SmartQ U7 z projektorem
Smartfony, Tablety, Laptopy

Jaki będzie obraz z projektora DLP Pico w SmartQ U7? [Aktualizacja: projektor w Samsung GT-i5820 strumień miał tylko 15 lumenów]

Wszyscy zastanawiamy się, w jakiej mierze projektor DLP Pico zastosowany w tablecie SmartQ U7 będzie spełniał swoją funkcję.  Czy zastosowany projektor dający strumień światła o wielkości 40 lumenów będzie użyteczny, czy też urządzenie pozostanie tylko ciekawostką i gadżetem?

Smartdevices SmartQ U7 to pierwszy seryjnie produkowany tablet z projektorem DLP Pico dostarczonym przez Texas Instruments. Zresztą wszystkie podstawowe moduły tabletu są firmowane znaczkiem TI.  Do sprzedaży trafi pod koniec października, a ja przypomnę jego podstawowe parametry. SmartQ U7 ma przekątną ekranu 7 cali i rozdzielczość matrycy IPS 1024 x 600 pikseli. Będzie sprzedawany w dwóch wersjach. Tańsza wyceniona na 320 dolarów USD będzie miała procesor TI OMAP 4430 1 Ghz, 1 GB RAM i i 8 GB pamięci wewnętrznej. Droższa za 400 dolarów USD będzie miała szybszy procesor TI OMAP 4460 1.5 GHz i 16 GB pamięci wewnętrznej. Tablet wyposażony jest też w Bluetooth, GPS, radio FM i transmiter FM oraz wyjścia na kartę SD, USB OTG i HDMI. Wbudowany projektor daje strumień światła 40 lumenów i rozdzielczość WVGA 854 x 480 pikseli.

SmartQ U7 z projektorem
SmartQ U7 z projektorem

 

Czy strumień światła 40 lumenów z projektora SmartQ U7 będzie wystarczający do czegokolwiek?  Dla przypomnienia lumen jest jednostką miary strumienia światła. Ponieważ dla znakomitej większości z nas pojęcie to jest bardzo abstrakcyjne (kandele, luksy, steradiany, itd.) najlepiej sprawę zbadać organoleptycznie. Poniżej zdjęcia jakie znalazłem w sieci testujące lampy dające światło 40 lumenów. W ich świetle 🙂  na pewno możemy stwierdzić, że w pokoju czy salce konferencyjnej lub przedziale wagonowym będzie musiało być dość ciemno.

40 lumenów
40 lumenów
140 lumenów i 200 lumenów
140 lumenów i 200 lumenów

 

Projektor DLP  Pico po raz pierwszy w mobilnych urządzeniach był 2 lata temu dość eksperymentalnie zastosowany w smartfonie Samsung Galaxy Beam (GT-i5820), gdzie strumień z projektora miał tylko 15 lumenów.  Nowa wersja Galaxy Beam była też pokazywany na MWC 2012 w Barcelonie.

Samsung GT-I8530 Galaxy Beam
Samsung GT-I8530 Galaxy Beam
Samsung GT-I8530 Galaxy Beam
Samsung GT-I8530 Galaxy Beam

Apple iPhone też ma przenośny projektor iPod TouchYMP-s80888 dający identyczny strumień światła 40 lumenów.

Mini projektor dla iPhone iPod TouchYMP-s80888
Mini projektor dla iPhone iPod TouchYMP-s80888

Projektory z Samsunga i SmartQ mogą wyświetlać obraz o wielkości maksymalnie 50 cali (to spory telewizor), a projektor dla iPhona 60 cali.

SmartQ U7
SmartQ U7
SmartQ U7
SmartQ U7

Na zamieszczonych poniżej filmach możemy obejrzeć możliwości projektorów z Samsunga i SmartQ. Niestety inne oświetlenie pomieszczeń i niewielka ilość informacji dostępnych o projektorze umieszczonym w Samsung Galaxy Beam nie pozwala nam jednoznacznie na 100% stwierdzić czy są to te same urządzenia. Jak wspomniałem w pomieszczeniach, gdzie będziemy wykorzystywać SmartQ U7 do projekcji będzie musiało być przyciemnione.

Podsumowując uważam, że SmartQ U7 może być czymś więcej niż tylko gadżetem i zabawką. Szkoda, że nie został wyposażony w matrycę o wyższej rozdzielczości. Cena 320 dolarów USD też jest nie mała, jak na tani tablet z Chin. Na marginesie urządzenia Smartdevices zawsze były trochę droższe od chińskiej konkurencji.

źródło, źródło