Smartfony, Tablety, Laptopy

Amarino, czyli zbuduj inteligentny dom sterowany z tabletu z Androidem

Jeśli kiedykolwiek marzyliście o inteligentnym domu, to prawdopodobnie spełnienie Waszego marzenia jeszcze nigdy nie było tak bliskie. Mając do dyspozycji telefon lub tablet z Androidem możecie się pokusić o zbudowanie tanim kosztem elektronicznych gadżetów, które będą sterowane z Androida.

Filozofia sterowania

Filozofia sterowania jest bardzo prosta. Urządzenia takie jak tablet, czy telefon są niczym innym jak procesorami zdarzeń: ktoś dzwoni, więc odzywa się dzwonek, przychodzi SMS i włącza się wibracja, naciskamy klawisz i wysyła się MMS. Jako użytkownicy nie zastanawiamy się jak to działa, ale możemy tym sterować – zmieniać dzwonki, wyłączać wibracje, itd. A gdybyśmy mogli sami decydować?

Oczy i uszy, czyli Arduino

Tablet będzie zbierał informacje i będzie wysyłał nasze instrukcje, ale po drugiej stronie musi być urządzenie, które będzie oczami i uszami, a nawet kołami i śmigłami. 🙂 Takim urządzeniem jest Arduino, będące mikrokontrolerem, elektroniczną platformą do prototypowania rozwiązań. Twórcy dołożyli starań by maksymalnie uprościć budowę urządzeń i oprogramowanie ich. Platforma może służyć zarówno hobbystom, jak i uczniom, czy studentom do nauki elektroniki od podstaw. Posiada bardzo bogatą dokumentacje, przykłady i aktywne forum użytkowników.

Arduino składa się zarówno z elektroniki jak i darmowego oprogramowania. Urządzenie można złożyć z komponentów samemu jak i kupić już zmontowaną płytkę. Do pobrania są również pliki CAD. Język do programowania urządzenia bazuje na języku Wiring, a dostępne bardzo rozbudowane biblioteki obsługują m.in. wyświetlacze LED, czujniki ciśnienia atmosferycznego, temperatury, silniki, serwomechanizmy, akcelerometr, kompas, detektor ultradźwiękowy, urządzenia peryferyjne Bluetooth, komunikacje WiFi z zabezpieczeniami WEP i WPA2 i inne. Polecam książkę w języku angielskim zawierającym liczne przykłady wykorzystania tej platformy: „30 Arduino Projects for the Evil Genius

Amarino – most z Bluetooth

Arduino jest niezależną platformą, która może współdziałać z każdym urządzeniem i systemem. Jak zatem połączyć tablet z Androidem z Arduino? Tu właśnie przychodzi nam z pomocą wspomniane w tytule Amarino, czyli zestaw komponentów elektronicznych i oprogramowania. Amarino pozwala na komunikację przez Bluetooth pomiędzy Arduino a tabletem lub telefonem. Inicjatywa wystartowała jako projekt na amerykańskim uniwersytecie MIT.

Na początku sierpnia firma BuildCircuit wyprodukowała gotowy zestaw łączący Amarino z urządzeniami z Androidem i mikrokontrolerem Arduino. na stronie producenta zestawu można znaleźć przykłady i filmy demonstracyjne.

Ile to kosztuje?

Arduino można kupić w Polsce za około 150 zł wraz z modułem Bluetooth. Zestawy od BuildCircuit to koszt około 20 dolarów USD. Razem więc koszt elektroniki oscyluje w okolicach 200 – 250 zł.

Mam nadzieję, że ta ciekawa propozycja przypadnie Wam do gustu i już niebawem pochwalicie się Waszymi pomysłami i realizacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.