Smartfony, Tablety, Laptopy

Onda, Cube, Teclast i Ramos, czyli ofensywa Intela na rynku tabletów nabiera tempa

Niemal równocześnie czterech chińskich producentów tanich tabletów Onda, Cube, Teclast i Ramos poinformowało o nadchodzących wydarzeniach wynikających z bliskiej współpracy z Intelem.

Trzy miesiące temu Intel zapowiedział nowe tanie modele procesorów Intel Atom Bay-Trail (x86, 22 nm), które sprowadzą ceny tabletów w granice przedziału 99-199 USD. Pierwszym będzie procesor Intel Atom Z3735D w cenie 32 USD, którego premierę zapowiadano na pierwszy kwartał bieżącego roku. Intel Atom Z3735D to tańsza i słabsza wersji procesora Z3740D. Cena 8 calowego tabletu z takim procesorem ma się kształtować w granicach pomiędzy 150 a 200 dolarów. Powoli zbliżamy się do jego premiery, o czym świadczą ostatnie informacje płynące od chińskich producentów.

intel-emdoor-roadmap

Firma Ramos przy okazji premiery dwusystemowego tabletu Ramos i10pro zapowiedziała wersje i10s z procesorem Intel Atom Z3735D i systemami Windows i Android:

  • wyświetlacz IPS FullHD 10.1 cala1920 x 1200 pikseli
  • procesor Intel Atom Z3735D (x86, 22 nm) 1.33 – 1.8 GHz
  • układ graficzny Intel HD Graphics Gen7
  • pamięć 2 GB RAM
  • 16 GB pamięci wewnętrznej eMMC
  • WiFi
  • GPS, Bluetooth, USB OTG, WiDi, HDMI
  • aparat 5.0 MP, kamerka 2.0 MP
  • systemy Windows 8.1 i Android 4.2.2

ramos-i10s-1

Onda na swoim mikroblogu ogłosiła, że w kwietniu zaprezentuje wraz z Intelem jako pierwsza na świecie model tabletu z 64-bitowy procesorem Bay Trail-T.

onda-intel-atom-bay-trail-64-bit

Cube zapowiedział pierwsze na świecie tablety i notebooki z 64-bitowy procesorem Bay Trail-T.

cube-intel-atom-bay-trail-64-bit

Teclast zaprosił na wspólną konferencję z chińskim oddziałem Intela, gdzie prawdopodobnie zostaną zapowiedziane kolejne modele tabletów z Androidem o przekątnych 7.9 cala i 9.7 cala z procesorem Bay Trail-T.

teclast-intel-atom-bay-trail-64-bit

Nie ma w reklamach serwowanych przez firmy Onda, Teclast i Cube bezpośredniej informacji o modelu procesora, ale na podstawie wcześniejszej informacji od Intela i zapowiedzi tabletu Ramos i10s można łatwo się domyślić, że chodzi o wspomniany wcześniej procesor Intel Atom Z3735D. Warto przypomnieć, że odmiana Z3735E będzie zintegrowana z modułami 3G/4G (LTE) i również trafi do chińskich tabletów.

Znamiennym jest też fakt, że to właśnie mało znani na świecie chińscy producenci jak Teclast, Onda, Cube, czy Ramos jako pierwsi zaprezentują urządzenia z nowym procesorem Intela. Będzie to przełomowe wydarzenie. Niskie ceny, coraz lepsza jakość i duże zdolności produkcyjne oraz potężne wsparcie od Intela i Microsoft mogą spowodować, że dobry sprzęt z mało znanymi logo zaleje nie tylko Azję, ale i Europę oraz USA. Będzie to śmiertelne zagrożenie dla producentów tabletów renomowanych i drogich marek jak i producentów SoC o architekturze ARM, nawet takich jak AllWinner, który produkuje tanie procesory.

Onda, Cube, Teclast, Ramos, padNews