Smartfony, Tablety, Laptopy

Nowości PIPO: tablet z Windows 8.1 i procesorem Intel BayTrail, tablet 9.7 cali Retina z 3G Huawei UltraStick, 7 cali FullHD i 3G

Wystawa CES2014 była szansą do pokazania najnowszych urządzeń marki PIPO. Szef firmy Ben Lai pokazał m.in trzy konstrukcje, które to pierwszy raz w historii pojawiły się w portfolio PIPO.

O tablecie z Windows 8.1 już wiedzieliśmy, a teraz można zobaczyć go na własne oczy. Pod matrycą 10.1 cala kryje się procesor Intel Atom Z3470D i 2 GB RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej, za co trzeba będzie zapłacić mniej niż 399 dolarów USD. Tablet ma dołączaną klawiaturę.

pipo-windows8

Kolejnym ciekawym urządzeniem jest tablet z matrycą 9.7 cali klasy Retina (2048 x 1536 pikseli) i procesorem RK3188 z wbudowanym UltraStickiem od Huawei, w którym osadzono modem 3G. Jestem ciekaw czy standard Huawei się przyjmie. Na razie jest kilka modeli tabletów Chuwi i Ainol (a teraz PIPO) z tym interesującym złączem.

pipo-97-retina-ultrastick-3g-2 pipo-97-retina-ultrastick-3g

Trzecią nowością jest konkurent Nexusa 7 (2013) z matrycą FullHD o przekątnej 7 cali i rozdzielczością 1920 x 1200 pikseli. Wyposażono go w procesor RK3188 i 1 GB RAM oraz wbudowany modem 2G/3G. Tablet ma możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych. Ciekawostką jest  to, że został stworzony w odpowiedzi na prośby użytkowników na firmowym profilu PIPO na Facebooku. Tablet trafi do sprzedaży najprawdopodobniej w lutym w cenie 199 dolarów USD.

pipo-7-fullhd-3g-1 pipo-7-fullhd-3g-2

Ben Lai w rozmowie z Nicolas Charbonnier (Charbax) zadeklarował, że będzie starał się wyposażać większość swoich tabletów w modemy 2G/3G i umożliwiać rozmowy telefoniczne, nawet w dużych modelach o przekątnej 10.1 cala. Będzie powstawało również więcej phabletów PIPO z różnymi rozmiarami matryc między 5 a 7 cali. Oprócz droższych czterordzeniowych rozwiązań PIPO będzie tworzyć również tańsze oparte na dwurdzeniowych procesorach (również z wbudowanym modemem 2G/3G).

Na pytanie o najnowszy procesor Rockchipa RK3288 Ben Lai odpowiedział nieco wymijająco. Stwierdził, że Microsoft i Intel agresywnie wciskają swoje technologie chińskim producentom zapewniając obecnie dużo lepsze wsparcie i ceny niż to było wcześniej. Jest więc sens angażować się w produkcje tabletów z systemem Windows. Najprawdopodobniej już w tym roku spory udział w produkcji chińskich budżetowych urządzeń będą mieć urządzenia z Intelem i Windowsem. PIPO M9 to pierwszy tablet z procesorem RK3188 jaki trafił na rynek. Powtórki z rozrywki raczej nie będzie i kto inny będzie dzierżył palmę pierwszeństwa w przypadku RK3288, co nie oznacza, że PIPO rozstaje się z Rockchipem.

Duże kawałki tortu jakie do tej pory kroili dla siebie chińscy producenci procesorów mobilnych dla tabletów zmniejszą się za sprawą nie tylko MediaTeka, ale i Intela. Odpowiedzią są deklaracje zarówno Rockchipa, jak i AllWinnera, że ich najnowsze procesory będą wspierać Windows RT, który Microsoft bardzo chce reaktywować. To w zasadzie jedyna rzecz jaką można zdziałać w architekturze ARM. Ja jednak czekam na moment, kiedy w Chinach zaczną powstawać procesory zgodne z architekturą x86, być może na licencji od Intela, bo na AMD to chyba specjalnie nie ma co liczyć.