Teclast P88 i iPad
Smartfony, Tablety, Laptopy

Czy Chińczycy kupują chińskie tablety?

Czy kupując tani chiński tablet myśleliście o tym, czy kupiłby go Chińczyk? Odpowiedź na to fundamentalne pytanie może mieć decydujące znaczenie dla Waszej decyzji jaki tablet kupić.

Zastanawialiście się czy mieszkaniec Pekinu, Shenzhen lub Hongkongu kupiłby coś takiego co przewraca się u nas w hipermarketach? No bo jak tu używać czegoś, czego nawet sami twórcy by nie chcieli? Przyjrzyjmy się zatem preferencjom Chińczyków, co oni sami najchętniej kupują i czy mają zaufanie dla własnej myśli technicznej, własnych produktów. Nie jest bowiem tajemnicą, że produkty Apple’a są tu rozchwytywane jak ciepłe bułeczki, a zablokowanie przez chińskie władze sprzedaży urządzeń Google’a bardzo zasmuciło chińskich konsumentów. Jak w tym wszystkim odnajdują się rodzimi chińscy producenci?

Taobao to największy portal aukcyjny w Chinach, takie chińskie Allegro, tylko na dużo większą skalę. Sytuacja na rynku tabletów jest bardzo dynamiczna. Oprócz podstawowego prawa   popytu i sprzedaży dochodzą tu też czynniki interwencyjne rządu, a także wydaje się, że coraz większe zaufanie do własnych produktów. To ostatnie daje się odczuć na chińskich blogach i forach tematycznych. Dodam na marginesie, że artykuł w chińskim czołowym magazynie komputerowym o najlżejszym 7 calowym tablecie na świecie zaprezentowany przez japońską firmę NEC 60% oceniających określiło jako nie wart uwagi, dużo więcej emocji wzbudza najcieńszy 7 calowy tablet na świecie wyprodukowany właśnie w Chinach.

FNF ifive mini - grubość zaledwie 8,3 mm
FNF ifive mini - grubość zaledwie 8,3 mm

Statystyki sprzedaży w sierpniu były bardzo niepomyślne dla chińskich marek. Produkty Apple, Samsunga i tablet Google’a w zasadzie zmiażdżyły chińską konkurencję. W pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się tabletów królowały iPad’y i Google Nexus 7. Z trudem do pierwszej piątki przebił się tablet Teclast, a znany nam Cube U30GT był ostatni. Nie lepiej było w drugiej dziesiątce, gdzie „spustoszenie” siały tablety Samsung’a, a chińskie produkty okupowały ostatnie miejsca. Zresztą sami Chińczycy  obiektywnie polecali Samsungi do zastosowań biznesowych. Urządzenia z procesorami od Apple’a i Tegra 3 zagarnęły ponad 75% rynku.

Taobao sieprpień 2012
Taobao sieprpień 2012
Taobao sieprpień 2012
Taobao sieprpień 2012
Taobao procesory sieprpień 2012
Taobao procesory sieprpień 2012

Rozpoczął się wrzesień i przyniósł dość nieoczekiwaną zmianę sytuacji. Omawiany ranking Taobao pokazuje sprzedaż tygodniową o ile dobrze się zorientowałem, więc moje rozważania mogą być obarczone sporym błędem statystycznym. 🙂  Obecnie Apple nadal dzierży palmę pierwszeństwa zajmując 3 pierwsze pozycje , ale nie może czuć się niezagrożony. Dwurdzeniowy Teclast P85 pokonał Google Nexus 7 (to i tak świetny wynik, jak na cenę wynikającą z decyzji chińskiego rządu) i zanotował sprzedaż podobną do jednego z modeli nowego iPad’a. Za jego plecami toczy się ostra walka pomiędzy drogimi o uznanej marce produktami Samsunga i Lenovo a chińskimi Teclast, Cube, Onda, czy znanym również już i u nas Yuandao (Window).

Taobao wrzesień 2012
Taobao wrzesień 2012

 Zmiana sytuacji może być wynikiem zarówno rozpoczynającego się roku szkolnego i akademickiego, aktywnej polityki rządu wspierającej własną myśl techniczną jak i docenienia przez samych Chińczyków coraz lepszych urządzeń w bardzo konkurencyjnej cenie. Dla nich cena 1000 juanów jest często tak samo granicą jak dla nas 1000 zł. Bardzo wiele może się zmienić podczas „czterordzeniowej jesieni” jaka jest tuż przed nami. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że Chińczycy zaczęli kupować swoje produkty. Jeśli tylko pojawią się raporty sprzedaży za wrzesień postaram się je jak najszybciej Wam przedstawić.

Zapraszam do dyskusji.

Teclast P88 i iPad
Teclast P88 i iPad

 źródło, źródło, źródło

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.