Smartfony, Tablety, Laptopy

Co nowego powinniście wiedzieć o Windows 10

System operacyjny Windows 10 przeznaczony dla smartfonów, tabletów i laptopów będzie dostępny za darmo już latem w 190 krajach i w 111 językach, również dla posiadaczy pirackich kopii wcześniejszych wersji systemu Microsoft.

W dniach 18-19 marca odbywała się w chińskim Shenzen konferencja WinHEC przeznaczona głównie dla inżynierów, podczas której Microsoft podzielił się kilkoma nowymi informacjami o Windows 10. Poniżej znajdziecie podsumowanie wcześniejszych i najnowszych informacji.

windows-10-preview-surface-pro-3-hero
Microsoft Surface Pro 3 Hero z Windows 10
windows-10-phone-start-lede
Smartfon z mobilną wersją Windows 10

Aktualizacja dla wszystkich

Zaskakujący ruch giganta z Redmond jest skierowany przede wszystkim w kierunku ogromnej rzeczy użytkowników Windowsa w Chinach (setki milionów), gdzie aż 2/3 wszystkich instalacji jest pirackich. Microsoft chce pozyskać tych wszystkich wykluczonych do tej pory użytkowników dla swoich pozostałych produktów.

Darmowa aktualizacja do wersji Windows 10 będzie dostępna co najmniej przez rok. W pierwszej kolejności jej odbiorcami będą dostawcy sprzętu w Chinach. Lenovo zapowiada udostępnienie aktualizacji najszybciej jak to tylko będzie możliwe. Inny chiński producent Onda już przygotowuje dla chętnych wersję beta Windows 10 dla tabletów z systemem Windows 8.

Aktualizacja nie oznacza licencji

Microsoft podkreśla, że darmowa aktualizacja wcześniejszej pirackiej wersji systemu Windows do wersji Windows 10 nie uprawnia do uzyskania licencji na system. Jest on nadal piracką kopią.

Koniec Windows RT

Poniższa tabela zawiera możliwe opcje aktualizacji dla systemów począwszy od Windows 7. Windows RT takiej nie otrzyma, co de facto świadczy o zamknięciu tej gałęzi rozwoju produktu.

windows-10-upgrade-path

Wszystkie wersje systemów Windows 7 i Windows 8 dla komputerów i tabletów będzie można zaktualizować z obrazu ISO. Dodatkowo Windows 7 SP1 i Windows 8.1 S14 dostanie aktualizacje poprzez Windows Update.

Wspomniany na grafice Windows Mobile 10 to jest ten sam Windows 10, natomiast dla producentów i partnerów Microsoft wyróżnił wersję dla telefonów.

Minimalne wymagania systemowe Windows 10 dla smartfonów

Wersja Windows 10 dla smartfonów wymaga minimum 512 MB RAM oraz 4 GB pamięci flash, jednakże Microsoft zaznacza, że konieczna będzie wówczas zewnętrzna karta SD dla procesu aktualizacji.

Windows 10 obsługiwać będzie wyświetlacze o przekątnej od 3 do 7.99 cala. Oznacza to, że pojawią się tablety z możliwością wykonywania połączeń telefonicznych (tzw. phablety). Natomiast maksymalne rozdzielczości tych wyświetlaczy to QSXGA (2560 x 2048), WXQGA (2560 x 1600) i QWXGA (2048 x 1140). Wraz z rozdzielczością wyświetlacza rosną minimalne wymagania na pamięć RAM:

 • QSXGA (2560 x 2048) – 4 GB RAM
 • WXQGA (2560 x 1600), QWXGA (2048 x 1140) – 3 GB RAM
 • FHD (1920 x 1080) – 2 GB RAM
 • HD (1200 x 800), qHD (960 x 540), WXGA (1366 x 768), WSVGA (1024 x 600) – 1 GB RAM
 • WVGA (800 x 480), FWVGA (854 x 480) – 512 MB RAM

Minimalne wymagania systemowe Windows 10 dla tabletów i laptopów

Wersja 32-bitowa systemu wymaga minimum 1 GB RAM i 16 GB pamięci dyskowej, natomiast wersja 64-bitowa 2 GB RAM i 20 GB przestrzeni na dysku.

Wsparcie dla zewnętrznych pamięci USB i akcesoriów w telefonach

Windows 10 dla telefonów będzie wspierał zewnętrzne pamięci masowe podłączane przez USB i urządzenia peryferyjne i koncentratory USB (ang. hub). Microsoft dodał wsparcie dla nowego standardu USB Type-C.

