Smartfony, Tablety, Laptopy

MediaTek wprowadza tanie procesory dwu- i czterordzeniowe. Jest szansa na tańsze smartfony.

Chiński producent procesorów MediaTek nie jest zbyt znany na naszym europejskim rynku. W smartfonach rządzą obecnie procesory takich firm jak NVidia czy Qualcomm, a ceny dobrych aparatów z dwoma lub więcej rdzeniami zaczynają się od 1800 zł. Jednak za sprawą właśnie MediaTek może to ulec zmianie i będziemy mieć możliwość zakupu tańszych rozwiązań o bardzo przyzwoitych parametrach.

O MediaTek zrobiło się głośno na początku roku, gdy do produkcji trafił  MT6575 będący jednordzeniowym procesorem Cortex A9 taktowanym 1 GHz. Ten zoptymalizowany pod system Android 4.0 procesor jest dedykowany dla nisko budżetowych rozwiązań i obecnie większość najtańszych smartfonów powstaje właśnie na bazie tego procesora.

Teraz MediaTek obiecuje nowe procesory w technologii 28 nm: dwurdzeniowy MT6583 i czterordzeniowy MT6588. Poniżej zaprezentowane są różnice pomiędzy kolejnymi modelami oraz możliwości jakie one oferują. Obydwa procesory będą taktowane z częstotliwościami 1.5 – 1.7 GHz. Czterordzeniowy układ będzie pozwalał na obsługę ekranów o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli i nagrywanie i odtwarzanie filmów HD 1080p.  Będzie współpracował z układem graficznym PowerVR SGX544.

Czterordzeniowy procesor trafi na rynek w pierwszym kwartale 2013 roku. Jest więc nadzieja, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli kupić telefon o porządnych parametrach za mniej niż 300 dolarów USD.