Smartfony, Tablety, Laptopy

Mini PC Freelander AP10 z manipulatorem 3D

Zwykle Mini PC z Androidem kojarzy się z pudełkiem niewiele większym od pendrive’a, które można podłączyć przez port USB do telewizora lub monitora. Freelander proponuje „stacjonarny” mikrokomputer z manipulatorem 3D.

Freelander oprócz tabletów jest producentem również mikrokomputerów z  systemem Android. Najnowszym takim urządzeniem jest Freelander AP10 z dwurdzeniowym procesorem Rockchip RK3066, pamięcią 1 GB RAM i 4 GB pamięci Flash. Wyposażony jest w HDMI, Bluetooth oraz pełnowymiarowy USB OTG 2.0, a zasilany jest przez port microUSB. Jest to identyczny sprzęt jak w budżetowych tabletach.

Freelander AP10 Mini PC-1 Freelander AP10 Mini PC-2 Freelander AP10 Mini PC-3

 

Wyjątkowym wyposażeniem jest manipulator 3D z żyroskopem komunikujący się z mikrokomputerem drogą radiową. W wygodny sposób można więc obsłużyć domowe centrum multimedialne. Systemem jest Android w wersji 4.0 i można go bez przeszkód zaktualizować do wersji 4.1

Freelander AP10 Mini PC-6

Możliwość podłączania urządzeń drogą radiową, wbudowany Bluetooth, WiFi oraz szybki procesor sprawia, że mikrokomputer ten można wykorzystać na wiele sposobów. Oprócz odtwarzania filmów Full HD, surfowania po sieci, a nawet pracy biurowej AP10 może być tanią konsolą do gier. Przy jego pomocy możemy też pokusić się o zbudowanie inteligentnego domu z wykorzystaniem Amarino. Dodatkową zaletą jest minimalny pobór prądu w stosunku do tradycyjnego komputera. Szkoda tylko, że urządzenie ma tak mało wyjść USB i HDMI oraz brak mu czytnika kart SD.

Cena Freelander AP10 to ok. 80 dolarów USD z darmową przesyłką, czyli znacznie mniej niż za dwurdzeniowy tablet. W Polsce podobne, ale trochę bardziej rozbudowane urządzenie z Androidem w wersji 2.2 kosztuje na Ceneo 479 zł. Niestety w tym przypadku Android 2.2 raczej nie będzie wygodnym systemem w obsłudze.

A jakie Wy znaleźlibyście zastosowanie dla mini PC?