Smartfony, Tablety, Laptopy

Nowy interfejs okienkowy Rockchipa w PIPO M8pro 3G [wideo]

Rockchip oferuje tabletom opartym o jego procesor RK3188 interfejs użytkownika pozwalający na jednoczesne uruchomienie i widoczność na ekranie czterech aplikacji.

Jest w sieci kilka filmów poglądowych, ale postanowiłem nagrać i zmontować dla Was film pokazujący wszystkie możliwości tego gadżetu. Dlaczego gadżetu? Ponieważ jest to pierwsza wersja okienek Rockchipa i do pełnej funkcjonalności i stabilności jeszcze brakuje.

Jesteście też pewnie ciekawi jak się będzie sprawować na większych rozdzielczościach i ekranach. Tablet PIPO M8pro posiada matrycę IPS o przekątnej 9.4 cala z rozdzielczością 1280 x 800 pikseli. Nie jest to dużo, ale więcej niż w 8-calowych urządzeniach Chuwi V88 i Vido Mini One.

Okienka włącza się w ustawieniach systemu, gdzie dostępny jest również krótki opis jak ich używać. Po włączeniu pokazuje się po prawej stronie ikonka – kółko z małymi okienkami w środku, które zmienia się w zależności od trybu w jakim pracujemy. Ikonkę można przesuwać w dowolne miejsce na ekranie.

Dostępne są trzy tryby pracy:

  1. tryb pływający: na ekranie dowolnie umieszczamy okna z aplikacjami, swobodnie definiujemy ich rozmiar i przełączamy się pomiędzy nimi dotykając je.
  2. tryb równego podziału ekranu na cztery części pomiędzy aplikacje, tutaj nie mamy możliwości zmian wielkości okien
  3. tryb dzielonego ekranu pomiędzy dwie aplikacje uruchomione na pełnym ekranie.

pipo-m8pro-rockchip-ui-1

Po uruchomieniu aplikacji zostaje ona umieszczona w pływającym okienku. Możemy jednocześnie mieć widocznych do czterech aplikacji na raz. Nie ma żadnych ograniczeń, dowolny program można tak uruchomić. Uruchomione aplikacje mogą nachodzić na siebie i nie przeszkadza to w ich działaniu.

Można ustawiać ich kolejność, ale nie można ich przemieścić lub zmienić rozmiar w sposób jak podpowiada intuicja. Wprowadzono nowy gest wykonywany trzema palcami – należy przeciągnąć po którejkolwiek aplikacji w okienku. Tryb edycji pozwala na manipulację oknami, przy czym  aplikacje stają lekko szare.

Po przesunięciu aplikacji i zmianie ich wielkości w ten sposób sam wychodzimy z trybu edycji. Co ciekawe podczas trybu edycji aplikacje cały czas działają, film się odtwarza, a gra jest aktywna, nie reagują one natomiast na dotyk. Okna można powiększyć tak, że zajmują cały ekran. Niestety nie można zmieniać ich proporcji, co byłoby przydatne w przeglądarce internetowej na przykład.

pipo-m8pro-rockchip-ui-2

Przy przejściu w tryb dzielonego na cztery części ekranu, system automatycznie ustawia aplikacje. Możemy znowu zastosować wspomniany wcześniej gest i tryb przełącza się w pływający.

pipo-m8pro-rockchip-ui-3

Tryb dzielonego ekranu pomiędzy dwie aplikacje w PIPO M8pro mnie rozczarował. Możemy uruchomić jedynie dwie aplikacje: galerie obrazków i ustawienia systemowe. Są one dostępne po wysunięciu dodatkowej środkowej belki, obok dwóch systemowych Androida 4.2. Znajduje się tu lista dostępnych w tym trybie programów. W tablecie Vido Mini One mamy dostępne zdecydowanie bardziej użyteczne aplikacje. Liczę, że PIPO będzie rozbudowywało listę o kolejne pozycje.

pipo-m8pro-rockchip-ui-4

Aplikacje dostały kolejny przycisk w górnej belce – kwadracik, który pozwala je przełączyć z trybu podzielonego ekranu na pełnoekranowy i odwrotnie. Widać też, że funkcjonalność ta nie będzie dostępna dla dowolnych aplikacji. Muszą one być przez producentów tabletów odpowiednio zmienione. Podobnie ma się rzecz w Samsung Galaxy Note 10.1.

Otwarte cztery okna powodują wzrost obciążenia procesora w proporcjonalny sposób to wymagań aplikacji. Jednym z elementów testów PIPO M8pro będzie właśnie test obciążeniowy dla uruchomionych czterech aplikacji. Zobaczymy jaki będzie miało to wpływ na zużycie baterii. Na filmie tego specjalnie nie widać, ale czasami filmy się przycinają, a ładowanie stron trwa dłużej.

Czasami gesty przestają działać i trzeba wyłączyć pracę z okienkami. Kolejna niedogodność, to przy przejściu między trybami działania normalny interfejs – okienka wyłączane są wszystkie aplikacje i trzeba je na nowo uruchamiać. Mam nadzieję, że kolejne wersje poprawia i ten błąd.

Ogólnie rzecz biorąc interfejs okienkowy to ciekawy pomysł, który może mieć zastosowanie szczególnie na większych tabletach, telewizorach oraz dołączonych do tabletu monitorach. Choć i na mniejszych 7 i 8 calowych urządzeniach dzielony ekran lub pływające okna będą użyteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *