Smartfony, Tablety, Laptopy

Ainol Novo9 Spark – jak długo można przeglądać strony internetowe na jednym ładowaniu baterii?

Tablet Ainol Novo9 Spark ma z jednej strony ekran Retina o wysokiej rozdzielczości, z drugiej dużą baterię i energooszczędny procesor Cortex-A7. Jak długo wytrzyma bateria przy przeglądaniu stron WWW?

Wysoka rozdzielczość ekranu Retina (2048 x 1536 pikseli) potrzebuje sporego zastrzyku energii do wyświetlania obrazu i podświetlania matrycy. Ainol Novo9 Spark (zwany również FireWire) posiada procesor AllWinner A31, który wykonany jest w energooszczędnej architekturze Cortex-A7. Jednakże A31 wykonany jest w technologii 40 nm, więc nie jest tak energooszczędny jakby mógł być (np 28 nm). Procesor ma jednak nowoczesne zaawansowane układy zarządzania poborem mocy oraz dużą baterię o pojemności 10000 mAh.

Przeglądanie internetu to jedna z głównych funkcji tabletów, a ekran Retina zdecydowanie poprawia komfort czytania stron internetowych. Jak długo zatem Ainol Spark jest wstanie zapewnić nam tą podstawową funkcję? Aby się tego dowiedzieć przeprowadziłem test, a oto jego warunki:

  • surfowanie po internecie odbywało się po sieci WiFi
  • matryca w tablecie została tylko minimalnie podświetlona
  • czas do wygaśnięcia ekranu wydłużony do maksymalnej wielkości 30 minut
  • została  przygotowana specjalna strona WWW zawierająca dużą ilość zmieniającej się treści, obrazki i skrypty javascript oraz style css
  • strona testowa symulowała przewijanie ekranu i klikanie w linki do innych stron (przeładowywała się, nie pozwalała używać cache’a przeglądarce)
  • użyto przeglądarki  Dolphin Browser

Wynik testu: przy minimalnym podświetleniu ekranu na tablecie Ainol Novo9 Spark można przeglądać strony internetowe przez 7 godzin i 21 minut. Tyle zajęło czasu opróżnienie baterii naładowanej w 95 procentach. Oczywiście 96% energii zostało wydane na wyświetlanie treści na ekranie oraz podświetlaniu go. Tylko 3% to pobieranie danych przez WiFi. Reszta została zużyta podczas stanu uśpienia. Test był prowadzony z przerwami ponieważ raz na 30 minut trzeba było dotknąć ekran, a nie zawsze było to możliwe. Zapytacie, a co gdy podświetlimy ekran maksymalnie? Obawiam się, że wtedy większość czasu spędzimy w trybie oszczędzania energii, bo zużycie baterii od 50% do 0% nastąpiło w niecałe dwie godziny, z tego większość właśnie wtedy, gdy bateria miała poniżej 20%. Na szczęście ekran Sparka jest na tyle jasny, że używałem go w ciągu dnia maksymalnie przyciemnionego bez żadnych problemów (no chyba, że Słońce oświetliło matrycę).

Poniżej znajdziecie posklejany z osobnych zrzutów ekranu wykres odzwierciedlający zużywanie się baterii. Na czerwono zaznaczono odcinki czasu, gdzie przeprowadzałem test. Jedna godzina, to 200 pikseli. Po zsumowaniu wszystkich odcinków 1471 pikseli, co daje dokładnie 7 godzin i 21 minut.

[print_gllr id=5089]

Od momentu, gdy naładowanie baterii spadło poniżej 20 % włączył się w tablecie tryb oszczędzania energii, co objawiało się m.in. wolniejszym renderowaniem stron HTML. W trybie oszczędzania energii tablet działał przez prawie 2 i pół godziny (493 piksele = 2h27min). To oznacza, że gdyby można było od samego początku włączyć tryb oszczędzania energii, to na jednym ładowaniu dałoby się pracować przez ponad 12 godzin (12h20min).

Taki tryba mają tablety z procesorem TI OMAP 4. Mogę w swoim SmartQ K7 ustawić tryb power safe i spada częstotliwość procesora do 300 MHz, a renderowanie grafiki staje się wolniejsze, tablet wolniej działa, ale dzięki temu mimo baterii 3600 mAh mogę spokojnie używać tablet przez 6 godzin. Ciekawostką jest to, jak zachowuje się układ graficzny PowerVR SGX544MP2 i ogólnie układy z serii PowerVR SGX 54x w trybie oszczędzania, ale to materiał na kolejny test, który niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *