Smartfony, Tablety, Laptopy

Nowy procesor mobilny Intel Atom x3 SoFIA 3G-R już w kwietniu

Intel Atom x3, x5 i x7 to nowa seria procesorów dla smartfonów i tabletów. Pierwszy na rynek trafi SoC Intel Atom x3-C3230RK o kodowej nazwie SoFIA.

Procesor z serii Intel Atom x3 SoFIA (Smart or Feature phone with Intel Architecture) powstał w kooperacji z chińskim producentem procesorów Rockchip. Ma zintegrowany modem 3G/LTE i przeznaczony jest dla najtańszych telefonów i tabletów. Pozostałe procesory z serii Intel Atom x5 i x7 są znacznie bardziej wydajniejsze i przeznaczone dla wyższych segmentów rynku, co dokładniej opisuje poniższa grafika. Oczywiście wszystkie nowe serie SoC będą działać zarówno z Windowsem, jak i Androidem.

Intel-Atom-product-segments

Specyfikacja serii Intel Atom x3 bardzo przypomina procesory ARM, jednak jej architektura to x86/Silvermont. Procesory wyprodukowane są w technologii 28 nm, czyli może to oznaczać TSMC, podobnie jak wszystkie procesory Rockchip. W porównaniu do procesorów Silvermont produkowanych przez Intela procesor x3 ma być znacznie bardziej energooszczędny i pozwolić konkurować z takimi producentami jak Qualcomm, czy MediaTek.

Procesory w zależności od wersji będą posiadać dwa lub cztery rdzenie 64-bitowe. Różne będą też układy graficzne: od bardzo słabego Mali-400MP2, po wydajne Mali-450MP4 i Mali-T720MP2. Maksymalna obsługiwana rozdzielczość  wyświetlacza to 1920 x 1080 pikseli. Wersja z modemem LTE będzie dodatkowo obsługiwać NFC. Poniższe tabele (poglądowa i szczegółowa) przedstawiają specyfikację wspomnianych trzech wersji.

Intel-x3-seriesIntel-x3-soc-spec

Procesory Intel Atom x5 i x7 to całkowicie inna technologia i architektura przeznaczona dla tabletów – Cherry Trail (14 nm). Wyposażone są w układu graficzne Intel Graphics ósmej generacji z obsługą ekranów 1920 x 1200 lub 2500 x 1600 pikseli. Nie posiadają zintegrowanych modemów 3G/LTE. Szczegóły na poniższej grafice.

Intel-x3-x5-and-x7-SoCs

Firma  Rockchip poinformowała, że już w kwietniu Intel Atom x3 SoFIA z wbudowanym modemem 3G trafi do produkcji.

rockchip-intel-atom-x3-SoFIA

źródło: padnews, pcperandroidauthority, intel