Dostępne będą sterowniki USB Host w telefonach dla:

 • koncentratorów USB
 • HID dla myszki i klawiatury
 • pamięci masowych USB
 • wejścia/wyjścia audio USB
 • urządzenia szeregowe,
 • Bluetooth USB
 • Generic USB Host Driver.

Poniższa grafika Microsoft sugeruje integrację m.in. z kontrolerami Xbox i wyświetlaczami. Najprawdopodobniej nie będzie można jednak samemu instalować sterowników portu USB. Nie ma informacji jednak o stacji dokującej.

usb-Windows-Phone-Windows-10

Dostępna będzie również funkcja USB Dual Role, która pozwana na zmianę funkcji telefonu pomiędzy USB Host i USB Device po podłączeniu zewnętrznego urządzenia do portu USB.

„Project Milkyway”, czyli aktualizacje dla smartfonów w 4-6 tygodni

Microsoft chce skrócić maksymalny czas oczekiwania na aktualizację systemu do 4-6 tygodni od momentu wypuszczenia nowej wersji. Obecnie użytkownicy smartfonów z Windows Phone 8 czasami musza czekać nawet całe miesiące na aktualizację przez OTA ich systemów przez Microsoft.

Bardzo łatwa opcja dezinstalacji Windows 10

Microsoft znacznie ułatwi proces odinstalowania Windowsa 10, gdyby zaszła taka konieczność, bez groźby utraty danych. Poniżej zrzut z ekranu „Update & recovery”.

windows-10-uninstall-options

Windows 10 przyniesie nowe gesty dla touchpadów i ekranów dotykowych

Microsoft dodał obsługę dodatkowych gestów dla precyzyjnego touchpada, dla którego pierwszy raz zostało wprowadzone wsparcie w systemie Windows 8.1. Koncern z Redmond uważa, że ceny takich rozwiązań od tamtego czasu spadły. Można się więc spodziewać więcej laptopów z Windows 10 i z precyzyjnym touchpadem. Lista gestów na poniższej infografice.

windows-10-touch-gestures

Również dla ekranów dotykowych Microsoft wprowadza zmiany. Nowe gesty sprawiają, że digitizery w wyświetlaczach nie będą musiały obsługiwać gestów brzegowych. Funkcjonalności te zostały zaimplementowane w nowych gestach, których lista jest na grafice poniżej.

windows-10-touchpad-examples

Cortana

Cortana to inteligentny asystent w systemie, który będzie się uczył wraz z kolejnymi podejmowanymi przez człowieka akcjami. Można mu wydawać polecenia głosem lub pisząc. Cortana będzie też samodzielnie podejmować akcje sugerując działania i informując o ważnych dla nas wydarzeniach.

cortana-windows-10 cortana-2-windows-10

Cortana jest de facto częścią usługi Bing i integruje się z wieloma aplikacjami. Niestety na razie nic nie wiadomo o polskiej wersji językowej Cortany.

Menu Start, Task View, Multitasking

W najnowszej odsłonie systemu Microsoft wróci dobrze znane i lubiane „Menu Start”, do którego oprócz listy zostaną dodane kafelki z pulpitu startowego.

windows-10-start-menu

Wprowadzono też zmiany w obsłudze gestów z lewej i górnej krawędzi ekranu. Zmieniony został widok „Task View” (gest z lewej krawędzi) z listą wszystkich uruchomionych aktualnie aplikacji. Zamiast bocznej listy Windows 10 udostępnia wirtualny pulpit z okienkami.

windows-10-task-view

Zmieniono też działanie gestu odpowiedzialnego za „Multitasking”. Zamiast listy komend danej aplikacji pojawi się jej ukryta belka górna.

windows-10-multitasking

Instalacja Windows 10 na smartfonach z Androidem

Microsoft we współpracy z chińskim Xiaomi stworzy specjalny ROM, który pozwoli na uruchomienie Windows 10 na smartfonie posiadającym fabrycznie Androida. Będzie on instalowany na zasadzie oprogramowania Cyanogen, całkowicie zastępując zainstalowanego Androida. W przyszłości będą poszukiwani kolejni partnerzy dla tego rozwiązania. Windows 10 będzie zainstalowany fabrycznie w telefonie Xiaomi Mi4.

Smartfon Xiamo Mi4 z Windows 10
Smartfon Xiamo Mi4 z Windows 10

microsoft-xiaomi-windows-10

źródło: windowscentral, padnews