Smartfony, Tablety, Laptopy

Odkrywamy tajemnice czterordzeniowego tabletu Teclast z procesorem AllWinner A31

Czterordzeniowy procesor AllWinner będzie w tablecie Teclast, ale nie w zaprezentowanym właśnie modelu P88. Nowy procesor zapowiada się bardzo ekscytująco.

Zasłona opadła i zaprezentowany w Chinach tablet Teclast P88 wbrew wcześniejszym informacjom to nadal klasyczny model dwurdzeniowy z procesorem Rockchip. Teclast jednak utrzymuje, że niebawem światło dziennie ujrzy tablet z czterordzeniowym procesorem z 64-bitową architekturą szyny danych, a będzie nim AllWinner oznaczony prawdopodobnie jako A31.

Procesory AllWinner wracają z długich wakacji mocnym uderzeniem. Producent zamiast skupiać się na dwurdzeniowych procesorach od razu przystąpił do prac nad czterordzeniowymi CPU. Wspomniany AllWinner A31 jest czterordzeniowym procesorem w energooszczędnej architekturze Cortex-A7.

W porównaniu do dominatora wśród jednordzeniowych procesorów modelu AllWinner A10 (Cortex-A8) jeden rdzeń nowego procesora A31 będzie pięć razy bardziej oszczędny energetycznie, wydajniejszy o 50% i pięciokrotnie mniejszy.Cztery rdzenie procesora A31 będą zbudowane z dwóch par inaczej niż to jest w procesorze Tegra 3 (Cortex-A9). Dzięki takiemu zabiegowi teoretycznie jest możliwe, że A31 będzie wydajniejszy, mimo że procesory w architekturze A7 są mniej wydajne niż te w A9.

Tablet Teclast z procesorem AllWinner A31 będzie wyposażony w ośmiordzeniowy procesor graficzny PowerVR SGX544 osiągając szybkość wypełniania trójkątów aż 100 M tri/s i pikseli 3 G pix/s, czym zbliża się do teoretycznych wyników zapowiadanego procesora Mali450. Procesor A31 pozwala też oczywiście na wyświetlanie obrazu 2048 x 1536 (Retina).

AllWinner A31 będzie dekodować obraz 4K (2160p) z prędkością 30 klatek na sekundę, obsługiwał wyświetlanie obrazu 3D i filmów FullHD do 100 Mb/s.

W tablecie Teclast znajdziemy również bardzo zaawansowane zarządzanie energią układem PMIC obsługującym płynną zmianę napięcia i częstotliwości taktowania procesora DFVS. Dzięki temu mimo czterech rdzeni CPU i aż ośmiu graficznych tablet nie będzie wymagał ogromnych baterii, by nadal być urządzeniem mobilnym. W trybie uśpienia ma ograniczyć pobieranie energii praktycznie do zera. Bardzo dobrą wiadomością jest też to, że Teclast będzie obsługiwał USB 3.0.

 

Na koniec jeszcze jedna ciekawa rzecz. Otóż plotki głoszą, że AllWinner A31 może służyć do budowy tabletów z Windows RT. W najbliższych dniach poznamy zapowiadany od miesiąca czterordzeniowy tablet Teclast. Przyznaję, że takie urządzenie chciałbym mieć.

1pad.cn, arm.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.