androidem 4.3.3

Jak wynika z rozmowy Nicolasa z przedstawicielka AllWinnera procesor ośmiordzeniowy AllWinner A80 Octa będzie zbudowany w heterogenicznej odmianie architektury big.LITTLE HMP (ang. heterogeneous multi-processing) Coerex-A7 + Cortex-A15. Będą więc mogły pracować wszystkie 8 rdzeni jednocześnie. Czy będzie to tania i realna konkurencja dla nowej wersji Samsunga Exynos Octa z architekturą HMP, to zobaczymy na przełomie roku.

allwinner-a80

Procesor AllWinner A80 Octa będzie też mógł być sercem tanich tabletów i laptopów pracujących pod kontrolą Windows 8 (najprawdopodobniej RT) oraz Google ChromeOS. Taka przynajmniej grafika widnieje na banerze reklamowym AllWinnera w hali wystawowej.

ARMdevices.net