Smartfony, Tablety, Laptopy

Pierwsze smartfony i tablety z Androidem z procesorem Intel Atom x3, czyli Rockchip SoFIA 3G zaprezentowane!

Podczas trwającej wystawy Hong Kong Electronics Fair 2015 Spring Intel i Rockchip zaprezentowały smartfony i tablety oparte na najnowszym procesorze Intel Atom x3, czyli Rockchip SoFIA 3G-R (C3230RK).

Procesor SoFIA powstał przy współpracy Intela i Rockchip i jest to 4 rdzeniowy układ wykonany w technologii 28 nm. Współpracuje on z układem graficznym Mali-450MP4. Zmierzona moc obliczeniowa procesora Intel Atom x3 na przykładowych urządzeniach w programie AnTuTu jest o 50% większa niż czterordzedniowe procesory z architekturą ARM Cortex-A7. Zaprezentowane smartfony i tablety miały przekątną od 5 do 10.1 cala i niezbyt wygórowane konfiguracje.

intel-atom-x3-rockchip-sofia-3g-r-3

Najważniejszym jednak jest zintegrowany modem 2G/3G, co wraz z niską ceną SoC stanowi dużą konkurencję dla procesorów chociażby firmy MediaTek. Kluczową rzeczą będzie też energooszczędność tego SoC, o której na razie zbyt wiele nie wiadomo.

intel-atom-x3-rockchip-sofia-3g-r-2

Smartfony i tablety do masowej produkcji trafią już w maju. Ceny będą konkurencyjne w stosunku do obecnych już na rynku tanich smartonów i tabletów.

intel-atom-x3-rockchip-sofia-3g-r-1 intel-atom-x3-rockchip-sofia-3g-r-4 intel-atom-x3-rockchip-sofia-3g-r-5

zol.com.cn, padnews.cn