Smartfony, Tablety, Laptopy

CES 2013: Texas Instruments zaprezentował zastosowania mikro projektorów

Mikro projektory to nie tylko zabawa i nauka, to także przyszłość w wielu dziedzinach naszego życia. Texas Instruments pokazało zastosowania m.in. w medycynie i przemyśle samochodowym.

Tegoroczna wystawa w Las Vegas dobiegła  końca, jednak ważnych wydarzeń i ciekawych urządzeń na tej największej na świecie imprezie technologicznej było tak dużo, że przez jakiś czas będę do niej wracał prezentując nie tylko tablety, czy procesory, ale także smartfony i gadżety. Dziś będzie o nowościach Texas Instruments.

TI DLP Pico-1

Na CES 2013 Texas Instruments (TI) chwaliło się swoją technologią mikro projektorów. Na stoisku nie mogło więc zabraknąć pierwszego na świecie tabletu z projektorem DLP Pico SmartQ U7. Tablet ten był jednym z głównych punktów wywiadu jakie Engadget przeprowadziło z TI. TI SmartQ U7 Engadget SmartQ U7 DLP Pico-1 SmartQ U7 DLP Pico-2

TI przedstawiło samochodowy system multimedialny. Kolorowy obraz o wysokiej rozdzielczości wyświetlany przez projektor DLP Pico może być rzucony na dowolnie dużą powierzchnię o dowolnym kształcie. Specjalne wielopunktowe sensory reagują na dotyk,  który jest korelowany z wyświetlanym aktualnie obrazem.

 

DLP Pico-car1

W ten sposób na ograniczonej powierzchni konsoli w samochodzie można bez ograniczeń wyświetlać kolejne panele nawigacji, klimatyzacji, czy sterowania centrum multimedialnym. Kierowca lub pasażer mają pod ręką wszystkie niezbędne funkcje do podnoszenia komfortu jazdy i zapewniania bezpieczeństwa.

 

DLP Pico-car2

Bardzo interesujące jest też zastosowanie projekcji obrazu w medycynie. Aparat Flex do wykrywania żył w podczerwieni ma wbudowany projektor DLP Pico, który zamiast normalnego obrazu wysyła strumień światła w nieszkodliwiej bliskiej podczerwieni. W efekcie układ naczyń krwionośnych pojawia się bezpośrednio na skórze badanego.

Flex DLP Pico-1 Flex DLP Pico-2 Flex DLP Pico-3

Dzięki temu w czasie rzeczywistym można zbadać przepływ krwi, zlokalizować krwiak, czy tak niebezpieczny zator oraz znaleźć najlepsze miejsce na wkłucia. Takie przenośne urządzenie mogłoby być na wyposażeniu samolotów lub autobusów podczas wielogodzinnych podróży, gdy pasażerowie są bardziej narażeni na zakrzepicę.

Flex DLP Pico-4

Teraz dla odmiany coś bardziej lekkiego i dla dzieci. 🙂 Mikro projektor DLP Pico został umieszczony w grubej gumowej kolorowej kostce Micro-CAST przypominającej nieśmiertelną kostkę Rubika. Urządzenie jest wstanie wytrzymać zabawę i pomysły najmłodszych entuzjastów gadżetów, co zostało potwierdzone certyfikatem RoHS.

Multi-CAST DLP Pico-1 Multi-CAST DLP Pico-2

 

Obraz może być przesłany kablem przez interfejs MHL HDMI (np. z urządzenia z Androidem) lub bezprzewodowo przez WiFi.

Multi-CAST DLP Pico-3

Firma 3M zaprezentowała bardzo przenośny bezprzewodowy (WiFi) mini projektor z DLP Pico. Urządzenie potrafi wyświetlać 120 calowy obraz z rozdzielczością 800 x 480 pikseli, a bateria wytrzymuje do 2.5 godziny. W projektorze 3M znajdziemy wbudowany głośnik i gniazdo słuchawkowe.

3M DLP Pico-1

 

Można go postawić obok budzika przy łóżku, a ja proponuję połączyć oba te urządzenia. 🙂

3M DLP Pico-2

Jeszcze jedno urządzenie od 3M z projektorem DLP Pico, tym razem coś dla posiadaczy iPhona – przenośny miniaturowy projektor z DLP Pico. Urządzenie pasuje też do iPod Touch (iTouch). Projektor potrafi wyświetlić obraz o przekątnej 40 cm. Dzięki niemu można wyświetlać obraz z gier, filmów wideo i zdjęć dla większego grona rodziny i znajomych.

3M iPhone DLP Pico-1 3M iPhone DLP Pico-2 3M iPhone DLP Pico-3

zol.cm.cn

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *