Smartfony, Tablety, Laptopy

Jak uzyskać dostęp do większej liczby aplikacji w Google Play

Znakomita większość użytkowników tanich tabletów boryka się z problemem ograniczonej liczby dostępnych aplikacji w Google Play. Aplikacji tych albo nie widać na liście w sklepie Google, albo nawet jeśli do nich uda nam się dotrzeć, to nie możemy ich pobrać i zainstalować. Google informuje nas, że „Twoje urządzenie nie jest zgodne z tym produktem”. Wynika to z tego, że część aplikacji pisana jest pod konkretne urządzenia o konkretnych wymaganiach i jeśli nie są zgodne z tabletem, to Google nie pozwala ich instalować na Androidzie.

Większość tanich tabletów nie ma GPS, 3G, kompasu i innych wbudowanych urządzeń, co w głównej mierze decyduje o dostępie do aplikacji. Brak dostępu może tez być związane ze słabymi parametrami wyświetlacza. Jednak brak dostępu do Google Maps, czy aplikacji Facebooka wydaje się co najmniej dziwne i jest irytujące. Zdarza się też, że po kolejnej aktualizacji aplikacji nie możemy już jej używać, bo nagle przestała ona być zgodna z naszym tabletem.

Ponieważ jestem właścicielem takiego taniego tabletu (ChiniPad U9HD vel Eken A90 vel T05A) musiałem obejść ten problem. Okazało się, że dotyczy on także wielu innych modeli dostępnych w Polsce, jak GoClever chociażby. Dlatego też dość łatwo znalazłem gotowe rozwiązanie. Parametry urządzenia są zapisane w plikach w katalogu systemowym i to na ich podstawie Google Play określa, czy można tą aplikację zainstalować. Wystarczy je więc odpowiednio zmienić by uzyskać dostęp do większej liczby ciekawych aplikacji.

Znalezione rozwiązanie jest bardzo proste, ale wymaga dostępu do root’a systemu, czyli pełnych praw do operacji w katalogach systemowych. Jeśli urządzenie ma zablokowany dostęp do roota, to istnieją aktualizacje, które „rootują” urządzenie, czyli pozwalają na pełny dostęp do systemu. Niezbędny jest plik am-fix.zip z dobrą konfiguracją, a tu można przeczytać dłuższą dyskusję na temat tej aktualizacji systemu.

Jak już wspomniałem wystarczy podmienić ustawienia systemowe, by sytuacja przestała być irytująca. Poniżej znajdziecie mini przewodnik krok po kroku jak to zrobić.

  1. Należy ściągnąć na tablet plik am-fix.zip
  2. Zainstalować program pozwalający dostać się do folderów systemu, które normalnie są ukryte. Ja osobiscie używam Ghost Commandera.


3. Zrobić kopię zapasową pliku Build.prop.

4. Zrobić kopię zapasową plików z katalogu etc/permissions.

5. Skopiować pliki z podkatalogu permissions ze ściągniętego archiwum zip do podtalalogu etc/permissions na tablecie.
6. Skopiować plik Buld.prop lub podmienić ręcznie część parametrów w istniejącym.

7. Wymusić zamknięcie aplikacji Google Play i usunąć dane z cache’a tej aplikacji
8. Zrestartować tablet (można wyłączyć i włączyć).

Trzeba pamiętać, że mimo dostępu do aplikacji część z nich może faktycznie nie współpracować z naszym tabletem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.