Smartfony, Tablety, Laptopy

AnTuTu X Benchmark Editor – koniec oszustw producentów tanich tabletów

AnTuTu to najpopularniejszy program do testowania wydajności tabletów i smartfonów. Jego wyniki są na tyle istotne dla wyników sprzedaży, że producenci sprzętu nie cofają się przed oszustwami.

AnTuTu jak wszystkie programy testujące ogólną wydajność urządzeń przyznaje punkty w różnych kategoriach, jak wydajność procesora, szybkości grafiki 2D i 3D, czasu dostępu. W dużym skrócie suma punktów z testów podzielona przez cenę tabletu jest wprost proporcjonalna do ilości sprzedanych urządzeń. W warunkach ostrej rywalizacji pomiędzy producentami tanich procesorów i budżetowych tabletów (przed wszystkim na chińskim rynku) każda przewaga konkurencyjna jest na wagę złota, a jeśli można ją osiągnąć bez nakładu środków, to dlaczego z tego nie skorzystać?

AllWinner A31 slide

Gdy pojawił się pierwszy czterordzeniowy chiński procesor AllWinner A31 a wraz z nim tablet Onda V972 z matrycą klasy Retina (2048 x 1546 pikseli), jego wyniki zdobyte w teście AnTuTu 3.x oscylowały w okolicy 11000 – 12000 punktów. Teraz po ponad pół roku od premiery tablet osiąga 20000 punktów w AnTuTu 4.x. W między czasie AllWinner wypuścił kolejne wersje biblioteki SDK osiągając numer 3.x. Można sobie zadać pytanie, czy aż tak zła była pierwsza wersja oprogramowania, że teraz tablet jest dwukrotnie wydajniejszy?

Actions ATM7029
Actions ATM7029

Patrząc na tablety z procesorem AllWinner A31/A31s kolejne wersje bibliotek SDK podnosiły przede wszystkim stabilność oprogramowania, wpływając w niewielkim stopniu na płynność przewijania ekranów pulpitu, czy przeglądania stron w przeglądarkach internetowych. Podobnie wygląda sprawa z innymi chińskimi czterordzeniowymi procesorami Actions ATM7029.

RK3188-sdk-20-1

Jeszcze jedna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę. Tablet PIPO M9pro z matryca FullHD (1920 x 1200) osiąga w AnTuTu 4.x ponad 18747 punktów, a Onda V973 z matryca Retina (2048 x 1536) aż 19894 punkty. Tablet PIPO M9pro oparty jest na procesorze Rockchip RK3188 taktowany zegarem 1.6 GHz, który posiada wydajną architekturę Cortex-A9 i jest wykonany w technologii 28 nm.

Po przeciwnej stronie w tablecie Onda jest AllWinner A31 z zegarem 1.0 GHz o mniej wydajnej architekturze Cortex-A7 i wykonany w starszej technologii 40 nm. Jakim więc cudem szybszy procesor RK3188 obsługujący znacznie mniej pikseli ma gorsze wyniki od wolniejszego A31, który musi uporać się z Retiną? Co prawda procesor graficzny PowerVR SGX544MP2 w procesorze A31/A31s demoluje swoimi osiągami nawet podkręcone do 600 MHz Mali-400MP4. Ma to jednak wpływ tylko na jedną ze składowych ogólnego wyniku AnTuTu – grafika 3D.

Na poniższych zrzutach widać, jak tablet z AllWinner A31 ma podwojone wyniki prawie wszystkich składowych testów w AnTuTu 4.x w stosunku do wersji AnTuTu X Benchmark Editor (AnTuTu X). Na ostatnim możecie porównać sobie te rezultaty z PIPO M9pro (zmierzone w AnTuTu X).

onda-v973-antutu-4
Onda V973 – AnTuTu 4.x
onda-v973-antutu-x
Onda V973 – AnTuTu X
pipo-m9pro-antutu-x
PIPO M9pro – AnTuTu X

Odpowiedź okazuję się być prosta. Producenci sprzętu fałszują wyniki AnTuTu, by w ten prosty sposób, bez żadnego wysiłku, przegonić konkurencję. Osoby kierujące się głównie wynikami programów testujących, a tych jest niemało, łatwo skusić „wydajnym” tabletem za niskie pieniądze.

AnTuTu-Benchmark-logo

Dlatego jak zauważyliście w moich testach AnTuTu umieszczałem ostatnio na jednym z ostatnich miejsc na liście z wynikami testów. Programy Vellamo HTML5 i Epic Citadel oraz SD Tools są zdecydowanie wiarygodniejsze. Na szczęście AnTuTu wreszcie postarało się o ukrócenie tej niecnej praktyki i wydało wersję AnTutu X Bechmark Editor. Co ciekawe, w opisie programu znajdziecie z nazwy wymienionych tylko dwóch producentów tabletów, którzy oszukiwali: Ainol i Ramos.

mikecane’s xblog, 1pad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *