Jaki tani tablet?
Smartfony, Tablety, Laptopy

Jaki tani tablet wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem tabletu dla siebie zwykle kierujemy się przede wszystkim zasobami portfela. Jeśli pieniądze nie ograniczają nas w wyborze, to idziemy do sklepu i kupujemy iPada, Asusa, czy Samsunga za 2500 zł z co najmniej dwuletnią gwarancją. Jednak jeśli nie chcemy wydać takiej sumy, to musimy się rozejrzeć za tanim sprzętem, który jednak musi spełniać minimalne wymogi, abyśmy nie żałowali wydanych pieniędzy i byli zadowoleni z zakupu, a nawet mogli pochwalić się znajomym, jaki dobry interes zrobiliśmy. 🙂

Gdzie kupić?

Szukając taniego tabletu powinniśmy od razu wziąć pod uwagę jego zakup w niekoniecznie polskich sklepach internetowych lub z tzw. dropshippingu (czyli to Ty jesteś importerem, a firma tylko pośrednikiem w kupnie), a także zgodzić się na roczną gwarancję. Te dodatkowe warunki wynikają z bardzo ubogiej oferty tzw. „budżetowych” tabletów w Polsce. Oczywiście zdarzają się okazje, że można u nas kupić dobry tani sprzęt i warto się za takimi okazjami rozglądać. Warto zaglądać na strony producentów, ponieważ niektórzy z nich otwierają własne sklepy online (przykładowa lista).

Roczna gwarancja*

W zasadzie prawie wszystkie tanie tablety są produkowane w Chinach i sprzedawane z roczną tylko gwarancją. W razie awarii wymagają odesłania bezpośrednio do producenta, czyli do Chin. W Polsce sprzedawca zobowiązany jest do udzielenia 2 letniej gwarancji, dlatego sprzedając sprzęt na który de facto jest tylko rok musi zwiększyć jego cenę, by pokryć ew. straty wynikające z jego awarii. Dlaczego producenci nie dają dłuższych gwarancji? Jest kilka powodów. Sprzęt bezawaryjny jest bardzo drogi, bo na każdym etapie produkcji trzeba przestrzegać wyśrubowanych norm jakości. Z drugiej strony postęp technologiczny jest tak szybki, że po roku elektronika jest dla wielu przestarzała. Czy sprzęt z roczną gwarancją jest gorszy od tego z dwuletnią? Bynajmniej nie. Są to w dużej części komponenty z tych samych fabryk. Często jest tak, że sprzęt z wcześniejszych wersji topowych markowych urządzeń jest wkładany do tańszych modeli tabletów, jak to się stało w przypadku matryc IPS iPada.

*Uwaga. Chińscy producenci wprowadzili możliwość odpłatnego o 12 miesięcy rozszerzenia gwarancji.

Minimum wymagań

Niezależnie od tego, jaką funkcję ma spełniać tablet, to musi być to sprawne i wygodne urządzenie. Jeśli kupimy kiepskie, to zrazimy się i już nigdy więcej nie będziemy chcieli takiego czegoś widzieć. Tablet internetowy jak niektórzy nazywają te urządzenia (w odróżnieniu od graficznych, które stworzone są do ciężkiej pracy z rysunkiem i grafiką) na pewno nie będzie tylko mobilną przeglądarką internetową w naszych rękach.

Wyświetlacz

Wyświetacz

Dotykowy ekran to idea tabletu. Jego wielkość nie jest najważniejsza i w głównej mierze zależy od zastosowania. Najważniejsze by był czuły, dawał jasny i kontrastowy dynamiczny obraz o żywych kolorach, który byłby dobrze widoczny nawet z dużego kąta. Kupując tablet należy wybierać te z matrycą typu IPS o rozdzielczości minimum 1024 x 768 pikseli (600 w przypadku 7 cali), która oferuje kąty widzenia 178 stopni i min. 5 punktów jednoczesnego dotyku. Matryca i szklany ekran, to jedna z niewielu rzeczy, którą można nawet samemu (choć nie jest to łatwe) wymienić w przypadku awarii lub pęknięcia.

Procesor (CPU) i procesor graficzny (GPU)

Obecnie w tańszych odmianach tabletów dominują procesory o architekturze ARM o taktowaniu od 1 GHz w górę. Architektura ta pozwala na budowanie urządzeń czterordzeniowych. Obecnie z powodu ceny najpowszechniejsze są jednordzeniowe, choć w tym roku pojawiły się już modele dwurdzeniowe w bardzo obiecującej cenie. Do obsługi grafiki są montowane specjalizowane procesory, które odciążają główną jednostkę w renderowaniu obrazu i one również mogą być kilku rdzeniowe. Wybierając tablet należy wybierać właśnie takie, które są z zegarem taktowanym minimum 1 GHz i posiadają GPU. Takie tablety zapewnią komfortowe przeglądanie internetu przy jednoczesnym słuchaniu muzyki, czy oglądanie filmu w jakość full HD.

Pamięć RAM

Po uruchomieniu systemu jego procesy zajmują około 350 MB. Reszta zostaje dla uruchomianych aplikacji. Zwykle uruchomiona aplikacja zajmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu MB w pamięci. To niby niewiele, ale jak tablet ma tylko 500 MB RAM, to pamięć szybko się kończy. Dlatego należy wybierać urządzenia z 1 GB RAM.

Dysk

Karta pamięci FlashJak każdy komputer tablet też ma dysk. Rolę dysku twardego pełni w nim karta pamięci Flash. Tanie tablety wyposażone są w 4, 8 a nawet 16 GB takiej pamięci. Kupując tablet należy upewnić się, że można ją rozszerzyć za pomocą dodatkowej karty. Wówczas wystarczy na początku wersja z 8 GB. Mniejsza pamięć raczej szybko przestanie być wystarczająca. Mając tablet raczej nie będziemy chcieli jeszcze wozić zewnętrznego dysku twardego.

Bateria

Bateria zajmuje zdecydowanie najwięcej miejsca w urządzeniu. Od niej w dużej mierze zależy jak długo będziemy cieszyć się mobilnością. Na długość pracy wpływa wielkość wyświetlacza, czy używanie WiFi. Producent obok pojemności baterii wyrażonej w mAh podaje też orientacyjną długość pracy w zależności od czynności jakie wykonujemy. Te z 10 calowymi wyświetlaczami potrzebują większych baterii (do 8000 mAh), dzięki temu oferują nawet 10 godzinną pracę bez prądu. Warto wybierać te modele, które mają największą pojemność baterii.

Aparat i kamera

Duża część tabletów wyposażona jest w dwie kamery: przednia (zwykle o słabszej rozdzielczości) i tylna. Tablet to nie aparat, ani smartphone, i o ile 7 calowym da się jeszcze jakoś robić zdjęcia, o tyle przy 10 calach trudno cokolwiek sfotografować. Dlatego w zupełności wystarcza przednia kamera do spotkań w sieci.

Porty wejścia/wyjścia

Porty wejścia/wyjściaDodatkowe gniazda oferowane to w tabletach, to wyjście HDMI (najczęściej wersja mini), USB (mini) oraz microSD na dodatkowy dysk Flash. Jeśli tablet ma spełniać się w roli cetrum rozrywki, to bez HDMI się nie obejdzie. Jeśli chodzi o USB, to warto wybrać urządzenie, którego wyjście jest typu USB OTG , dzięki któremu podepniemy zewnętrzny dysk, klawiaturę, myszkę i inne gadżety. Każdy tablet udostępnia gniazdo zasilania i słuchawkowe.

WiFi i 3G

Oczywiście wszystkie tablety są wyposażone w kartę WiFi obsługującą standardy 802.11 b/g/n. Znakomita większość modeli obsługuje też modemy 3G podłączane przez USB. Tylko nie liczne mają 3G wbudowane.

Bluetooth i GPS

Wyposażenie urządzenia w Bluetooth i GPS bardzo wpływa na jego cenę, dlatego rzadko można wśród tanich tabletów spotkać te rozwiązania na pokładzie. Bluetooth staje się jednak coraz bardziej popularny.

Wymiary i waga

Lekki tablet mniej męczy dłonie (650g a 800g przez godzinę robi różnicę) a im cieńszy, tym wygodniejszy w obsłudze. Obecnie tanie tablety mają grubość nawet ok. 9 mm więc mniej niż iPad 1.

Mam nadzieję, że w jakiś sposób pomogłem przy wyborze urządzenia, które nie jest już tylko gadżetem. Poniżej zamieszczam podsumowanie.

Cecha Wartość
Wyświetlacz pojemnościowy, 1024 x 768 (1024 x 600 – 7 cali) IPS kąt, widzenia 178 stopni, 5 punktowa
CPU/GPU CPU 1 GHz, tablet wyposażony w GPU
RAM 1 GB DDR3
Dysk 8 GB, możliwość rozszerzania przez kartę microSD
Bateria Dla 7 calowych min. 3200 mAh ~ 4h pracy
Dla 10 calowych min. 6000mAh ~ 6-7h pracy
Aparat i kamera Przód 2 MPix
Wyjścia zewnętrzne USB 2.0 OTG, mini HDMI
WiFi i 3G Standardy WiFi 802.11 b/g/n, obsługa modemu 3G
Wymiary i waga Grubośc max 1 cm, 650 g dla 10 cali, 300 g dla 7 cali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.